ნინო თანდილაშვილი კლიმატის მწვანე ფონდის აკრედიტაციის კომიტეტის თავმჯდომარედ და ეთიკის და აუდიტის კომიტეტის წევრად აირჩიეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი სამხრეთ კორეაში, ქალაქ სონგდოში, კლიმატის მწვანე ფონდის მმართველი საბჭოს შეხვედრაში მონაწილეობადა. შეხვედრის ფარგლებში, ნინო თანდილაშვილი ფონდის აკრედიტაციის კომიტეტის თავმჯდომარედ და ეთიკის და აუდიტის კომიტეტის წევრად აირჩიეს. აღსანიშნავია, რომ 2022 წლიდან, 2 წლის ვადით, კლიმატის მწვანე ფონდში აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი  წარმოადგენს.
საბჭოს სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, ნინო თანდილაშვილმა ხაზი გაუსვა აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონის ქვეყნებისთვის კლიმატის მწვანე ფონდის ფინანსური მხარდაჭერის მნიშვნელობას, რაც ქვეყნებს კლიმატგონივრული ტექნოლოგიების დანერგვის შესაძლებლობას მისცემს და შეამცირებს, ერთი მხრივ, მათ მოწყვლადობას კლიმატის ცვლილების მიმართ, ხოლო, მეორე მხრივ, ქვეყნების მიერ გაფრქვეულ ემისიებს.
ფონდის მმართველი საბჭოს შეხვედრაზე, მონაწილეებმა კლიმატის ცვლილების მიმართულების სხვადასხვა საკითხი განიხილეს.
შეხვედრის ფარგლებში, საბჭომ განვითარებადი ქვეყნებისთვის ენერგეტიკის, სოფლის მეურნეობის, ტყის მდგრადი მართვის და სხვა მიმართულებებით 587 მლნ აშშ დოლარის ოდენობის პროექტების დაფინანსების გადაწყვეტილება მიიღო.
კლიმატის მწვანე ფონდი გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის მთავარი ფინანსური მექანიზმია, რომელიც განვითარებად ქვეყნებში კლიმატის ცვლილების შერბილების და მასთან ადაპტაციის პროექტებს აფინანსებს.

Nino Tandilashvili was elected as the Chair of the Accreditation Committee of the Green Climate Fund and a member of the Ethics and Audit Committee.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili participated in the meeting of the Governing Board of the Green Climate Fund in the city of Songdo, South Korea.
During the meeting, Mrs. Tandilashvili was elected as the Chair of the Accreditation Committee and a member of the Ethics and Audit Committee.
From 2022, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili represents the Eastern European countries in the Green Climate for two years.
At the Governing Board meeting, Mrs. Tandilashvili emphasized the importance of the financial support provided by the Green Climate Fund for the countries of the Eastern European region to ensure the adoption of climate-smart technologies, reduce vulnerability to climate change and also mitigate the emissions emitted by the mentioned countries.
During the meeting, the participants discussed a wide range of issues related to climate change.  The Board decided to fund initiatives for developing countries in energy, agriculture, sustainable forest management, and other areas worth USD 587 million.
The Green Climate Fund is the financial mechanism of the United Nations Framework Convention on Climate Change, which finances climate change mitigation and adaptation projects in developing countries.