„ბიომრავალფეროვნების შესახებ“ საქართველოს კანონპროექტის განხილვას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, ნინო თანდილაშვილი დაესწრო
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით, ინტენსიურად მუშაობს „ბიომრავალფეროვნების შესახებ“ კანონპროექტზე. ჩვენ უნდა მოვახერხოთ და მივიღოთ ისეთი კანონი, რომელიც, ერთი მხრივ, მოემსახურება ჩვენი ქვეყნის ბიომრავალფეროვნების დაცვას, მეორე მხრივ, არ შეაფერხებს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებას“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა კანონპროექტის განხილვის მიზნით გამართულ შეხვედრაზე.
„ბიომრავალფეროვნების შესახებ“ საქართველოს კანონპროექტი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო 2021-2024“-ს ფარგლებში შემუშავდა.
როგორც ნინო თანდილაშვილმა აღნიშნა, კანონპროექტი სრულად ასახავს ასოცირების შეთანხმებით გათვალისწინებული ევროდირექტივების შესაბამის მოთხოვნებს და მნიშვნელოვან სტანდარტებს.
„პროექტი, რომელიც არის მიმართული ბიომრავალფეროვნების კარგვის შეჩერებაზე და ჰაერის ხარისხის კონტროლის გაუმჯობესებაზე ითვალისწინებს სამინისტროს და სხვადასხვა სააგენტოს შესაძლებლობების გაძლიერებას. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ საქართველომ მიიღოს კანონი, რომელიც თანხვედრაში იქნება საერთაშორისო ვალდებულებებთან და უპასუხებს იმ გამოწვევებს, რაც განპირობებულია კლიმატისა და გლობალური ცვლილებებით“, - განაცხადა საქართველოში შვედეთის საელჩოს გარემოსდაცვითი პროგრამის ხელმძღვანელმა ხათუნა ზალდასტანიშვილმა.
შეხვედრას რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე მზია გიორგობიანი, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე ნინო ენუქიძე, საქართველოს პარლამენტის წევრები გიორგი ცაგარეიშვილი, სალომე ქურასბედიანი, საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირის „ორქისი“ თავმჯდომარე მარიამ ქიმერიძე და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. შეხვედრის მონაწილეებმა კანონპროექტთან დაკავშირებული საკუთარი მოსაზრებები და რეკომენდაციები გამოთქვეს, რომელიც საბოლოო დოკუმენტში იქნება გათვალისწინებული.
აღსანიშნავია, რომ შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) მიერ დაფინანსებული პროექტი „გადავარჩინოთ ბუნება-საქართველო“ მიზნად ისახავს გარემოს ეროვნული სააგენტოს, ველური ბუნების სააგენტოსა და დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარებას, მართვის ეფექტიანობის გაუმჯობესებასა და საქართველოს ბუნებრივი რესურსების მდგრადი დაცვის, აღდგენისა და მართვის ხელშეწყობას. პროექტის საერთო ბიუჯეტი 56 500 000 შვედურ კრონას შეადგენს. პროექტის ხანგრძლივობა 3 წელია.

The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nino Tandilashvili participates in the discussion of the draft law of Georgia "On Biodiversity".
"  With the support of the Swedish government, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture works actively on the draft law ‘’on Biodiversity’’. We must pass a law that, on the one hand, protects the biodiversity of our country and, on the other hand, does not hinder the economic development of the country", said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili.
Within the framework of the project "Save the Nature - Georgia 2021-2024",  the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) developed the draft law of Georgia "On Biodiversity".
According to Ms. Tandilashvili, the proposed law fully reflects the relevant requirements and standards set forth under the Association Agreement.
"The respective project aims to prevent biodiversity loss and improve air quality control in the country, it also seeks to enhance the capacity of the Ministry and other agencies. It is important that Georgia adopts a law that will be compatible with international obligations and respond to the challenges caused by climate and global changes," said Mrs. Khatuna Zaldastanishvili, Programme Officer (Development Cooperation) at the Embassy of Sweden to Georgia.
The Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure Mrs. Mzia Giorgobiani,  Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Mrs. Nino Enukidze, also Members of the Parliament of Georgia, Mr. Giorgi Tsagareishvili, Mrs. Salome Kurasbediani, Chairman of the Georgian Society of Nature Explorers "Orchis", Ms. Mariam Kimeridze and representatives of relevant state agencies attended the meeting.
Participants shared their opinions and gave recommendations on the draft law, which will be included in the final document.
The project "Save the Nature-Georgia" funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) aims to develop the institutional capacity of the National Environmental Agency, the Wildlife Agency, and the Protected Areas Agency.
The mentioned project strives to improve management efficiency and protect, restore, and promote sustainable use of natural resources in Georgia. The project will span from 2021-2024, with an overall budget of 56 500 000 Swedish kronor.