ოთარ შამუგია: სამცხე-ჯავახეთში მესხური ვაზის ტერასებზე გაშენების პროცესი იწყება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია სამცხე-ჯავახეთში იმყოფებოდა, სადაც მესხური ვაზის გაშენების პროცესში მიიღო მონაწილეობა. მინისტრთან ერთად იმყოფებოდნენ რეგიონის რწმუნებულის მოადგილე დავით ვარდიაშვილი, ასპინძის მერი როსტომ მაგრაქველიძე, ადგილობრივი ხელისუფლებისა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები.
სამცხე-ჯავახეთში ფერმერებისთვის ენდემური ვაზის ნერგების უსასყიდლოდ გადაცემა და გაშენება გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) მიერ დაფინანსებული პროექტის „აგრარული ბიომრავალფეროვნების მდგრადი მართვა სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის მოწყვლად ეკოსისტემებსა და სასოფლო დასახლებებში“ ფარგლებში ხორციელდება.
„აგრობიომრავალფეროვნების აღდგენა და დაცვა არის ჩვენი ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულება. სწორედ ამიტომ, ჩვენ არაერთ პროექტს ვახორციელებთ, მათ შორისაა ახალი პროექტი, რომელიც წელს დავიწყეთ და რომლის მიზანი მესხური ვაზის და ქართული ენდემური ხორბლის ჯიშების ისტორიულ სამშობლოსთან დაბრუნებაა. პროექტის ფარგლებში ადგილობრივებს წარმოებისთვის უსასყიდლოდ გადავცემთ მესხური ვაზის ნერგებს და ხორბლის თესლს. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ, დღეისათვის, მესხური ვაზის 26 ჯიში გვაქვს მოძიებული. მათი დიდი ნაწილი აღდგენილია ჩვენს უნიკალურ ჯიღაურას ბაზაზე, სადაც ძალიან მნიშვნელოვანი სამეცნიერო საქმიანობა მიმდინარეობს. აღნიშნული გვაძლევს საშუალებას, განვახორციელოთ პროექტები, რომელთა მიზანიც არის, ერთი მხრივ, დავიცვათ ჩვენი ბიომრავალფეროვნება და, მეორე მხრივ, დავეხმაროთ ადგილობრივ მაცხოვრებლებს, გაიუმჯობესონ სოციალურ-ეკონომიკური პირობები“,- განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
პროგრამის ფარგლებში, მიმდინარე წლის მარტის თვეში გამოცხადდა კონკურსი და შეირჩა 14 ბენეფიციარი ფერმერული მეურნეობა, რომელიც 96 ფერმერს აერთიანებს. ვაზის ტერასებზე გაშენების პროცესი უკვე დაწყებულია; სხვადასხვა ლოკაციაზე 3 ათასი ნერგი ირგვება.
„კამპანია „გავაცოცხლოთ მესხური ვაზის ფესვები“ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან ერთად ხორციელდება და მისი მიზანია მესხური ვაზის და მესხური ხორბლის ჯიშების შენარჩუნება, აღდგენა და აგროტურიზმის ციკლში ჩართვა. ოთხი საუკუნის წინ დაკარგული ტრადიციის აღდგენა რთულია და ამას ეტაპობრივად ვგეგმავთ. ეს არის კამპანია, რომელსაც აქვს გლობალური ხასიათი, რადგან მესხური ვაზი და მესხური ხორბალი გლობალური მნიშვნელობისაა; აგრობიომრავალფეროვნების თვალსაზრისით მაღალი ღირებულებების მატარებელი პროდუქტებია და მათი დაბრუნება გასტროპროდუქტებში და აგროტურიზმის სექტორში არის პროექტის პირდაპირი მიზანი“, - პროექტის აღმსრულებელმა დირექტორმა სოფო ახობაძემ.
მესხური ვაზის ჯიშის აღდგენასა და გაშენებას სასიცოცხლო მნიშვნელობა აქვს. გადაშენების პირას მისული ადგილობრივი აბორიგენული ჯიშების მოძიება, აღდგენა და დაცვა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ბაზაზე მოხდა. ეს უნიკალური ბაზა სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს 2014 წელს ფონდმა „ქართუ“ უსასყიდლოდ გადასცა.
გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის მიერ დაფინანსებული პროექტის „აგრარული ბიომრავალფეროვნების მდგრადი მართვა სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის მოწყვლად ეკოსისტემებსა და სასოფლო დასახლებებში“ მხარდაჭერით, მცირე და საშუალო ფერმერებს საშუალება ეძლევათ, რეგიონში გააშენონ და წარმოებაში დააბრუნონ აღდგენილი ენდემური ჯიშები, ასევე დაგეგმილია სანერგე მეურნეობის მოწყობა, რომელიც უზრუნველყოფს ნერგებზე მოთხოვნის დაკმაყოფილებას და მესხური ვაზის ჯიშების პოპულარიზაციას.
პროექტი ინიცირებულია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ და ფინანსდება გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) მიერ. პროექტს ახორციელებს გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამა (UNEP) კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC) მეშვეობით.

Otar Shamugia: Cultivation of Meskhetian vine begins in the Samtskhe-Javakheti region
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, visited Samtskhe-Javakheti region, where he participated in the process of planting vines.
The deputy state representative of the region Davit Vardiashvili, the mayor of Aspindza Rostom Magrakvelidze, representatives of the local government, and relevant agencies of the Ministry of Environment Protection and Agriculture, accompanied the minister.
The project "Sustainable Management of Agricultural Biodiversity in Vulnerable Ecosystems and Rural Communities of Samtskhe-Javakheti Region in Georgia," funded by the Global Environmental Fund (GEF), involves the free transfer and cultivation of endemic vine seedlings to farmers in Samtskhe-Javakheti region.
"One of our top priorities is the restoration and protection of agrobiodiversity. Therefore, we are carrying out a wide range of initiatives, including a project we have launched this year intending to return Meskhetsian vine species and Georgian indigenous wheat types to their historical homeland. We will provide locals with free vine seedlings and wheat seeds for production within the initiative.
It is worth noting that we have discovered 26 different types of Meskhetsian vine species so far. Most of them have been restored in our unique Jighaura base, where vital scientific research and other related activities are conducted. This enables us to carry out programs to protect our biodiversity on the one hand, and, on the other hand, help residents to improve their socio-economic conditions," stated Minister Shamugia.
Within the project, a competition was announced in March 2023, and 14 beneficiary farms were selected, which included 96 farmers. Planting vines on the terraces has already started; 3 thousand saplings are planted in different locations.
"The campaign "Restoring the Roots of the Meskhetian vine species" is implemented with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. Its goal is to preserve, restore, and include the Meskhetian vine and wheat varieties in the cycle of agro-tourism. Restoring the tradition lost four centuries ago is complex, and we plan to do it gradually.
This is a campaign that has a global character because Meskhetian grapes and wheat are of global importance; From the standpoint of agro-diversity, these are products with high values, and their return to gastro products and the agro-tourism sector is the explicit goal of the project", said Sofo Akhobadze, executive director of the project.
Restoration and cultivation of the Meskhetian grape variety are of vital importance. The search, restoration, and protection of local aboriginal breeds on the verge of extinction occurred at the Jighaura base of the Scientific Research Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The "Kartu" foundation donated this unique base to the scientific-research center for free in 2014.
With the support of the project "Sustainable Management of Agricultural Biodiversity in Vulnerable Ecosystems and Rural Communities of Samtskhe-Javakheti Region in Georgia," funded by the Global Environmental Fund, small and medium-sized farmers are allowed to cultivate and bring back to production the restored endemic varieties in the region. It is also planned to establish a nursery to ensure the demand for seedlings. And the promotion of Meskhetian grape varieties.
The project is initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and is financed by the Global Environment Facility (GEF). The United Nations Environment Program (UNEP) implements the project through the Caucasus Regional Environmental Center (REC).