აგროსასურსათო პროდუქციით ვაჭრობის ხელშეწყობის მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
აგროსასურსათო პროდუქციით ვაჭრობის ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ და უნგრეთის სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ისტვან ნაგიმ ხელი თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ ოფიციალურ შეხვედრაზე, მხარეებმა საქართველოს საინვესტიციო შესაძლებლობები, თაფლისა და ღვინის ექსპორტის მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები განიხილეს.
ოთარ შამუგიამ უნგრეთთან დიპლომატიური და პარტნიორული ურთიერთობების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და უნგრელ კოლეგას ქვეყანაში ბიზნესის წარმოებისთვის ხელსაყრელი გარემოს შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.
„ჩვენთვის, როგორც კანდიდატის სტატუსის მიღების მსურველი ქვეყნისთვის, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია უნგრეთის მხარდაჭერა, პარტნიორული თანამშრომლობა და გამოცდილების გაზიარება. უნგრეთის სოფლის მეურნეობის მინისტრთან გამართულ შეხვედრაზე, ვისაუბრეთ სხვადასხვა სექტორში თანამშრომლობის გაძლიერებაზე, მათ შორის, ღვინის ექსპორტის გაზრდის შესაძლებლობებზე. არსებობს ყველა გარემოება, რომ ბიზნესსექტორს ხელი შევუწყოთ დაამყარონ კავშირები, მოვიზიდოთ ინვესტიციები იმ სექტორებში, რომელიც შეიძლება მიმზიდველი იყოს უნგრული მხარისთვის“,- განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
„საქართველოს, სოფლის მეურნეობის განვითარების დიდი პოტენციალი გააჩნია. ვფიქრობ, გაფორმებული მემორანდუმი მტკიცე საფუძველს შეუქმნის არსებული ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავებას. ვიმედოვნებ, ჩვენი თანამშრომლობა უახლოეს მომავალში ხელშესახები და ურთიერთსასარგებლო შედეგების მომტანი იქნება“,- განაცხადა ისტვან ნაგიმ.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო მერძევეობისა და მესაქონლეობის განვითარების მიმართულებით ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობის საკითხებსაც.
შეხვედრას მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, მინისტრის მოადგილეები თენგიზ ნასარიძე და იური ნოზაძე, ასევე, შესაბამისი უწყების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში, უნგრეთის დელეგაცია სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზას ესტუმრა.  ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ მინისტრს ბაზაზე გაშენებული ვაზის კოლექცია დაათვალიერებინა. სტუმრები საქართველოს მევენახეობა-მეღვინეობის ისტორიას, ამ მიმართულებით ქვეყნის პოტენციალს და ქართული იშვიათი ვაზის ჯიშებისგან დაყენებულ ღვინოებს გაეცნენ.

A Memorandum of Cooperation was signed at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture to boost trade in agro-food products.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, and the Minister of Agriculture of Hungary, Mr. István Nagy, signed a Memorandum of Cooperation to promote the trade in agri-food products.
During the official meeting, the parties addressed Georgia's investment potential and prospects for increasing collaboration in the honey and wine export-related fields.
Mr. Otar Shamugia emphasized the importance of diplomatic partnership with Hungary and briefed his Hungarian counterpart on the favorable business environment and investment climate in Georgia.
"Hungary's assistance, partnership relationship, and exchange of experience from the Hungarian side are particularly important for us as a candidate country. During the meeting with the Minister of Agriculture of Hungary, we discussed the strengthening of cooperation in various sectors, including the possibility of increasing wine exports. There are all circumstances to support the business sector in establishing connections, and attracting investments in those sectors that may be attractive to the Hungarian side", stated Mr. Otar Shamugia.
"Georgia has a great potential for agricultural development. I believe that signing the Memorandum will create a solid foundation for further deepening of existing relations, and I hope that our cooperation will yield tangible and mutually beneficial results shortly," Mr. Istvan Nagy stated.
During the meeting, the conversation also touched upon the issues of sharing knowledge/experience in developing dairy farming and cattle breeding.
The First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili, Deputy Ministers Mr. Tengiz Nasaridze and Mr. Yuri Nozadze, and the Heads of relevant Departments attended the meeting.
As part of the official visit to Georgia, the Hungarian delegation visited the experimental-demonstration base of perennial crops of the Scientific - Research Center of Agriculture in the Jighaura village. The Director of the Scientific - Research Center of Agriculture, Mr. Levan Ujmajuridze showed the Minister the collection of vines grown on the experimental base. The guests got acquainted with the history of viticulture and winemaking in Georgia, the country's potential in the mentioned area, and wines made from rare Georgian grape varieties.