ოთარ შამუგია უმსხვილესი სავაჭრო კომპანიის LuLu Group International წარმომადგენლებს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია არაბთა გაერთიანებული საამიროების ერთ-ერთი უმსხვილესი სავაჭრო კომპანიის „ლულუ გრუპ ინტერნეიშენალ“ (LuLu Group International) წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოში წარმოებული აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტი და კომპანიის კუთვნილ სავაჭრო ქსელში განთავსების საკითხი განიხილეს.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, გარკვეული ქართული პროდუქტი LuLu Group-ის სავაჭრო ქსელის რამდენიმე ობიექტში უკვე იყიდება.
„საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერით, შესაბამისი სახელმწიფო პროექტების განხორციელებით, ქვეყანაში ყოველწლიურად იზრდება ადგილობრივი წარმოება, შემნახველი და გადამმუშავებელი სიმძლავრეები, რაც ასევე ზრდის ქართული ხარისხიანი და კონკურენტუნარიანი პროდუქციის საექსპორტო პოტენციალს. ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ ბაზრების დივერსიფიკაციის და მსოფლიოს მასშტაბით, ქართული პროდუქტების პოპულარიზაციის მიმართულებით. ამ მიზნით, სახელმწიფოს ხელშეწყობით, ქართული პროდუქცია ყველა მნიშვნელოვან საერთაშორისო გამოფენაზეა წარმოდგენილი. უნდა აღინიშნოს, რომ LuLu Group -ის სავაჭრო ქსელში პროდუქციის განთავსება, კარგი შესაძლებლობაა როგორც ჩვენი მეწარმეებისთვის გაზარდონ ექსპორტი, ასევე, ქართული ნაწარმის პოპულარიზაციისათვის. ჩვენ ყველაფერს გავაკეთებთ მეწარმეთა მხარდაჭერის და ქართული პროდუქციის ექსპორტის ზრდისთვის“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
შეხვედრაზე LuLu Group International-ის დირექტორმა, სალიმ მუსალიამ აბუმ (Salim M.A) აღნიშნა, რომ ქართული სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის მიმართ ინტერესი სულ უფრო მზარდია, შესაბამისად, კომპანიას სურვილი აქვს გაზარდოს საქართველოდან იმპორტი.
„LuLu Group-ი ოპერირებს მსოფლიოს 23 ქვეყანაში (გალფის, ახლო აღმოსავლეთის, აზიის, ამერიკისა და ევროპის ქვეყნები), სადაც ფლობს საცალო ვაჭრობის ქსელს LuLu (248 ჰიპერმარკეტი და 24 სავაჭრო ცენტრი) და სადისტრიბუციო კომპანიებს. კომპანიის წლიური ბრუნვა 9 მილიარდი აშშ დოლარია. ჩვენ სურვილი გვაქვს, სავაჭრო ქსელში ქართული ხილი, ბოსტნეული, მშრალი ხილი, თხილეული, ცხვრის ხორცი და სხვა პროდუქცია იყოს წარმოდგენილი“, - განაცხადა სალიმ მუსალიამ აბუმ და მზადყოფნა გამოთქვა, შეხვდეს მწარმოებლებს და მოლაპარაკება აწარმოოს სამომავლო თანამშრომლობისთვის.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, საქართველოში ფიტო და ვეტერინარული სერტიფიკატების გაცემა საერთაშორისო სტანდარტით ხდება. ქვეყანაში ყველაფერი კეთდება, რომ წარმოებული პროდუქცია იყოს მაღალი ხარისხის და აკმაყოფილებდეს სტანდარტებს.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი ზურაბ ჩეკურაშვილი, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე გიორგი ჯიბლაძე და LuLu Group International-ის პარტნიორი ქართული კომპანიის „აგროლეინი“ წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
LuLu Group International-ი არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში უმსხვილეს სავაჭრო კომპანიას წარმოადგენს. მისი საქმიანობის სფერო მოიცავს საცალო ვაჭრობის, ჰიპერმარკეტების და სავაჭრო ცენტრების მართვის, პროდუქციის წარმოება-გადამუშავების, საბითუმო დისტრიბუციის, სასტუმრეობისა და უძრავი ქონების განვითარების მიმართულებებს. LuLu Group International-ში დასაქმებულთა საერთო რაოდენობა 60 000-ს აღემატება.

Otar Shamugia meets the representatives of one of the largest trading companies in the United Arab Emirates, "LuLu Group International".
During the meeting, the parties discussed the Georgian agro-food product export and their placement in the company's trade network stores.
According to the Minister, certain Georgian products are already sold in several LuLu Group trade network stores.
"With the support of the Georgian government and the implementation of relevant state projects, the country's local production, storage, and processing capacities are increasing year by year, enhancing the export potential of Georgian quality and competitive products. We are continuously working to diversify the market and promote Georgian products globally.
Georgian products are displayed at all important international exhibitions with the state's assistance. Placing products in the LuLu Group's trade network is a great opportunity for local entrepreneurs to improve exports while promoting Georgian products. We will do our best to help entrepreneurs and increase Georgian product exports," Mr. Otar Shamugia stated.
The Director of LuLu Group International, Mr. Salim M.A., noted that interest in Georgian agricultural products is growing; therefore, the company intends to increase imports from Georgia.
"LuLu Group operates in 23 countries around the world (Gulf, Middle East, Asia, America, and Europe) where it owns the LuLu retail chain (248 hypermarkets and 24 shopping centers) and distribution companies. The annual turnover of the company is USD 9 billion. We want Georgian fruits, vegetables, dry fruits, nuts, lamb and other products to be represented in our trade network", said Salim M. A and expressed his readiness to meet the producers and negotiate for future cooperation.
As mentioned, phyto and veterinary certificates are issued in Georgia in compliance with international standards. Everything is being done in the country to ensure that the manufactured products are high quality and meet the standards.
The meeting was attended by Mr. Tengiz Nasaridze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Zurab Chekurashvili, Head of the National Food Agency, Mr. Giorgi Jibladze, Deputy Director of the Rural Development Agency, and representatives of LuLu Group International's partner Georgian company "Agrolane".
LuLu Group International is the largest trading company in the United Arab Emirates. The company includes retail trade/commerce, hypermarkets and shopping center management, product manufacture and processing, wholesale distribution, hotels, and real estate development. LuLu Group International employs around 60,000 people in total.