ოთარ შამუგია KfW-ის საქართველოს გარემოსდაცვითი პორტფელის მენეჯერს, ფრენკ მორშელს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (KfW) საქართველოსგარემოსდაცვითიპორტფელისმენეჯერს, ფრენკ მორშელს შეხვდა.
შეხვედრაზე, მხარეებმა საქართველოს დაცული ტერიტორიების სააგენტოსა და გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების საკრედიტო ბანკს შორის საგრანტო ხელშეკრულებით „ბიომრავალფეროვნება და მდგრადი ადგილობრივი განვითარება“ გათვალისწინებული საკითხები განიხილეს.
„მადლობას ვუხდი გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (KfW) წარმომადგენლებს იმ მხარდაჭერისთვის, რომელსაც წლებია დაცული ტერიტორიების სააგენტოს უწევენ. საგრანტო ხელშეკრულების „ბიომრავალფეროვნება და მდგრადი ადგილობრივი განვითარება“ ფარგლებში, ექვსი წლის განმავლობაში, გათვალისწინებულია ახალი დაცული ტერიტორიების დაარსებისა და არსებულის განვითარების ხელშეწყობა, დაცული ტერიტორიების მართვის ეფექტიანობის გაუმჯობესება. დიდი ყურადღება დაეთმობა ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგის გაუმჯობესებასა და კონსერვაციის უზრუნველყოფას. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ გერმანელი პარტნიორებისგან მიღებული გრანტით იგეგმება კვლევები სამეგრელოსა და ზემო სვანეთში, რაც ამ რეგიონებში დაცული ტერიტორიების დაარსების საფუძველი იქნება. უახლოეს პერიოდში კი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, გურიაში დაცული ტერიტორიების დაარსებასთან დაკავშირებით, პარლამენტს კანონპროექტს წარუდგენს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ბოლო წლებში, დაცული ტერიტორიების ფართობი მნიშვნელოვნად გაიზარდა და ის ქვეყნის მთლიანი ტერიტორიის 13%-ს შეადგენს. სახელმწიფოს პოლიტიკა ამ მიმართულებით მომავალშიც აქტიურად გაგრძელდება.
ფრენკ მორშელის განცხადებით, გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს (KfW) გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან და დაცული ტერიტორიების სააგენტოსთან მრავალწლიანი წარმატებული თანამშრომლობის გამოცდილება აქვს. ბანკის (KfW) საქართველოს გარემოსდაცვითი პორტფელის მენეჯერმა მზადყოფნა გამოთქვა, ახალი დაცული ტერიტორიების განვითარებაში ქართულ მხარეს მომავალშიც აქტიურად დაუჭირონ მხარი.
საგრანტო ხელშეკრულებას „ბიომრავალფეროვნება და მდგრადი ადგილობრივი განვითარება“ 2022 წელს მოეწერა ხელი. პროექტის ღირებულება 16 245 625 ევროა. სამიზნე ტერიტორიებად შერჩეულია ახლად დაარსებული რაჭის, შიდა ქართლისა და კვერეთის დაცული ტერიტორიები. სამივე მათგანში აშენდება ვიზიტორთა ცენტრები, მოეწყობა ტურისტული საფეხმავლო ბილიკები, სარეინჯეროები.

Otar Shamugia hosted Mr. Frank Morschel, Manager of the Environmental Portfolio of the German Development and Reconstruction Bank (KfW) in Georgia.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia hosted Mr. Frank Morschel, Manager of the Environmental Portfolio of the German Development and Reconstruction Bank (KfW) in Georgia.
During the meeting, the parties discussed issues specified in the grant agreement "Biodiversity and Sustainable Local Development in Georgia" signed between the Agency of Protected Areas of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the German Development Bank (KfW).
"I would like to express my gratitude to the German Bank for Reconstruction and Development (KfW) for supporting the Agency of Protected Areas over the years. The grant agreement "Biodiversity and Sustainable Local Development in Georgia" envisages the creation of new protected areas and the expansion of existing ones within six years, also the improvement of the efficiency in the management system of protected areas.
Considerable attention will be paid to the improvement of the monitoring of biodiversity, and also, the conservation of natural resources. Moreover, with the support of our German partners, research is planned to be conducted in the Samegrelo and Zemo Svaneti regions, which will be the basis for creating protected areas in the mentioned regions.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture will submit a draft law to the Parliament on the establishment of protected areas in the Guria region shortly", said Mr. Otar Shamugia.
According to the Minister, the territory of protected areas has significantly expanded in recent years, making up 13% of the overall territory of the country. The government will actively implement state policy in this direction in the future.
According to Mr. Frank Morschel, the German Bank for Reconstruction and Development (KfW) has a long-standing, successful cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Agency for Protected Areas. Mr. Morschel expressed his readiness to actively support the Georgian side regarding the expansion/creation of new protected areas.
The grant agreement "Biodiversity and Sustainable Local Development" was signed in 2022. The project amounts to EUROS 16,245,625. The newly established protected areas in Racha, Shida Kartli, and Kvereti have been selected as target areas. Visitor centers will be built in all three of them, including tourist trails and ranger pathways.