სახელმწიფოს ხელშეწყობით ქარელის მუნიციპალიტეტში სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეების მწარმოებელი ახალი საწარმო გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულ მიხეილ შაყულაშვილთან, ადგილობრივი ხელისუფლების და ეკონომიკის სამინისტროს წარმომადგნელებთან ერთად, ახალი საწარმოს - შპს „აგრობადის“ გახსნის ღონისძიებას დაესწრო.
საწარმო ქარელის რაიონის სოფელ რუისში მდებარეობს და სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეებს აწარმოებს. საწარმოში 37 ადგილობრივია დასაქმებული.
„ახალი საწარმო სახელმწიფოს და USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამის მხარდაჭერით შეიქმნა. ვფიქრობ, სეტყვისგან დამცავი ბადეების ადგილობრივი წარმოება მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ფერმერების ხელმისაწვდომობას აღნიშნულ სისტემებზე. ჩვენი მიზანია, ფერმერები მაქსიმალურად იყვნენ დაცულები სეტყვით გამოწვეული ზარალისგან, რისთვისაც ვეხმარებით შესაბამისი სისტემების შესყიდვებში როგორც შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის, ასევე „დანერგე მომავალის“ პროექტის ფარგლებში. ამავდროულად, უკვე 2014 წლიდან ვახორციელებთ აგროდაზღვევის პროგრამას და მოვუწოდებთ ფერმერებს, ისარგებლონ სახელმწიფო პროგრამით. ჩვენ ყოველწლიურად ვაახლებთ პროგრამას საჭიროებების გათვალისწინებით. წელსაც გვაქვს სიახლე - აგროდაზღვევის პროგრამის ფარგლებში მევენახე ფერმერები ისარგებლებენ უკვე 70%-იანი თანადაფინანსებით, რაც კიდევ უფრო ხელმისაწვდომს გახდის პროგრამას. აქვე აღვნიშნავ, რომ მისასალმებელია ყველა წამოწყება, ახალი საწარმო, რომელიც ქმნის პროდუქციას, თავისი წვლილი შეაქვს ეკონომიკაში და ასაქმებს ჩვენს მოსახლეობას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
საქართველოში USAID მისიის დირექტორ ჯონ პენელის განცხადებით, კიდევ ერთი ახალი საწარმოს გახსნა არის საქართველოს მთავრობასთან თანამშრომლობის საუკეთესო მაგალითი.
„USAID ამაყობს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობით. ეს არის ქვეყანაში პირველი საწარმო, რომელიც აწარმოებს სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეებს, რაც ასე მნიშვნელოვანია სოფლის მეურნეობის დარგის განვითარებისთვის. საწარმო წარმოებული პროდუქციით დაეხმარება ფერმერებს მოსალოდნელი ზარალის თავიდან აცილებაში და მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს ქვეყნის ეკონომიკის გაძლიერების საქმეში", - განაცხადა ჯონ პენელიმ.
შპს „აგრობადის“, ყოველწლიურად, 1 მილიონ მ2 სეტყვის საწინააღმდეგო ბადის და 600,000 ბადე-ჩანთის დამზადებას გეგმავს. ბადე-ჩანთები ბოსტნეულის შეფუთვისა და ტრანსპორტირებისთვის გამოიყენება. ქართული წარმოების პროდუქციის შეძენას ფერმერები იმპორტირებულზე შეღავათიან ფასად შეძლებენ.
როგორც შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულმა, მიხეილ შაყულაშვილმა განაცხადა, შიდა ქართლის რეგიონში სოფლის მეურნეობა ერთ-ერთი წამყვანია და, შესაბამისად, სეტყვის საწინააღმდეგო ბადეებზე ხელმისაწვდომობა მნიშვნელოვანია. მსგავსი პროექტები, სახელმწიფოს მხრიდან, როგორც ცენტრალურ, ასევე ადგილობრივ დონეზე, ყოველთვის მხარდაჭერილი იქნება.

With the support of the state, a new enterprise producing anti-hail nets was opened in Kareli municipality.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia, together with the State Representative of Shida Kartli region, Mikheil Shakulashvili, representatives of the local government and the Ministry of Economy, attended the opening event of the new enterprise - LTD "Agrobade".
The anti-hail nets producer company is located in the village of Ruisi, Kareli region. Currently, the company employs thirty-seven locals.
''The new enterprise was established with the joint support of the state and the USAID agriculture program. Local manufacturing of anti-hail nets will significantly improve farmers' access to anti-hail devices. We seek to protect farmers from hail damage as much as possible, thus assisting them in purchasing relevant anti-hail systems through Preferential Agro-credit and "Plant the Future" programs.
Meanwhile, since 2014, we have been implementing the Agro-insurance program, therefore, we ask farmers to participate and take advantage of the state program. We update the program yearly, considering the needs of the residents.  We have some novelty under the agro-insurance program, grape growers will get 70% co-financing,  which will make the program more available. I would also like to emphasize that we welcome all initiatives, and new businesses that create products, contribute to the economy, and employ our people," stated Mr. Otar Shamugia.
According to the Mission Director of USAID/Georgia, Mr. John Pennell, opening another enterprise is the best example of the bilateral cooperation between USAID and the Government of Georgia.
"USAID is proud to cooperate with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. This is the first enterprise in the country that produces anti-hail nets, which is critical for agricultural development. The enterprise will help farmers in avoiding expected losses and strengthening the country's economy," said Mr. John Penelli.
''Agrobade'' LTD intends to produce 1 million m2 of anti-hail nets and 600,000 net bags annually. Net bags are used to pack and transport vegetables. Farmers will be able to purchase Georgian products at a lower price than imported ones.
As stated by the state representative of Shida Kartli, Mikheil Shakulashvili, Agriculture is a vital sector in the Shida Kartli region, hence, the provision and access to anti-hail nets is critical for farmers. Similar initiatives always get state support, at the national and local levels.