გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიას შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
მემორანდუმს ხელი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ და სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტმა გურამ ალექსიძემ მოაწერეს.
მემორანდუმი მიზნად ისახავს სამინისტროსა და აკადემიას შორის თანამშრომლობის გაღრმავებას სოფლისა და სოფლის მეურნეობის მდგრადი და უსაფრთხო განვითარების ხელშეწყობისთვის, ასევე, რესურსული პოტენციალის რაციონალური გამოყენების ხელშეწყობას სამეცნიერო პოტენციალის გამოყენების საფუძველზე.
„მოხარული ვარ, მემორანდუმის ფარგლებში, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიასთან განახლებული თანამშრომლობის შესაძლებლობით. ვფიქრობ, ერთობლივი მუშაობით დარგის ყველა მიმართულების განვითარება კიდევ უფრო ეფექტიანი იქნება“,- განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მემორანდუმი სამინისტროს, სამინისტროს სისტემაში შემავალი უწყებების და აკადემიის სამეცნიერო განყოფილებების თანამშრომლობის საფუძველზე განსაზღვრული დარგობრივი ამოცანების გადაწყვეტას და რეკომენდაციების მომზადებას ითვალისწინებს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ ღონისძიებას, მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, მოადგილეები - სოლომონ პავლიაშვილი, კახა კაკაბაძე, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის ვიცეპრეზიდენტი გივი ჯაფარიძე, სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები და სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის წევრები ესწრებოდნენ.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Georgian Academy of Agricultural Sciences sign a Memorandum of Cooperation.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia, and the President of the Academy of Agricultural Sciences Mr. Guram Aleksidze signed the Memorandum of Cooperation.
The  respective Agreement aims to strengthen cooperation between the Ministry and the Academy to promote sustainable and safe rural and agricultural development and also to ensure the rational use of resource potential, which will be based on scientific potential
''I am delighted with the prospect of renewed collaboration with the Academy of Agricultural Sciences under the terms of the Memorandum of Cooperation. Moreover, I believe that our joint efforts will make the development of all areas of the field even more effective," said Mr. Otar Shamugia.
It is worth mentioning that the Memorandum fosters collaboration to address the sector-specific tasks and development of recommendations with the cooperation of the Ministry, the agencies within the system of the Ministry, and the scientific departments of the Academy.
The First Deputy Minister Mr. George Khanishvili, Deputy Ministers Mr. Solomon Pavliashvili, and Mr. Kakha Kakabadze, Vice President of the Academy of Agricultural Sciences Mr. Givi Japaridze, and representatives of relevant services of the Ministry and members of the Academy of Agricultural Sciences attended the event at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.