სოლომონ პავლიაშვილი ბიომრავალფეროვნების ფინანსირების მე-5 გლობალურ ფორუმს დაესწრო
საქართველოს გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკაში, ქალაქ კეიპტაუნში გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ორგანიზებით, გლობალური პროექტის - „ბიომრავალფეროვნების ფინანსური ინიციატივა“ (BIOFIN) ფარგლებში გამართულ ბიომრავალფეროვნების ფინანსირების მე-5 გლობალურ ფორუმს დაესწრო.
სოლომონ პავლიაშვილი მონაწილეობდა მაღალი დონის სესიებსა და პანელურ დისკუსიებში, სადაც ბიომრავალფეროვნების ფინანსირების კუთხით ძირითადი მიგნებები და გამოწვევები განიხილეს, გააზიარეს საუკეთესო გამოცდილებები და გლობალური ინიციატივის სამომავლო ნაბიჯები განსაზღვრეს.
საქართველოს გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ფორუმის მონაწილეებს BIOFIN-ის განხორციელების მიმართულებით საქართველოს გამოცდილება გააცნო და ის ძირითადი მიგნებები წარადგინა, რაც ბიომრავალფეროვნებაზე პოტენციურად უარყოფითი ზეგავლენის მქონე სუბსიდიების შეფასებასა და შემცირებას უკავშირდება.
სოლომონ პავლიაშვილმა ხაზი გაუსვა კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის განვითარების მნიშვნელობას, პესტიციდების გამოყენების შემცირებასა და მდგრადი წარმოების ხელშეწყობას. მინისტრის მოადგილემ ყურადღება გაამახვილა გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მიმართულებების ერთი სამინისტროს კომპეტენციაში არსებობის უპირატესობაზე და აღნიშნა, რომ ეს ფაქტი ხელს უწყობს გარემოსდაცვითი და ბიომრავალფეროვნების პრინციპების გათვალისწინებით, სოფლის მეურნეობის განვითარების ეფექტიანი პოლიტიკის შემუშავება/განხორციელებას.
ბიომრავალფეროვნების ფინანსირების მე-5 გლობალურ ფორუმს გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის (UNEP) აღმასრულებელი დირექტორი ინგერ ანდერსენი და პროექტის მონაწილე მსოფლიოს 40-ზე მეტი ქვეყნის წარმომადგენელი ესწრებოდნენ.
ბიომრავალფეროვნების ფინანსური ინიციატივა (BIOFIN) გლობალური პროგრამაა, რომელიც 2012 წლიდან პროგრამის მონაწილე ქვეყნებში ბიომრავალფეროვნების ფინანსური გეგმების შემუშავებასა და განხორციელებას უწყობს ხელს. BIOFIN-ის მხარდაჭერით, 2016 წლიდან, რაოდენობრივ და თვისებრივ მონაცემებზე დაყრდნობით, საქართველოში ბიომრავალფეროვნების ფინანსური საჭიროებების საფუძვლიანი და ყოვლისმომცველი შეფასება კეთდება და ინოვაციური მეთოდების გამოყენებით, ფინანსური დანაკლისის შევსების მიზნით, შესაბამისი აქტივობები ტარდება.

Solomon Pavliashvili participates in the 5th Global Conference on Biodiversity Finance.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Solomon Pavliashvili, attended the 5th Global Conference on Biodiversity Finance organized by the United Nations Development Program (UNDP) in Cape Town, South Africa, within the framework of the global project  "Biodiversity Finance Initiative" (BIOFIN).
Mr. Pavliashvili participated in high-level sessions and panel discussions, where parties explored key findings and challenges in the financing of biodiversity, shared best practices, and determined future steps for the global initiative.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia briefed participants on Georgia’s experience towards implementation of BIOFIN and presented key findings related to the assessment and reduction of subsidies bringing a potentially harmful impact on biodiversity.
Mr.  Pavliashvili emphasized the importance of developing climate-smart agriculture, reducing the use of pesticides, and promoting sustainable production.
The Deputy Minister focused on the advantage of environmental protection and agricultural directions being under the oversight of one Ministry, noting that this fact contributes to the development/implementation of an effective agricultural development policy considering environmental and biodiversity principles.
Mrs.  Inger Andersen, Executive Director of the United Nations Environment Program, and representatives of more than 40 countries participating in the project participated in the 5th Global Conference on Biodiversity Finance.
Since 2012, a global program- Biodiversity Finance Initiative (BIOFIN) has promoted the development/implementation of biodiversity finance plans in participant countries.  Since 2016, a comprehensive evaluation of the financial needs/requirements of biodiversity in Georgia has been carried out with the support of BIOFIN, based on quantitative and qualitative data, followed by relevant measures by using innovative methods to fill the fiscal deficit.