ნინო თანდილაშვილი ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმების ფარგლებში შექმნილი სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული (SPS) ქვეკომიტეტის მე-8 შეხვედრას დაესწრო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმების ფარგლებში შექმნილი სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული (SPS) ქვეკომიტეტის მე-8 შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის მონაწილეებმა შეთანხმების ფარგლებში ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების მდგომარეობის საკითხები განიხილეს.
„მოხარული ვარ გიმასპინძლოთ საქართველოში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენლებს ვესაუბროთ იმ პროგრესზე, რასაც ასოცირების შეთანხების ფარგლებში ქვეყანამ მიაღწია და, ასევე, ვისაუბროთ იმ გამოწვევებზე, რაშიც თქვენი მხარდაჭერის იმედი გვაქვს. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების მზაობის კითხვარის დადებითი შეფასება. ვიმედოვნებ, ერთიანი ძალისხმევით და მჭიდრო თანამშრომლობით შევძლებთ კანდიდატის სტატუსის მოპოვებას, რაც ჩვენი მოქალაქეებისთვის, სხვა სიკეთეებთან ერთად, ევროკავშირის ბაზარზე წვდომის შესაძლებლობას კიდევ მეტად გაზრდის“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა.
მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა ევროკავშირის დელეგაციის წარმომადგენლებს გაწეული დახმარებისთვის და ხაზი გაუსვა საქართველოსთვის მონიჭებული ევროპული პერსპექტივის სტატუსის მნიშვნელობას.
„საქართველოს აქვს ხედვა, ამბიცია და შესაბამისი გეგმა კანდიდატის სტატუსის მოსაპოვებლად. საქართველოს და ევროკომისიას წარმატებული თანამშრომლობა აკავშირებთ. მზად ვართ მჭიდრო პარტნიორული თანამშრომლობის გასაგრძელებლად“, - განაცხადა სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული (SPS) ქვეკომიტეტის ხელმძღვანელმა, კოენ ვან დაიკმა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სურსათის უვნებლობის, ლაბორატორიის, ფიტოსანიტარიული და სანიტარიული მიმართულებებით საკანონმდებლო ბაზის სრულყოფის მნიშვნელობის საკითხებს.
შეხვედრის ფარგლებში ნინო თანდილაშვილმა და სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული (SPS) ქვეკომიტეტის ხელმძღვანელმა ხელი ასოცირების განახლებულ 11 ბ დანართს მოაწერეს.
აღსანიშნავია, რომ განახლებული დანართი ევროკავშირის სამართლებრივი აქტების ჩამონათვალია, რომელსაც საქართველომ კანონმდებლობა უნდა დაუახლოვოს.
შეხვედრას, ევროკავშირის დელეგაციის წევრები, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, შემოსავლების სამსახურის, ასევე, სურსათის ეროვნული სააგენტოსა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სახელმწიფო ლაბორატორიის ხელმძღვანელი პირები და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Nino Tandilashvili participates in the 8th meeting of the EU-Georgia Sanitary and Phytosanitary (SPS) Sub-Committee.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture hosted the 8th meeting of the EU-Georgia Sanitary and Phytosanitary (SPS) Sub-Committee. During the meeting, the parties evaluated the fulfillment of obligations set forth in the EU-Georgia Association Agreement.
"We are delighted to host you in Georgia, at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. We strive to inform the representatives of the EU delegation about the progress made by the country within the Association Agreement and address challenges that we hope to overcome with your assistance. Moreover, the positive assessment of the EU membership questionnaire is crucial for us. I believe that joined efforts and close collaboration will enable us to obtain the candidate status and give our citizens the opportunity, among other benefits, to increase their access to the European Union market", said Mrs. Nino Tandilashvili.
The Deputy Minister expressed her gratitude to the representatives of the EU delegation for their assistance and stressed the importance of Georgia's European perspective as recognized by the European Council.
"Georgia has a clear view, an ambition, and a road map to obtain the EU candidate Status. Georgia and the European Commission have built a successful partnership. We look forward to continuing our close collaboration", stated Mr.  Koen Van Dyck, Head of Unit Bilateral International Relations, DG Health & Food Safety), European Commission.
During the meeting, the parties emphasized the importance of improving the legal framework in the food safety, laboratory, phytosanitary and sanitary fields.
Mrs. Nino Tandilashvili and Mr. Koen Van Dyck, Head of Unit Bilateral International Relations signed the amended Annex XI-B of the Association Agreement.
It is worth mentioning that the updated annex is a list of legal acts of the European Union, which Georgia should bring closer to its legislation.
The members of the European Union delegation, the Heads of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the Revenue Service, the National Food Agency, the laboratory of the Ministry of Agriculture, and representatives of the relevant services of the Ministry attended the meeting.