ოთარ შამუგია: ,,პირველადი წარმოების ნაწილში, გამოშვება ბოლო 10 წლის განმავლობაში, თითქმის 80 - 85 %-ით არის გაზრდილი“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ სამინისტროს 2022 წლის საქმიანობა „პირველი არხის“ გადაცემაში „ბიზნესპარტნიორი“ შეაჯამა.
ოთარ შამუგიამ ყურადღება სოფლის მეურნეობისა და გარემოსდაცვითი მიმართულებით მიღწეულ შედეგებზე, სამომავლო გეგმებსა და გამოწვევებზე გაამახვილა.
„ორი დღის წინ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ანგარიში წარუდგინა საზოგადოებას და ისაუბრა ქვეყანაში არაერთი მიმართულებით არსებულ მნიშვნელოვან შედეგებსა და მიღწევებზე, ასევე, იმ მასშტაბურ გეგმებზე, რომელსაც ვაპირებთ, რომ განვახორციელოთ. ორნიშნა ეკონომიკური ზრდა, რომელიც გვაქვს და ბოლო ორი წელია ვინარჩუნებთ, გვაძლევს საშუალებას, განვახორციელოთ ახალი პროექტები, რომელიც მეტი კეთილდღეობის მომტანი  იქნება ჩვენი მოსახლეობისთვის, მათ შორის არის, რა თქმა უნდა, სოფლის მეურნეობა და გარემოზე ზრუნვა, გარემოს დაცვა”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ 2013 წლიდან, ხელისუფლებამ პრიორიტეტად გამოაცხადა სოფლის მეურნეობის განვითარება და, ეტაპობრივად, დაიწყო შესაბამისი პროექტების განხორციელება.
„ამ პროექტების მიზანი, პირველ რიგში, ჩვენი ფერმერების ხელშეწყობა, მეწარმეებისთვის ფინანსებზე უფრო მეტი ხელმისაწვდომობაა. ასევე ის, რომ მათ შესაძლებლობა ჰქონოდეთ, დანერგონ თანამედროვე ტექნოლოგიები, გააშენონ ახალი ბაღები, შეიძინონ ახალი ტექნიკა და ასე შემდეგ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა ყურადღება პირველადი წარმოების მიმართულებით დღეს არსებულ შედეგებზე გაამახვილა.
„მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, პირველადი წარმოების ნაწილში გამოშვება, ბოლო 10 წლის განმავლობაში, თითქმის 80 - 85 %-ით არის გაზრდილი. შარშანდელი მონაცემებიდან, 3 მილიარდ 600 მილიონიდან, დაახლოებით, 6.5 მილიარდზე ავედით; გადამუშავებული პროდუქციის ნაწილში კი, 4 მილიარდიდან,  დაახლოებით, 7.3 მილიარდ ლარამდე. წელს, 9 თვის მონაცემებით, პირველადი წარმოების ნაწილში, ჩვენ გვაქვს 5.5 მილიარდი ლარი გამოშვება და წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, დაახლოებით, 13-14 %-იანი ზრდაა. წლის ბოლომდე, ვფიქრობ, უფრო გაუმჯობესებული მაჩვენებელი გვექნება. აქვე, შევეხები ექსპორტის მონაცემებს, სადაც ძალიან მნიშვნელოვანი, დაახლოებით, 125-130%-იანი ზრდა გვაქვს და წელს, ვფიქრობ, რომ პირველად, დაახლოებით, 1.3 მილიარდ დოლარიანი ექსპორტის მაჩვენებელი გვექნება“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: " Output of primary agricultural production has increased by almost 80-85% over the last 10 years"
On the program "Business Partner," Georgian Public Broadcaster (1st Channel), the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia summed up the activities taken by the Ministry in 2022.
Mr. Otar Shamugia emphasized the results achieved in the agricultural and environmental protection areas, also plans, and challenges faced by the respective fields.
"Two days ago, the Prime Minister of Georgia presented a report to the public, where he spoke extensively about the important results and achievements in several directions, including the large-scale plans we intend to implement. The double-digit economic growth that we currently have, and have been maintaining for the last two years allows us to implement new projects that will bring more prosperity to our population. The respective projects embrace issues concerning agricultural development, caring for and protecting the environment" said Mr. Otar Shamugia.
The Minister stated that since 2013, the government has announced agricultural development as a priority area and started gradually implementing relevant projects.
" Firstly, the overall goal of these projects is to support our farmers and improve access to financial resources for our entrepreneurs. Also, provide opportunities to adopt modern technologies, plant new gardens, buy new equipment, etc," said Mr. Otar Shamugia.
The Minister emphasized the current results obtained in the primary production.
"It is important to note that output in the agricultural primary production sector has increased by almost 80-85% over the last ten years. According to the last year's data, we had an increase from 3 billion 600 million to approximately GEL 6.5 billion; As for the processed products, we had an increase from 4 billion to approximately GEL 7.3 billion.
This year, according to the data from the past nine months, we have GEL 5.5 billion output in primary agricultural production, which is an increase of approximately 13-14% compared to the same period of the previous year. I believe that we will have a more improved indicator by the end of the year. Herewith, I will touch upon the export data, where we showed a significant increase, approximately 125-130% growth patterns, and this year, for the first time, we will have an export figure of approximately USD 1.3 billion", - noted Mr. Otar Shamugia.