ოთარ შამუგიამ კონკურსის „მწვანე ჯილდო 2023” გამარჯვებულები დააჯილდოვა
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის კონკურსის „მწვანე ჯილდო” გამარჯვებულები გამოვლინდნენ. გამოცხადებულ კონკურსში პედაგოგები და აღმზრდელები მთელი საქართველოს მასშტაბით მონაწილეობდნენ.
„მწვანე ჯილდო - სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება 2023” ქ.თბილისის N19 საბავშვო ბაღის აღმზრდელმა ნათია მუმლაძემ მოიპოვა, ხოლო „მწვანე ჯილდო - გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში 2023” გორის მუნიციპალიტეტის N12 საჯარო სკოლის ბიოლოგიისა და ბუნებისმეტყველების მასწავლებელმა ასმათ ლეჟავამ.
გამარჯვებულებს ჯილდოები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ გადასცა.
„თანამედროვე გამოწვევების გამკლავებისთვის ერთ-ერთი მთავარი გზა განათლებაა. ამ გზაზე მასწავლებლების როლი უმნიშვნელოვანესია და ამისთვის მადლობა მინდა გადაგიხადოთ. დღევანდელი ღონისძიება დაიგეგმა გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღის ფარგლებში, რომელსაც მსოფლიო 5 ივნისს აღნიშნავს. იმისთვის, რომ გვქონდეს ჯანსაღი გარემო, მნიშვნელოვანია საზოგადოების ერთიანობა; ამ მხრივ საინტერესო ინიციატივები გვაქვს, მათ შორისაა რამდენიმე დღის წინ გახსნილი ახალი პლატფორმა ,,ტყის მეგობარი", რომლის მიზანია, საზოგადოება მაქსიმალურად ჩაერთოს ტყის აღდგენის, მოვლისა და დაცვის ღონისძიებებში. სახელმწიფოს როლი გარემოზე ზრუნვის ნაწილში უმნიშვნელოვანესია. ბოლო წლების განმავლობაში გავატარეთ კონკრეტული რეფორმები ჰაერის, წყლის, ნიადაგის დაბინძურებისგან დასაცავად. მნიშვნელოვანი ღონისძიებები განხორციელდება მომავალშიც. ყველა გატარებული რეფორმა კი, ერთობლივი ძალისხმევის შედეგია. მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრს 10 წლის იუბილე მივულოცო. ცენტრი საზოგადოებას გარემოსდაცვით და აგრარულ საკითხებთან დაკავშირებით აწვდის ინფორმაციას და ზრუნავს ცნობიერების დონის ამაღლებაზე. კონკურსი „მწვანე ჯილდო“, რომლის დაჯილდოების ღონისძიებაზეც დღეს ჩვენ ვიმყოფებით სწორედ ცენტრის ინიციატივით დაარსდა”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
კონკურსი „მწვანე ჯილდო” გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ 2018 წლიდან ტარდება. კონკურსის მიზანია იმ პედაგოგებისა და აღმზრდელების გამოვლენა და წახალისებაა, რომლებიც სასწავლო პროცესში აქტიურად იყენებენ სახელმძღვანელოებს „სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება” და „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში” და ზრუნავენ ბავშვების გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლების ხელშესაწყობად.
დაჯილდოების ცერემონიას რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე მზია გიორგობიანი, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი ბერიკა შუკაკიძე, მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები და მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
გამართულ ღონისძიებაზე, გამარჯვებულები და საკონკურსო კომისიის რჩეული მონაწილეები სპეციალური პრიზებით დაჯილდოვდნენ.
კონკურსის „მწვანე ჯილდო” მხარდამჭერები არიან: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტო, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი, თბილისის ზოოპარკი, საქართვლოს ეროვნული ბოტანიკური ბაღი, ახმეტის მუნიციპალიტეტი, საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა, , CENN, ეკოხედვა, ბუნების კონსერვაციის ორგანიზაცია „საბუკო“; ასევე, სულაკაურის გამომცემლობა, დელფოსი, კარფური, ფარმადეპო, რომლებიც, სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში, მხარს უჭერენ გარემოსდაცვითი განათლების და ცნობიერების ასამაღლებელ აქტივობებს.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia awards the winners of '' Green Award 2023'' competition .
The winners of the "Green Award" competition of the Environmental Information and Education Center have been announced. Teachers and educators across Georgia participated in the competition.
Natia Mumladze, a teacher of kindergarten N19, Tbilisi, won the "Green Award - Pre-School Environmental Education 2023", and the "Green Award - Environmental and Agrarian Education at School 2023" was won by Asmat Lezhava, a biology and natural science teacher of Public School N12 from Gori Municipality.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia awarded the winners.
"Education is one of the main ways of dealing with modern challenges. Teachers play a crucial role in this journey, and I want to thank you for that. Today's event was scheduled as part of World Environment Day, which is celebrated on June 5. Moreover, building community unity is essential for a healthy environment; in this regard, we have interesting initiatives, such as the recently launched "Forest Friend" platform, intending to involve the public to the greatest extent possible in forest restoration, maintenance, and protection activities. The state plays a crucial role in taking care of the environment. In recent years, we have carried out concrete reforms to protect air, water, and soil from pollution. Important events will be implemented in the future as well. All reforms are the result of our joint efforts.
I would like to take the opportunity to congratulate the Environmental Information and Education Center on its 10th anniversary. The Center provides information to the public regarding environmental and agrarian issues and works to raise awareness. "The "Green Award" competition, which we are attending today, was established by the initiative of the Center," stated Mr. Otar Shamugia.
Since 2018, the Environmental Information and Education Centre has been organizing/conducting the "Green Award" competition, aiming to identify and encourage teachers and educators who actively use the textbooks "Environmental education before school" and "Environmental and agricultural education in School" in the educational process and promote environmental and agricultural education.
The Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Mrs. Mzia Giorgobiani, Director of the National Center for Teacher Professional Development, Mr. Berika Shukakidze, representatives of municipalities, and guests attended the event.
The winners and selected participants of the competition commission were awarded special prizes.
The supporters of the "Green Award" competition are the Ministry of Education and Science of Georgia, the National Center for Teacher Professional Development, the Tbilisi Kindergarten Management Agency, the National Center of Manuscripts, Tbilisi Zoo, the National Botanical Garden of Georgia, Akhmeta Municipality, Greens Movement of Georgia, CENN, Ekokhedva, Society For Nature Conservation "SABUKO" also, Sulakauri Publishing House, Delphos, Carrefour, Pharmadepot, which support environmental education and awareness-raising efforts as part of their social responsibility.