გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში კლიმატის ცვლილების საბჭოს მეორე სხდომა გაიმართა
სხდომას, რომელსაც საქართველოს მთავრობის წევრები ესწრებოდნენ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია ხელმძღვანელობდა.
საბჭომ საქართველოს დაბალემისიიანი გრძელვადიანი განვითარების კონცეფციის (დეგგკ) დოკუმენტი დაამტკიცა.
აღნიშნული კონცეფცია მომზადებულია საქართველოს მთავრობის მიერ, პარიზის შეთანხმების შესაბამისად, როგორც საქართველოს დაბალემისიიანი განვითარების გრძელვადიანი ხედვის ჩარჩო დოკუმენტი და მიზნად ისახავს 2050 წლამდე ქვეყნის დაბალემისიიანი განვითარებისთვის საჭირო ხედვისა და პრინციპების ჩამოყალიბებას.
„კლიმატის ცვლილებები და მისგან გამოწვეული უარყოფითი მოვლენები დიდი გამოწვევაა მთელი მსოფლიოსთვის. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია ამ მიმართულებით, თანმიმდევრული ღონისძიებების დაგეგმვა და აღსრულება. დაბალემისიიანი გრძელვადიანი განვითარების კონცეფციის დოკუმენტის მიღებით ჩვენ ვასრულებთ ასოცირების დღის წესრიგით გათვალისწინებულ ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ვალდებულებას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
აღსანიშნავია, რომ პარიზის შეთანხმებამ (2015 წლის დეკემბერი) სათავე დაუდო კლიმატის ცვლილებებთან ბრძოლის ახალ ეტაპს, რაც გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის წევრი ქვეყნების მიერ, ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესრულებას გულისხმობს.
კონცეფცია სრულ თანხვედრაშია გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციასთან, პარიზის შეთანხმებასთან, კლიმატის ნაწილში, საქართველო-ევროკავშირის ასოცირების შესახებ შეთანხმებასთან, ევროპის ენერგეტიკულ გაერთიანებასთან და გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებთან. კონცეფცია ასევე ითვალისწინებს სახელმწიფოს ხედვას სათბურის გაზების ეროვნული ემისიების შემცირებისა და შთანთქმის გაძლიერების კუთხით.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს კლიმატის ცვლილების საბჭოს მანდატი, კლიმატის ფინანსების სამუშაო ჯგუფის ტექნიკური დავალების პროექტი, კლიმატის ტექნოლოგიების საკოორდინაციო ჯგუფის ტექნიკური დავალების პროექტი, კლიმატის ფინანსების სამუშაო და ტექნოლოგიების საკოორდინაციო ჯგუფების შექმნის საკითხი.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, კლიმატის ცვლილების საბჭო 2020 წლის 23 იანვარს შეიქმნა, რომელიც საბჭოსგან, საკოორდინაციო და სამუშაო ჯგუფებისგან შედგება.

Ministry of Environmental Protection and Agriculture hosts the second session of the Climate Change Council
The respective document was prepared by the Government of Georgia as a framework document for the long-term vision of low-emission development, aiming to support Georgia in fulfilling its commitment to the Paris Agreement on climate change and establishing vision and principles for low-emission development in the country by 2050.
" Climate change and its harmful consequences pose a significant challenge to the entire world. Therefore, it is important to plan and implement consistent measures in this direction. By adopting the low-emission long-term development concept document, we are fulfilling one of the important commitments under the Association agenda," said Mr. Otar Shamugia.
It is worth mentioning that the Paris Agreement (December 2015) marked a watershed moment in taking action on climate change, which implies the fulfillment of obligations undertaken by member countries of the United Nations Framework Convention on Climate Change, within the framework of Nationally Determined Contributions.
The concept document is in compliance with the UN Framework Convention on Climate Change, the Paris Agreement, the Georgia-EU Association Agreement in the climate section, the European Energy Union, and the UN Sustainable Development Goals.
The document embraces the vision of the Government on reducing or absorbing national greenhouse gas emissions to alleviate climate change.
The parties also discussed the mandate of the Climate Change Council, the draft terms of reference for the Climate Finance Working Group, the draft terms of reference for the Climate Technology Coordinating Group & the creation of climate finance and technology coordinating groups.
It should be mentioned that under the resolution of the Government of Georgia, the Climate Change Council was established on January 23, 2020, which consists of the Council, coordination, and working groups.