სოლომონ პავლიაშვილი სამუშაო ვიზიტით იაპონიაში, ქ. ტოკიოში იმყოფებოდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, ნარჩენების მართვის მიმართულებით იაპონიის გამოცდილების გაზიარების მიზნით, სამუშაო ვიზიტით იაპონიაში, ქ. ტოკიოში იმყოფებოდა.
ვიზიტის ფარგლებში, მინისტრის მოადგილემ იაპონიის გარემოს დაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებთან გამართა მაღალი დონის შეხვედრა, სადაც მხარეებმა საქართველოსა და იაპონიის სახელმწიფოს შორის გარემოსდაცვითი მიმართულებით სამომავლო თანამშრომლობის საკითხებზე ისაუბრეს. შეხვედრას ესწრებოდა საქართველოს ელჩი იაპონიაში, თეიმურაზ ლეჟავა.
„იაპონიას ნარჩენების მართვის კუთხით მრავალწლიანი გამოცდილება და უმაღლესი სტანდარტი აქვს. შესაბამისად, ჩვენთვის მნიშვნელოვანია მათი გამოცდილების გაზიარება ნარჩენების შეგროვების, სეპარირებისა და რეციკლირების მიმართულებით. მისასალმებელია, რომ „დამბინძურებელი იხდის“ პრინციპი, რომელიც ჩვენ დავნერგეთ, შეესაბამება იაპონიაში დანერგილ მიდგომებს, ხოლო მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების მიმართულებით მიღებული გარკვეული რეგლამენტები თითქმის ანალოგიურია იმ რეგულაციების, რაც იაპონიაში მოქმედებს“, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ვიზიტის ფარგლებში, იაპონიის გარემოსდაცვითი სანიტარიული ცენტრის პრეზიდენტმა, ჰიდეკი მინამიკავამ ქართულ მხარეს იაპონიის ნარჩენების მართვის პოლიტიკა და ნარჩენების შეგროვებისა და დამუშავებისთვის ქვეყანაში არსებული ინფრასტრუქტურა ადგილზე გააცნო.
სოლომონ პავლიაშვილმა ქ. ტოკიოს ნარიმას მუნიციპალური ნარჩენების ინსინერაციისა და ენერგიის აღდგენის, უკიშიმას მუნიციპალური ნარჩენების ინსინერაციისა და ნარჩენების სეპარირების, სამშენებლო და ნგრევის ნარჩენების წინასწარი დამუშავების ობიექტები, ქ. ტოკიოს მუნიციპალური ნარჩენების ნაგავსაყრელი დაათვალიერა და ქ. კავასაკის ეკომომავლის გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლების ცენტრს ესტუმრა.

Mr. Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture paid a working visit to Japan, Tokyo, aiming to get closely acquainted with the Japanese experience in the field of waste management.
Within the framework of the visit, the Deputy Minister held a high-level meeting with the representatives of the Ministry of Environmental Protection of Japan, where the parties discussed future cooperation-related issues between Georgia and Japan in the environmental protection field. The Ambassador of Georgia to Japan, Mr. Teimuraz Lezhava attended the meeting.
"Japan has long-standing experience and the highest waste management index in the world. Accordingly, the Japanese experience in the field of waste collection, separation, and recycling is crucial for us. It is also encouraging that the "polluter pays" principle that we introduced in the country corresponds to approaches adopted in Japan, and certain regulations adopted in the direction of Extended Producer Responsibility (EPR) in Georgia are almost identical to regulations enforced in Japan," said Mr. Solomon Pavliashvili.
During the visit, Mr. Hideki Minamikawa, the President of the Environmental Sanitation Center of Japan, briefed the Georgian side on the waste management policy of Japan and provided information about the existing infrastructure for waste collection and processing in the country.
Mr. Pavliashvili inspected the Municipal Waste Incineration and Energy Recovery in the city of Tokyo, Nerima ward, and Municipal Waste Incineration and Waste Separation, Construction and Demolition Waste plants and Pretreatment Facilities in the town of Ukishima. The Deputy Minister also visited the municipal waste landfill site in Tokyo and Kawasaki Environment Research Institute.