მევენახე ფერმერები სახელმწიფო აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში, 50%-ის ნაცვლად 70%-იანი თანადაფინანსებით ისარგებლებენ
საქართველოს მთავრობის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამაში ცვლილებები განხორციელდა. მევენახე ფერმერები ვაზის მოსავლის დაზღვევას 70%-იანი თანადაფინანსებით შეძლებენ.
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ განაცხადა, მნიშვნელოვანია, კიდევ უფრო მეტად შევუწყოთ ხელი ფერმერების აქტიურად ჩართვას პროგრამაში. „შარშან დაახლოებით 8000 ჰა-ის ფარგლებში იქნა დაზღვეული ვენახის ფართობი და ეს, ვფიქრობ, რომ არ არის მაღალი მაჩვენებელი, რადგან მხოლოდ კახეთში აღრიცხული გვაქვს 40-41.000 ჰა-ზე მეტი ვენახი; შესაბამისად, ეს გადაწყვეტილება ხელს შეუწყობს, რომ მეტი სტიმული მიეცეთ ფერმერებს ჩაერთონ პროგრამაში... მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და მოვუწოდო თითოეულ ფერმერს, ისარგებლონ მნიშვნელობანი მხარდაჭერით, რომელიც აქვთ სახელმწიფოსგან 70%-იანი თანადაფინანსების სახით და დააზღვიონ მოსავალი, დააზღვიონ მათი რისკები“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
სახელმწიფო აგროდაზღვევის პროგრამა ფერმერებს შესაძლებლობას აძლევს კლიმატური რისკებისგან დაიცვან საკუთარი მოსავალი. აგროდაზღვევა არის დაცვის ინსტრუმენტი, რომელიც ფერმერებისთვის საქმიანობას პროგნოზირებადს ხდის. პროგრამა, 2014 წლიდან წარმატებით მიმდინარეობს და მისი დახვეწა მუდმივად ხდება.
აგროდაზღვევის პროგრამაში ცვლილება ხელს შეუწყობს გაიზარდოს დაზღვეული ვენახების ფართობები, რადგან მევენახე ფერმერებისათვის უფრო მეტად ხელმისაწვდომი გახდა დაზღვევა სახელმწიფოს მხრიდან გაზრდილი თანამონაწილეობის გამო. თავი მხრივ, სახელმწიფოს გაზრდილი თანამონაწილეობა პროგრამაში ჩართული სადაზღვევო კომპანიებს რისკიან რეგიონებში ვაზის კულტურების დაზღვევის მეტ შესაძლებლობას აძლევს. აგროდაზღვევა თანაბრად ხელმისაწვდომია ყველა ფერმერისა და აგრობიზნესით დაინტერესებული პირისათვის.
აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში სადაზღვევო პოლისი ფარავს ისეთ სადაზღვევო რისკებს, როგორიცაა, სეტყვა, წყალდიდობა, ქარიშხალი და საშემოდგომო ყინვა (მხოლოდ ციტრუსოვანი კულტურებისათვის) - 1 სექტემბრიდან 30 ნოემბრის ჩათვლით პერიოდში. პროგრამაში ჩართული ყველა ფერმერი 70%-იან თანადაფინანსებას იღებს პროგრამით გათვალისწინებულ ყველა კულტურაზე, მათ შორის, ვაზზე. პროგრამის ფარგლებში, ბენეფიციარს შეუძლია დააზღვიოს 10 ჰა -მდე მიწის ნაკვეთი, ხოლო მარცვლეული კულტურის შემთხვევაში 50 ჰექტარი. ამასთან, დამზღვევს შესაძლებელია დაზღვეული ჰქონდეს როგორც მარცვლეული კულტურა, ისე სხვა კულტურები ერთდროულად. 2014 წლიდან 2023 წლის 31 მარტამდე პერიოდში, 65 ათას ბენეფიციარზე სადაზღვევო კომპანიების მიერ გაცემულია 150,700-ზე მეტი პოლისი, დაზღვეულია 140 ათას ჰექტარზე მეტი მიწის ფართობი; ანაზღაურებული ზარალის ოდენობა 67 მლნ ლარზე მეტია.

Vineyard farmers involved in the state Agro-Insurance program will benefit from 70% co-financing instead of 50%.
Under the decision of the Government of Georgia, changes are made in the state agro-insurance program. Vineyard farmers will be able to insure their grape harvest with 70% co-financing.
According to the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, it is critical to promote farmers’ active involvement in the program even more.
" Last year, around 8,000 hectares of vineyard area was insured, which I think is not a high figure, considering, that we have registered over 40-41,000 ha of vineyards in the Kakheti region solely. Moreover, this decision will help and give more incentives to farmers to join the program. I would like to take the opportunity and encourage every farmer to take advantage of the important state support of 70% co-financing and insure their crops and risks," Minister stated.
The state agricultural insurance program allows farmers to protect their crops from climatic risks. Agricultural insurance is a financial protection mechanism for crops, that makes activities predictable for farmers. The program has been successfully running since 2014 and is constantly being improved.
Changes in the agro-insurance program will help to increase the area of insured vineyards, as insurance has become more affordable for vineyard farmers due to increased participation from the state. On the other hand, the increased participation of the state gives the insurance companies involved in the program more opportunities to insure grape crops in risky regions. Agro-insurance is equally available to all farmers and people interested in agribusiness.
Within the framework of the state agricultural insurance program, the insurance policy covers such insurance risks as hail, flood, storm, and autumn frost (only for citrus crops) - from September 1 to November 30. All farmers involved in the program receive 70% co-financing for all crops included in the program, including vines. Within the framework of the program, the beneficiary can insure up to 10 hectares of land, and 50 hectares in the case of grain crops.
Moreover, the insurer can insure both grain crops and other crops at the same time. More than 150,700 policies were issued by insurance companies to 65,000 beneficiaries between 2014 and March 31, 2023; more than 140,000 hectares of land were insured; and the crop damage reimbursement exceeded GEL 67 million.