ოთარ შამუგია: „ჩვენი ამოცანა იყო და არის, რომ ხელი შევუწყოთ ქვეყანაში ხორბლის წარმოებას“
„ჩვენი ამოცანა იყო და არის,  რომ ხელი შევუწყოთ ქვეყანაში ხორბლის წარმოებას. ამაზე განვაცხადეთ და კონკრეტული ნაბიჯებიც გადავდგით; დაახლოებით 4 000-მდე ფერმერს ჩვენ დავუფინანსეთ შეღავათიანი აგროკრედიტის სახით საბრუნავი სახსრები და მივეცით სტიმული, რომ მარცვლოვანი კულტურების წარმოებაში ხელი შეგვეწყო“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლი მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, 2019 წელთან შედარებით, 2022 წლის სამინისტროს წინასწარი მონაცემებით, დაახლოებით, 50%-იანი ზრდა ფიქსირდება, რაც ნიშნავს, რომ 2022 წელს ქვეყანაში150 ათას ტონამდე ხორბალია წარმოებული.
„ამერიკელი ექსპერტები რამდენჯერმე იყვნენ ჩამოსულები; ველოდებით მათგან კონკრეტულ წინადადებებს. ისინი შეისწავლიან ხორბლის წარმოების მთლიან ღირებულებათა ჯაჭვს და, შესაბამისად, მოგვცემენ რეკომენდაციებს დარგის ხელშეწყობის მიმართულებით; ამის შემდგომ ჩვენ უკვე დამატებით ღონისძიებებსაც გავატარებთ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "Our task was/is to promote wheat production in the country".
"Our task was and is to promote wheat production in the country. We have made an announcement on this matter and taken specific steps. Under the framework of the Preferential Agricultural credit program, we have funded working capital for around 4,000 farmers and encouraged them to promote the production of grain crops", said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, at the end of the government session.
According to the Minister, as compared to 2019, according to the preliminary data of the Ministry of 2022, the growth rate is set at around 50%, which means that in 2022, up to 150 thousand tonnes of wheat will be produced in the country.
"American experts have arrived several times; We are expecting specific suggestions and proposals from them. They will study the entire value chain of wheat production and provide recommendations to promote the sector, thereafter, we will take additional measures," said Mr. Otar Shamugia.