ოთარ შამუგია: „პოლიტიკა, რომ ხორბლის მოსავლის რაოდენობა ქვეყანაში 50%-მდე გავზარდოთ პრიორიტეტად რჩება“
„არ არის მიზანშეწონილი ისეთი გადაწყვეტილების მიღება, რომელიც პურის ფასის გაზრდას პირდაპირ თუ არა, ირიბად მაინც ხელს შეუწყობს. მომავალში თუ მოხდება ხორბლის და ფქვილის ფასის ზრდა, ეს პირდაპირპროპორციულად აისახება პურის ფასზე. რაც შეეხება წისქვილკომბინატების მუშაობის დინამიკას; წელს, ბოლო სამი თვის მონაცემებით, ქვეყანაში, დაახლოებით, 40 ათასი ტონა ხორბალია შემოსული და ამავე რაოდენობის ფქვილი. შესაბამისად, ნამდვილად ვერ ვიტყვით, რომ ქვეყანაში ხორბალი არ შემოდის. მცირე რაოდენობით, მაგრამ შემოდის და ეს ძალიან ბევრ რამეზეა დამოკიდებული. ბუნებრივია, ჩვენ ვერ ვაწესებთ ბაზარზე ხორბლის ფასს. ამას აწესებენ ის მსხვილი მწარმოებლები, რომლებსაც შარშან დიდი მოსავალი ჰქონდეთ. შესაბამისად, ჩვენი პოლიტიკა შემდეგია: რა თქმა უნდა, ხელი შევუწყოთ ფერმერებს, რომ აწარმოონ მეტი პროდუქცია, მეტი მოსავალი ჰქონდეთ ჰექტარზე გადაანგარიშებით: 3-4 ტონის ნაცვლად, შესაძლებელია, 5-6 ტონა ჰექტარზე გადაანგარიშებით“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ექსპერტების და სპეციალისტების ჩართულობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი, რომ გაიზარდოს ფერმერების შესაძლებლობები და მათ ნაკლები თვითღირებულებით მეტი მოსავლის მიღება შეძლონ.
„პოლიტიკა, რომ ხორბლის მოსავლის რაოდენობა ქვეყანაში 50%-მდე გავზარდოთ პრიორიტეტად რჩება და მე ვფიქრობ, რომ ამის გაკეთების არანაირი პრობლემა არ იქნება, ვფიქრობ, რომ წისქვილკომბინატები ეტაპობრივად განაახლებენ სამუშაო პროცესს. ეს დამოკიდებულია არსებულ ფასებზე. თუმცა, ჩვენ ვიცით, რომ ველოდებით ახალ მოსავალს. ამასთან დაკავშირებით ფასების ნაწილი თავიდან ყალიბდება. შესაბამისად ნუ ვიქნებით პესიმისტები, ვიყოთ ოპტიმისტები. ვფიქრობ, რომ საბოლოო ჯამში, ფერმერებისთვის არც ერთ შემთხვევაში არ იქნება წამგებიანი, პირიქით, მომგებიანი იქნება, რომ აწარმოონ ხორბალი და მიიღონ მეტი მოსავალი. ჩვენ ხელს შევუწყობთ ამ პროცესს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.

Otar Shamugia: "Increasing wheat crop production to 50% remains our priority."
"It is not reasonable to make a decision that will directly or indirectly lead to a rise in bread prices. If the price of wheat and flour increases in the future, it will directly affect the price of bread. As for the dynamics of the flour milling companies. According to data of the last three months of 2023, approximately 40 thousand tonnes of wheat and the same quantity of flour have entered the country. Therefore, we cannot say that wheat does not enter the country. Even if it is a small quantity, it comes in, and it depends on a wide range of factors. Accordingly, we cannot set the price of wheat in the market.
The price is set by those large producers who received an abundant crop last year. Accordingly, our policy is as follows: of course, we should support farmers to produce more products, to have more harvests per hectare: instead of 3-4 tonnes, it is possible to get 5-6 tonnes per hectare," said Mr. Shamugia.
According to the Minister, the involvement of experts and specialists is crucial in increasing farmers' capabilities, enabling them to grow and get more crops at a lower cost.
"Our strategy to increase the wheat harvest in the country to 50% remains a priority, and I believe it will be accomplished without difficulty, also I think that the mills will gradually resume their work process. It depends on the current prices. However, as you know, we are expecting a new harvest. In this sense, new prices will be set. Therefore, let's not be pessimistic, and gloomy, let's be optimistic and enthusiastic. I believe that, in the end, farmers will benefit from growing wheat and harvesting more crops. "We will support this process," declared the Minister.