ოთარ შამუგია, ბერლინში, საერთაშორისო გამოფენის „მწვანე კვირეული 2023″ გახსნის ღონისძიებას დაესწრო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, ბერლინში, სურსათის, სოფლის მეურნეობისა და მებაღეობის მასშტაბური საერთაშორისო გამოფენის, „მწვანე კვირეული 2023" (Gruene Woche 2023) გახსნის ღონისძიებას დაესწრო.
გამოფენის „მწვანე კვირეული" მთავარი მიზანი თანამედროვე სოფლის მეურნეობის, გადამმუშავებელი მრეწველობის და მებაღეობის სექტორების განვითარების ხელშეწყობაა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, ქართულ სტენდზე 16-მა კომპანიამ საკუთარი პროდუქცია წარმოადგინა. გამოფენის მონაწილე ქართული კომპანიების ძირითადი ნაწილი სახელმწიფო პროგრამების ბენეფიციარები არიან.
ქართველი მეწარმეები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩამოსულ დამთვალიერებელს ქართულ ღვინოს და ალკოჰოლიანი სასმელებს, ნატურალურ წვენებს, თაფლს და კიდევ არაერთი ქართულს პროდუქციას აცნობენ. აღსანიშნავია, რომ ქართული პროდუქცია სრულად აკმაყოფილებს ევროკავშირის სტანდარტებს.
„მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ ქართული პროდუქციის საერთაშორისო ბაზრებზე დამკვიდრება ჩვენი პოლიტიკის პრიორიტეტია. შესაბამისად, პოპულარიზაციის კამპანიისთვის ეტაპობრივად ვზრდით ბიუჯეტს, ვთანამშრომლობთ საერთაშორისო მაღალი კლასის მარკეტინგულ კომპანიებთან, რითაც ხელს ვუწყობთ ჩვენს მეწარმეებს, საკუთარი პროდუქციით წარმოდგენილები იყვნენ ყველა მნიშვნელოვან გამოფენაზე, როგორც ევროპაში, ასევე ამერიკაში, იაპონიაში, ჩინეთში, საუდის არაბეთში. ჩვენი მიზანია, მაქსიმალურად გავზარდოთ ქართული აგრარული პროდუქციის ცნობადობა მსოფლიო ბაზარზე, გავხადოთ ის მოთხოვნადი, რაც, თავის მხრივ, შესაძლებელს გახდის, სტაბილურად მზარდი იყოს ექსპორტის მაჩვენებლები“, -განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ოთარ შამუგიამ ქართულ სტენდთან სხვადასხვა ქვეყნის სოფლის მეურნეობის მინისტრებს უმასპინძლა. შეხვედრები გაიმართა გერმანიის სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ფედერალურ მინისტრ ჯემ ოსდემირთან, ბერლინის მერ ფრანცისკა გიფისთან, ევროკომისართან სოფლის მეურნეობის მიმართულებით იანუშ ვოჩიეჩოვსკისთან, ასევე, ლიეტუველ, ლატვიელ, თურქ, პოლონელ, უნგრელ და უზბეკ კოლეგებთან.
გამოფენაში „მწვანე კვირეული 2023" მონაწილეობს საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია, რომელმაც დამთვალიერებლებს საქართველოს ტურისტულ პოტენციალს, პროდუქტებს და მიმართულებებს აცნობს.
ბერლინის საერთაშორისო გამოფენა „Gruene Woche” 1926 წლიდან, ყოველწლიურად იმართება. წელს გამოფენაში 72 ქვეყნის 1400-ზე მეტი კომპანია იღებს მონაწილეობას, დამთვალიერებელთა რაოდენობა კი 400,000-ს აჭარბებს.

Otar Shamugia attends the opening event of the international exhibition "Green Week 2023" in Berlin
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia attended the opening event of the large-scale international exhibition of food, agriculture, and horticulture, "Green Week 2023" (Gruene Woche 2023) in Berlin.
The main goal of the international exhibition "Green Week" is to promote the development of modern agriculture, the processing industry, and the horticulture sectors.
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, 16 companies showcased their products at the Georgian exhibition stand. The majority of Georgian companies participating in the exhibition are beneficiaries of state programs.
Georgian entrepreneurs introduce Georgian wine and alcoholic beverages, natural juices, honey, and other Georgian products to visitors from different countries of the world. It should be mentioned that Georgian products fully meet EU standards.
"I would like to emphasize that establishing Georgian products on global markets is a priority of our policy. Accordingly, we are gradually increasing the budget for the advertising campaign, collaborating with international top-tier marketing companies, and assisting our entrepreneurs in being represented with their goods at all major exhibitions in Europe and America, Japan, China, and Saudi Arabia. Our objective is to increase awareness of Georgian agricultural products to the greatest extent possible on the global market, hence increasing demand and enabling export indicators to rise steadily " Mr. Otar Shamugia stated.
Mr. Shamugia hosted the Ministers of Agriculture from different countries at the Georgian exhibition stand. Meetings were held with German Federal Minister of Food and Agriculture Mr. Cem Özdemir, Mayor of Berlin Mrs. Franziska Giffey, European Commissioner for Agriculture Mr. Janusz Wojciechowsk, as well as Lithuanian, Latvian, Turkish, Polish, Hungarian and Uzbek colleagues.
The National Tourism Administration of Georgia participates in the International exhibition "Green Week 2023", which introduces visitors to tourism potential, products, and destinations of Georgia.
The Berlin International Exhibition "Gruene Woche" has been held annually since 1926. This year, more than 1,400 companies from 72 countries are participating in the exhibition, and the number of visitors exceeds 400,000.