საქართველოს თხილის სექტორის განვითარების პროექტი (G-HIP) დასრულდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის დირექტორი ჯონ პენელი საქართველოს თხილის სექტორის განვითარების პროექტის (G-HIP) დახურვის ღონისძიებას დაესწრნენ. პროექტი, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და კომპანიის FERRERO დაფინანსებით, არასამთავრობო ორგანიზაციის „CNFA - საქართველო“ მიერ 2015 – 2023 წლებში ხორციელდებოდა.
„ამერიკის შეერთებული შტატების საქართველოს მნიშვნელოვანი და სტრატეგიული პარტნიორია. წლების განმავლობაში, აშშ-ის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერით, საქართველოში სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარებისთვის არაერთი მნიშვნელოვანი პროგრამა თუ პროექტი განხორციელდა. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფოს თანმიმდევრული პოლიტიკის შედეგად, თხილის სექტორი განვითარდეს, გაიზარდოს წარმოება, ექსპორტი და მიღებული შემოსავალი. პროექტი, რომელიც აშშ-ის მხარდაჭერით განხორციელდა, მნიშვნელოვანი იყო ჩვენი თხილის სექტორისთვის. პროექტი იყო ეფექტიანი და მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი როგორც თხილის ხარისხისა და რაოდენობის ზრდას, ასევე ზოგადად, თხილის სექტორის განვითარებას“, - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მისიის დირექტორმა, ჯონ პენელმა აღნიშნა, რომ მისასალმებელია პროექტის ფარგლებში დონორებს, სახელმწიფოსა და კერძო სექტორს შორის ნაყოფიერი თანამშრომლობა, რამაც მნიშვნელოვანი შედეგები გამოიღო.
„პროექტის ფარგლებში, ხელი შევუწყვეთ ფერმერებს, გაეუმჯობესებინათ თხილის წარმოება საქართველოში. შედეგად, 35 000-მდე მეთხილე ფერმერმა, რაც საქართველოს მეთხილე ფერმერთა რაოდენობის დაახლოებით, 70%-ს წარმოადგენს, მიიღო ბენეფიტი აღნიშნული პროექტიდან. მათ გაზარდეს წარმოება და გაყიდვები 145 მილიონ დოლარამდე. მათ მიიღეს სხვადასხვა სახის დაფინანსება როგორც დონორებისგან, ასევე საქართველოს მთავრობისგან“, - განაცხადა ჯონ პენელმა.
ღონისძიებაზე საქართველოს თხილის სექტორის განვითარების პროექტის (G-HIP) ფარგლებში მიღწეული შედეგები შეაჯამეს. აღინიშნა, რომ პროექტის მიზნები ფაქტობრივად შესრულებულია. დარგობრივი ასოციაციების (თხილის მწარმოებელთა ასოციაცია (GHGA) და თხილის გადამამუშავებელთა და ექსპორტიორთა ასოციაცია (HEPA) მხარდაჭერით, თხილის სექტორი მნიშვნელოვნად განვითარდა.
პროექტის ფარგლებში, სოფლის განვითარების სააგენტოსთან (RDA) მჭიდრო თანამშრომლობითა და ფინანსური მხარდაჭერით, აშენდა თანამედროვე დანადგარებით აღჭურვილი 8 ახალი საწარმო, სადაც შესაძლებელია სეზონზე 7,5 ათასი ტონა თხილის გაშრობა და 4 ათას ტონამდე თხილის დასაწყობება (ჯამური ინვესტიცია 2,4 მლნ აშშ-ის დოლარი); სურსათის ეროვნულ სააგენტოს (სეს), ფაროსანასთან ბრძოლის ღონისძიებების ეფექტიანად განხორციელებისთვის, გადაეცა 800 ათასი აშშ-ის დოლარის ღირებულების ფერომონები მავნებლის მონიტორინგისა და „მოიზიდე და მოკალი“ სადგურების მოსაწყობად; განხორციელდა საერთაშორისო ექსპერტული დახმარება და დაფინანსდა საინფორმაციო კამპანია მოსახლეობის ინფორმირებულობისა და მავნებელთან ბრძოლის ღონისძიებებში მათი ჩართულობის გაზრდის მიზნით; პირველი ნაბიჯებიც გადაიდგა თხილის სექტორში უვნებლობის სტანდარტების უმნიშვნელოვანესი კომპონენტის - მიკვლევადობის სისტემის შესაქმნელად; განხორციელდა დარგობრივი ასოციაციების მხარდაჭერა; FERRERO-ს ბაზაზე გადამზადდა საქართველოს 10 უმაღლესი სასწავლებლის 180-ზე მეტი სტუდენტი თხილის მოყვანა-მოვლისა და გადამუშავების სრული ციკლის „ფერმიდან სუფრამდე“ მიმართულებით.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა პანელური დისკუსიაც „საქართველოს თხილის სექტორის მიღწევები და გამოწვევები“.
პროექტის დახურვის ღონისძიებას ესწრებოდნენ სახელმწიფო, დონორი და არასამთავრობო ორგანიზაციების, დარგობრივი ასოციაციებისა და საგანმანათლებლო დაწესებულების წარმომადგენლები, დარგის სპეციალისტები და ფერმერები.

The Georgian Hazelnut Sector Improvement Project (G-HIP) has been completed.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mrs. Nino Tandilashvili, and USAID Mission Director, Mr. John Pennell attended the closing ceremony of the Georgian Hazelnut Sector Improvement Project (G-HIP).
From 2015-2023, the non-governmental organization "CNFA - Georgia" has been implementing the project with the financial support of the USAID and FERRERO companies.
"The United States of America is an important and strategic partner of Georgia. Several important agricultural and rural development initiatives and projects have been implemented in Georgia over the years with the help of the US Agency for International Cooperation (USAID). Moreover, it is critical, that the state pursues a consistent policy to help the hazelnut industry to develop and increase production, export, and revenue. The initiative carried out with the assistance of the United States was crucial for our hazelnut sector. The mentioned project was effective and significantly contributed to the growth of the quality and quantity of hazelnuts and the overall development of the hazelnut sector ", stated Mrs. Nino Tandilashvili.
The USAID Mission Director, Mr. John Pennell expressed appreciation for the fruitful cooperation between donors, the state, and the private sector, noting that the project has yielded significant results.
"Under the framework of the project, we assisted farmers in Georgia in improving their hazelnut production. As a result, the mentioned project benefited up to 35,000 (almost 70%) hazelnut producers in Georgia.
The production and sales grew to $145 million. Farmers received various types of funding from donors and the Georgian government," Mr. Pennell stated.
During the meeting, the parties summed up the results of the Georgian Hazelnut Improvement Project (G-HIP), noting that the objectives of the project were achieved and the hazelnut industry has developed significantly with the assistance of sectoral associations (Georgian Hazelnut Growers Association (GHGA) and the Hazelnut Processors and Exporters Association of Georgia (HEPA).
Under the scope of the project, in close collaboration and financial assistance of the Rural Development Agency (RDA), eight new enterprises were built and equipped with modern equipment, which can dry 7.5 thousand tonnes of hazelnuts per season and store up to four thousand tonnes of products (total investment amounting to USD 2.4 million);
The National Food Agency (NFA) was ensured with pheromones worth $800,000 for the effective implementation of pest-control measures, including conducting monitoring of the pest and setting up "attract and kill" stations. International professional assistance was provided, and an information campaign was funded to increase public awareness/participation in pest control measures. The first steps have been taken to develop the most significant component of hazelnut safety standards - the traceability system. The support was provided to industry associations. More than 180 students from 10 higher educational institutions in Georgia were trained on the FERRERO base to increase their knowledge regarding the full cycle of hazelnut production, care, and processing "From Farm to Table".
The event also included a panel discussion "Achievements and Challenges of the Georgian Hazelnut Sector".
The representatives of the state, donor and non-governmental organizations, industry associations and educational institutions, industry specialists, and farmers attended the event.