სოფლის განვითარების სააგენტოს ხელშეწყობით, კასპის მუნიციპალიტეტში ახალი სასათბურე მეურნეობა შეიქმნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ კასპის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ჩანგილაში, თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი სასათბურე მეურნეობა დაათვალიერა.
სასათბურე მეურნეობაში, ჯამურად, 2 მლნ ლარის ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, 850,000 ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტია. სოფლის განვითარების სააგენტო სესხის 11 % -ს აფინანსებს. მეურნეობაში, წლიურად, 300 ტონამდე მარწყვის წარმოებაა შესაძლებელი.
„სახელმწიფოს მხარდაჭერით, კიდევ ერთი თანამედროვე ტექნოლოგიებით მოწყობილი სასათბურე მეურნეობა შეიქმნა, სადაც მაღალი ხარისხის პროდუქცია იწარმოება. ყველა ჩვენი პროგრამა, რომელსაც ვახორციელებთ, ემსახურება მიზანს, ხელი შევუწყოთ ფერმერებს, აწარმოონ მაღალი ხარისხის კონკურენტუნარიანი პროდუქცია. სახელმწიფო ეხმარება მათ როგორც ფინანსური რესურსებით, ასევე თანამედროვე ტექნოლოგიებზე წვდომით, ცოდნის ამაღლებით. საბოლოო ჯამში, ეს გვაძლევს კონკრეტულ შედეგებს. იმედი გვაქვს, რომ მომავალში კიდევ უფრო მეტი ფერმერი დაინტერესდება სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობით და ჩვენ სახელმწიფო პროგრამებით, ჩვენი ხელშეწყობით შევძლებთ ქვეყანაში კიდევ უფრო მეტი მაღალი ხარისხის პროდუქციის წარმოებას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
სასათბურე მეურნეობა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივის „მადლიერი“ საკუთრებაა. კოოპერატივის ხელმძღვანელის გიორგი თავაძის განცხადებით, სოფლის განვითარების პროგრამების ხელმისაწვდომობის გარეშე სასათბურე მეურნეობის მოწყობას ვერ შეძლებდა.
„სახელმწიფოს მხრიდან ფინანსური მხარდაჭერის გარეშე ასეთ თანამედროვე სტანდარტების მეურნეობის გაშენებას ვერ შევძლებდით. სასათბურე მეურნეობაში მოსავლის აღება 12 თვის განმავლობაში უწყვეტად ხორციელდება და მარწყვის რეალიზაცია შესაძლებელი როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ბაზრებზე“, - განაცხადა გიორგი თავაძემ.
აღსანიშნავია, რომ ,,შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის“ ფარგლებში, სასათბურე მეურნეობების შექმნისა და განვითარების მიმართულებით, საქართველოს მასშტაბით, ბანკების მიერ გაიცა 143 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების სესხები, სადაც სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსებამ 23,5 მლნ ლარზე მეტი შეადგინა. რაც შეეხება შიდა ქართლის რეგიონს, სასათბურე მეურნეობების განვითარების მიზნობრიობით 153 ბენეფიციარზე გაცემულია 13,9 მლნ ლარის ღირებულების 198 სესხი, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 2 მლნ ლარს აღემატება.

With the support of the Rural Development Agency, a new greenhouse was built in Kaspi Municipality.
The Minister of Environment Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia visited a modern greenhouse in the village of Changila, Kaspi municipality.
GEL 2 million was invested in greenhouse farming, including GEL 850,000 as preferential agro-credit. The Rural Development Agency finances 11% of the loan. The farm can produce up to 300 tonnes of strawberries annually.
"With the state's assistance, another modern greenhouse was built, which produces high-quality products. All our programs are designed to assist farmers in producing high-quality, competitive products.
The state supports farmers with financial resources, increases access to modern technologies, and raises their knowledge and skills, ultimately providing actual outcomes. We believe that more farmers will be engaged in agricultural activities shortly, and with the state programs and assistance, we will be able to produce even more high-quality products in the country," said Mr. Otar Shamugia.
The agricultural cooperative‘’ Madlieri’’ owns the mentioned greenhouse.
According to the head of the cooperative, Mr. Giorgi Tavadze, setting up a greenhouse would be impossible without access to rural development programs.
"Without financial support from the state, we could not establish a modern greenhouse farm. Harvesting continues for 12 months in the greenhouse, and we can sell strawberries on the local and international markets", said Giorgi Tavadze.
It is worth noting that, within the "preferential agro credit project," banks provided loans worth more than GEL 143 million for creating and developing modern greenhouses, with the co-financing of the Rural Development Agency over GEL 23.5 million.
As for the Shida Kartli region, 198 loans worth GEL 13.9 million have been issued to 153 beneficiaries to develop greenhouse farms. The co-financing of the Rural Development Agency exceeded GEL 2 million.