„გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ ფარგლებში, სახეობათა აღდგენის ეროვნული გეგმის საკითხები სამუშაო შეხვედრაზე განიხილეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, მასში შემავალი შესაბამისი უწყებების, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და ექსპერტებმა, პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ ფარგლებში, სახეობათა აღდგენის ეროვნული გეგმის საკითხები სამუშაო შეხვედრაზე განიხილეს.
სახეობათა აღდგენის ეროვნული გეგმა, რომელიც იქნება აღდგენის ღონისძიებების დაგეგმვისა და განხორციელების სახელმძღვანელო დოკუმენტი, ბუნების დაცვის მსოფლიო კავშირის (IUCN) პრინციპების შესაბამისად, მოიცავს თევზების, ამფიბიების, ქვეწარმავლების, ფრინველების, ძუძუმწოვრების და უმაღლეს მცენარეთა შესაბამისი სახეობების შერჩევას.
სახეობათა აღდგენის ეროვნული გეგმის მოსამზადებლად, შეხვედრის მონაწილეებმა მოსაზრებები და რეკომენდაციები გამოთქვეს სახეობების შერჩევის და პრიორიტეტიზაციის მეთოდიკასა და კრიტერიუმებთან დაკავშირებით.
პროექტი „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ შვედეთის სამეფოს მთავრობის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) ფინანსური მხარდაჭერით, 2021 წლიდან ხორციელდება. პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოში ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვის გაუმჯობესებას, ბიომრავალფეროვნების დაცვისა და აღდგენის ხელშეწყობას, ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესებას და სამინისტროსა და მასში შემავალი უწყებების ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერებას.

Within the framework of the "Save Nature - Georgia" project, the parties discuss the Endangered Species Recovery Plan
Within the framework of the "Save Nature - Georgia" project, the representatives and experts from the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, relevant agencies included in the system of the Ministry, and international and non-governmental organizations met to discuss the issues of the endangered species restoration plan.
The endangered species recovery plan will be a guiding document for planning and implementing recovery measures, which includes the selection of relevant species of fish, amphibians, reptiles, birds, mammals, and higher plants in compliance with the principles of the International Union for Conservation of Nature (IUCN).
The participants expressed their opinions and gave recommendations regarding the methodology and criteria for selecting and prioritizing species to prepare the species recovery plan.
The project "Save Nature - Georgia" has been implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture with the financial support of the International Development Cooperation Agency (Sida) of the Government of the Kingdom of Sweden since 2021.
The project aims to improve the sustainable management of natural resources in Georgia, promote the protection and restoration of biodiversity, improve air quality, and strengthen the Ministry's and its agencies' institutional capacity.