USDA-SQIL პროექტის ფარგლებში, ქართული ტრადიციული რძის პროდუქტების პირველი კატალოგი შეიქმნა
პროექტის „ინვესტირება უვნებელ და ხარისხიან მესაქონლეობაში“ (SQIL) ფარგლებში, ქართული ტრადიციული რძის პროდუქტების პირველი კატალოგი შეიქმნა. კატალოგის პრეზენტაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ნინო წილოსანი და საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი კელი დეგნანი ესწრებოდნენ.
„პროექტი „ინვესტირება უვნებელ და ხარისხიან მესაქონლეობაში“, რომლის ფარგლებშიც ეს კატალოგი შეიქმნა, მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს ქვეყანაში მესაქონლეობის დარგის განვითარებას. შეიძლება ითქვას, რომ თვისობრივად ახალ საფეხურზე გადადის ქვეყანაში ეს დარგი. ტარდება ტრენინგები ჩვენი ფერმერებისთვის, გამოიცა არაერთი სახელმძღვანელო, რაც რეალურად ეხმარება დარგს გაძლიერება-განვითარებაში. ვფიქრობ, ეს კატალოგი პირველი ნაბიჯია. მომავალში, ის კიდევ უფრო შეივსება, დაიხვეწება და ჩვენ გვექნება დოკუმენტი, რომელიც საშუალებას მოგვცემს დავინახოთ, თუ როგორია განვითარება ამ დარგში“, - აღნიშნა გიორგი ხანიშვილმა.
პროექტის „ინვესტირება უვნებელ და ხარისხიან მესაქონლეობაში“ (SQIL) ფარგლებში, რძის პროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაციის „საქრძე" მიერ მომზადებული კატალოგი 31 დასახელების რძის ნაწარმის წარმოების გეოგრაფიულ-ისტორიული არეალის, გამოყენებული ნედლეულის, დამზადების ტექნოლოგიისა და ორგანოლეპტიკური მახასიათებლების შესახებ აერთიანებს ინფორმაციას. ინიციატივა ადგილობრივი რძის პროდუქტების მრავალფეროვნების პოპულარიზაციას ისახავს მიზნად. კატალოგში შესულია რძის ნაწარმის ისეთი მივიწყებული სახეობები, როგორიცაა გვაჯილა, კობის ყველი, კაზლა ყველი, კალტი, ყურუთი, ასევე რძის სხვა პროდუქტები - გაწურული მაწონი, ნადუღი, კაიმაღი და სხვა.
პროექტი „ინვესტირება უვნებელ და ხარისხიან მესაქონლეობაში“ (SQIL) დაფინანსებულია აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის (USDA) მიერ, რომელსაც ახორციელებს Land O’Lakes Venture37 საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან პარტნიორობით.

The first catalog of traditional Georgian dairy products was created within the USDA-SQIL project
The first catalog of traditional Georgian dairy products was created within the framework of the ‘’Safety and Quality Investment in Livestock’’ (SQIL) Project. Mr. George Khanishvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tsilosani, the Chair of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, and Mrs. Kelly Degnan, the Ambassador of the United States of America to Georgia attended the meeting.
‘’ The project " Safety and Quality Investment in Livestock (SQIL) Project, within which the respective catalog was created, advocates the development of cattle farming across the country. It can be said that qualitatively, the livestock sector is moving to a new level. Moreover, Georgian farmers are provided with training courses, and several new guidelines were issued to further strengthen and enhance the development of the livestock field. I believe that the respective catalog is the first step, it will be filled and refined, and eventually, we will have a document that will allow us to see how the field development is carried out across the country" Mr. George Khanishvili noted.
Within the USDA-SQIL project, the Dairy Producers Association "Sakrdze" prepared the catalog, which combines the information of 31 names of dairy products, including the geographic and historical areas of the production, the used raw materials, production technology, and organoleptic characteristics.
The initiative aims to promote the diversity of local dairy products. The catalog includes forgotten dairy products such as ''Gvajilla'', ''Kobi cheese'', ''Kazla cheese'', ''Kalti'', ''Khuruti'', ''Squeezed Matsoni'', ''Nadughi'', ''Kaimaghi'' etc.
The project " Safety and Quality Investment in Livestock’’ (SQIL) funded by the US Department of Agriculture in Georgia (USDA) is implemented by the American company Land O'Lakes Venture37 in cooperation with the Georgian Farmers Association.