ოთარ შამუგია, აშშ-ში ვიზიტის ფარგლებში, მსოფლიო ბანკის ვიცეპრეზიდენტს ევროპასა და აზიაში ანტონელა ბასანის შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ აშშ-ის შინაგან დეპარტამენტში გამართულ შეხვედრაზე მადლობა გადაუხადა მსოფლიო ბანკის ვიცეპრეზიდენტს ევროპასა და აზიაში ანტონელა ბასანის, 30 წლის განმავლობაში, მსოფლიო ბანკის მხრიდან, მიმდინარე რეფორმების განხორციელების პროცესში გაწეული მნიშვნელოვანი მხარდაჭერისთვის.
„ 2014 წლიდან, მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით, საქართველოში ირიგაციისა და მიწის ბაზრის განვითარების პროექტი მიმდინარეობს. პროექტი მიზნად ისახავს ირიგაციისა და დრენაჟის მომსახურებების, ასევე, მიწის რეგისტრაციისთვის საჭირო პოლიტიკისა და პროცედურების გაუმჯობესებას. უნდა აღინიშნოს, რომ ჩვენ გვაქვს კარგი შედეგები ამ მიმართულებით, რასაც ძალიან ვაფასებთ“, - განაცხადა მინისტრმა.
ოთარ შამუგიამ იმედი გამოთქვა, რომ წარმატებული თანამშრომლობა და მიღწეული პოზიტიური შედეგები, იქნება სტიმული მსოფლიო ბანკთან თანამშრომლობით მსგავსი მასშტაბური პროექტები გაგრძელდეს.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ 2023 წელს დაიწყო მსოფლიო ბანკის ახალი საინვესტიციო პროექტი „საქართველოს მდგრადი სოფლის მეურნეობა, ირიგაცია და მიწა“ (GRAIL), რომელიც მიმართულია მდგრადი და პროდუქტიული სოფლის მეურნეობის განვითარებაზე. პროექტის ჯამური ღირებულება 150 მლნ ევროა.
როგორც მსოფლიო ბანკის ვიცეპრეზიდენტმა აღნიშნა, მსოფლიო ბანკი გააგრძელებს საქართველოსთან აქტიურ თანამშრომლობას და სოფლის მეურნეობის მიმართულებით პროექტების განხორციელებას. ანტონელა ბასანიმ დადებითად შეაფასა მინისტრის უშუალო ჩართულობა მსოფლიო ბანკის პროექტების დაგეგმვისა და განხორციელების პროცესში.
შეხვედრას, მინისტრ ოთარ შამუგიასთან ერთად, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ამერიკის შეერთებულ შტატებში დავით ზალკალიანი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი ესწრებოდნენ.

During the official visit to the USA, Otar Shamugia met with Antonella Bassani, Vice President of the Europe and Central Asia Region at the World Bank.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Otar Shamugia, expressed his gratitude to the Vice President of the World Bank for Europe and Asia for the significant support of the Word Bank over the past 30 years and significant assistance in implementing ongoing reforms.
"Since 2014, with the support of the World Bank, '' Irrigation and Land Market Development Project for Georgia'' has been launched in the country. The project aims to improve the irrigation and drainage services and implement necessary policies and procedures for land registration. We should mention that we have good results in this direction, which we highly appreciate," said the Minister.
Mr Shamugia expressed hope that successful cooperation and favorable outcomes will encourage the continuation of similar large-scale initiatives with the World Bank.
Minister highlighted that in 2023, the World Bank launched a new investment project: the "Georgia Resilient Agriculture, Irrigation, and Land Project" (GRAIL), to develop a sustainable and productive agricultural sector. The total value of the project is 150 million euros.
According to the Vice President of the World Bank, the World Bank will continue its active cooperation with Georgia and implement projects in agricultural areas. Antonella Bassani positively assessed the active involvement of the Minister in the planning and implementation of the World Bank projects.
Georgia's Ambassador to the United States, Mr David Zalkaliani, and the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs Nino Tandilashvili, attended the meeting along with the Minister.