გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლები გზებზე ავტოსატრანსპორტო საშუალებების გამონაბოლქვში მავნე ნივთიერებათა შემადგენლობის კონტროლს განახორციელებენ
დღეს გამართულ სხდომაზე, მთავრობამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესატან ცვლილებებს მხარი დაუჭირა, რომლითაც მოწესრიგდება სატრანსპორტო საშუალების გამონაბოლქვში მავნე ნივთიერებათა შემადგენლობის გზებზე კონტროლი და დადგენილი ნორმების გადამეტების შემთხვევაში ადმინისტრაციული სახდელის დადების საკითხები.
საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი მომზადდა მოძრაობასთან - „ჩემი ქალაქი მკლავს“ ერთად, რომელიც კანონპროექტის თანაავტორია, რაც სამოქალაქო საზოგადოებასთან თანამშრომლობის კიდევ ერთი კარგი მაგალითია.
კანონპროექტის თანახმად, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსს დაემატება ახალი მუხლი (119 პრიმა 2) - სატრანსპორტო საშუალების გამონაბოლქვში მავნე ნივთიერებათა შემადგენლობის დადგენილი ნორმის გადამეტება. გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის თანამშრომლები უფლებამოსილი იქნებიან გზებზე მანქანების გამონაბოლქვის კონტროლი განახორციელონ. გამონაბოლქვში მავნე ნივთიერებათა შემადგენლობის დადგენილი ნორმების დარღვევისთვის კი მკაცრი საჯარიმო სანქციები დაწესდება.
პირველ ეტაპზე კანონი ამოქმედდება 4 უმსხვილეს ქალაქში - თბილისში, ქუთაისში, ბათუმსა და რუსთავში; სანქციები შემდეგ ნაირად განისაზღვრება: დამრღვევი ფიზიკური პირი პირველ ჯერზე დაჯარიმდება 100 ლარით, განმეორების შემთხვევაში კი - 300 ლარით; იურიდიული პირი კი პირველ ჯერზე 500 ლარით დაჯარიმდება, განმეორებით შემთხვევაში - 1500 ლარით;
კანონპროექტის ამოქმედება 2023 წლის ივნისიდან იგეგმება. აღნიშნულ პერიოდამდე გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი შეიძენს სპეციალურ, თანამედროვე გამზომ აპარატურასა და შესაბამის მოწყობილობებს, ასევე მოხდება სათანადო პროგრამული უზრუნველყოფა და თანამშრომელთა გადამზადება, რათა გზებზე სატრანსპორტო საშუალებების კონტროლი ეფექტიანად განხორციელდეს.

The Department of Environmental Supervision will control the toxic components of exhaust gases from motor vehicles on the roads.
In today's session, the Government of Georgia approved the amendments to the ''Code of Administrative Offenses'' to ensure the control of vehicle emissions on the roads and impose administrative fines for violation of the vehicle emission standards and acceptable norms.
The package of legislative amendments was prepared jointly with the movement ‘’My City is Killing Me’' , which is another good example of cooperation with civil society.
Under the respective draft law, a new article (119 Prima- 2) ''Exceeding the established norm of emissions of harmful substances from vehicle exhaust'' will be added to the ''Code of Georgia on Administrative Offences''.
The employees of the Department of Environmental Supervision will be authorized to control vehicle emissions on the roads. Moreover, strict fines will be imposed for violation of the established norms regarding the content of harmful substances in the exhaust.
In the first stage, the law will be implemented in the four largest cities - Tbilisi, Kutaisi, Batumi, and Rustavi; Sanctions are defined as follows: Violation of the regulations set by the ''Code of Georgia on Administrative Offences'' is subject to a fine in the amount of GEL 100 in case of a natural person once he/she does not comply with the requirements, in case of repeated violation, the person is subject to a fine of GEL 300, while, if the same is committed by a legal entity, the amount of the fine for the first time shall be fixed at GEL 500 and GEL 1500 for repeated cases.
The draft law will come into effect from June 2023. Until then, the Department of Environmental Supervision will purchase special, modern measuring tools, equipment, relevant devices, also appropriate software. The department will ensure training courses for employees for effective control over on-road vehicle emissions.