ოთარ შამუგია შვეიცარიის კონფედერაციის ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია შვეიცარიის კონფედერაციის ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა.
დელეგაციას შვეიცარიის სახელმწიფო მდივანი ეკონომიკურ საკითხებში ჰელენ ბუდლიგერი ხელმძღვანელობდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოს საინვესტიციო შესაძლებლობები და გარემოსდაცვითი მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები განიხილეს.
შეხვედრაზე ოთარ შამუგიამ შვეიცარიასთან დიპლომატიური და პარტნიორული ურთიერთობების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და ქვეყანაში ინვესტიციების განხორციელებისა და ბიზნესის წარმოებისთვის ხელსაყრელი გარემოს შესახებ ისაუბრა.
მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, როგორც სოფლის მეურნეობის ასევე, გარემოსდაცვითი მიმართულებით შვეიცარიის განვითარების სააგენტოსთან პარტნიორობით განხორციელებული და მიმდინარე პროექტების მნიშვნელობის საკითხი და ჰელენ ბუდლიგერს მადლობა გადაუხადა ეფექტიანი თანამშრომლობისთვის.
როგორც შვეიცარიის სახელმწიფო მდივანმა განაცხადა, ქვეყნებს შორის არსებული მეგობრული ურთიერთობა სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების გაღრმავების მყარ საფუძველს წარმოადგენს.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო პარიზის შეთანხმების ფარგლებში ნაკისრი ვალდებულებების დროული და ეფექტიანი შესრულების მნიშვნელობის საკითხს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე, საქართველოს ელჩი შვეიცარიის კონფედერაციაში რევაზ ლომინაძე და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia meets the representatives of the business sector of the Swiss Confederation.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia met with the representatives of the business sector of the Swiss Confederation.
The Swiss State Secretary for Economic Affairs, Mrs. Helene Budliger, led the delegation.
During the meeting, the parties discussed Georgia's investment opportunities and prospects for deepening cooperation in the environmental protection area.
Mr. Otar Shamugia emphasized the importance of diplomatic and partnership relationships with Switzerland and underlined the country's favorable investments and business climate.
The Minister emphasized the importance of the implemented and ongoing projects in collaboration with the Swiss Development Agency in the agricultural and environmental protection fields and expressed gratitude to Mrs. Budliger for effective and fruitful cooperation.
According to the Secretary of State of Switzerland, the existing friendly relations between the two countries are a solid foundation for deepening trade and economic relations.
The parties also discussed the importance of timely and effective fulfillment of obligations under the Paris Agreement.
The First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili; Deputy Minister, Mr. Tengiz Nasaridze; Ambassador of Georgia to the Swiss Confederation, Mr. Revaz Lominadze; and Heads of relevant departments of the Ministry attended the meeting.