საქართველოში კლიმატის ცვლილებისადმი მედეგი და დაბალემისიიანი სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, ახალი პროექტი განხორციელდება
გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია (UNFAO) საქართველოში ახალი პროექტის განხორციელებას იწყებს. პროექტის მიზანი კლიმატის ცვლილებისადმი მედეგი და დაბალემისიიანი სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობაა.
ორწლიან ახალ პროექტს ხელი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (UNFAO) წარმომადგენელმა საქართველოში, რაიმუნდ იელემ მოაწერეს.
პროექტი „სტრატეგიული მზაობა საქართველოს განახლებული ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის განსახორციელებლად და კლიმატის მდგრადობის მისაღწევად: სოფლის მეურნეობის სექტორის ტრანსფორმაცია დაბალემისიიანი და კლიმატის ცვლილებისადმი მედეგი მიდგომებით“ დაფინანსებულია კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) მიერ. პროექტის ბიუჯეტი 500 000 აშშ დოლარს შეადგენს.
შეხვედრაზე ოთარ შამუგიამ მადლობა გადაუხადა გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციას მჭიდრო პარტნიორული თანამშრომლობისთვის და ვრცლად ისაუბრა ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაში პროგრესის და ამ პროცესში FAO-ს მხარდაჭერის მნიშვნელობის შესახებ.
„თქვენთან თანამშრომლობა უაღრესად მნიშვნელოვანია ქვეყანაში კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის. ვფიქრობ, ახალი პროექტის ფარგლებში, ჩვენ შევძლებთ ეფექტიანი შედეგების მიღწევას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ
მინისტრმა სამინისტროს მიერ განხორციელებული პროექტების ეფექტიანობის შეფასების კვლევის უზრუნველყოფის საკითხი განიხილა. ოთარ შამუგიამ ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლაში FAO-ს მხარდაჭერის მნიშვნელობასაც გაუსვა ხაზი.
გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (UNFAO) წარმომადგენელ რაიმუნდ იელეს განცხადებით, საქართველო FAO-სთვის მნიშვნელოვანი პარტნიორია; ორგანიზაცია კვლავ გააგრძელებს ქვეყანაში დარგის განვითარების მხარდაჭერას.
„FAO-სთვის მნიშვნელოვანია კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლაში საქართველოს მხარდაჭერა და სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების დაჩქარება გარემოსათვის საფრთხის შექმნის გარეშე. საქართველოს მხარს დავუჭერთ, განახორციელოს კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული ეროვნული მიზნები. ჩვენი სურვილია, გავაძლიეროთ სოფლის მეურნეობაში ჩართული ადამიანების კლიმატისადმი მედეგობა, უზრუნველვყოთ მწვანე ეკონომიკური ზრდა და ხელი შევუწყოთ ქვეყნის საერთო მდგრად მომავალს“, – განაცხადა რაიმუნდ იელემ.
შეხვედრას გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (UNFAO) წარმომადგენლის მოადგილე მამუკა მესხი და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

A new project will be implemented in Georgia to support the low-emission and climate-resilient agricultural sector.
The Food and Agriculture Organization of the United Nations (UNFAO) is launching a new project in Georgia, aiming to support the low-emission and climate-resilient development of the agriculture sector in the country.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, and the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) Representative in Georgia, Mr. Raimund Jehle signed a new two-year project.
The project “Strategic Readiness to Support the Updated NDC and its Climate Action for Georgia: Transforming Agriculture Sector through Low-Emissions and Climate-Resilient Pathways" is funded by the Green Climate Fund (GCF) and implemented by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). The project has a budget of $500,000 and will be implemented over two years.
During the meeting, Mr. Shamugia expressed his gratitude to the UN Food and Agriculture Organization for its close partnership and cooperation and spoke extensively about the progress made by the country in fulfilling obligations taken under the EU-Georgia Association Agreement. The Minister underlined the importance of FAO's support in the mentioned process.
"Cooperation with you is extremely important for the development of climate-smart agriculture in the country. I believe, that within the new project, we will be able to achieve effective results", said Mr. Shamugia.
Minister Shamugia discussed issues regarding ensuring research to evaluate the effectiveness of the projects implemented by the Ministry and emphasized the importance of FAO's support in the fight against the Brown Marmorated Stink Bug.
According to Mr. Raymond Jehle, Georgia is an important partner for FAO; The UN Food and Agriculture organization will continue to support the development of the agricultural sector in the country.
“FAO recognizes the importance of supporting Georgia in its efforts to tackle climate change and accelerate nature-positive development. By supporting Georgia in achieving its climate goals, we aim to enhance the resilience of agricultural communities, ensure green growth and foster an overall sustainable future for the country,” said Mr. Raimund Jehle.
Mr. Mamuka Meskhi, Assistant FAO Representative in Georgia, and representatives of the relevant services of the Ministry attended the meeting.