მთაწმინდის პარკში ყველის ფესტივალი ჩატარდა
ფესტივალზე საკუთარი პროდუქცია ყველის 45-მა  მწარმოებელმა წარმოადგინა.  ყველის ტრადიციულ სახეობებთან ერთად, ფესტივალის სტუმრები ახალ, ინოვაციურ პროდუქციასაც გაეცნენ.
„სახელმწიფო მხარს  უჭერს მერძევეობის დარგის განვითარებას, როგორც პირველადი წარმოების, ასევე, გადამუშავების და საერთაშორისო სტანდარტებისა და სისტემების  დანერგვის მიმართულებებით. აღნიშნული ფესტივალიც, რომელიც  უკვე წლებია სამინისტროს მხარდაჭერით იმართება,  ემსახურება   მწარმოებლების აქტიურ მხარდაჭერას და ქართული ხარისხიანი პროდუქციის პოპულარიზაციას“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სურსათის პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსმა თენგიზ კალანდაძემ.
ყველის მწარმოებელთა გილდიის თავმჯდომარის, ქართული ყველის ისტორიის მკვლევარის ანა მიქაძე-ჩიკვაიძის  თქმით, ფესტივალი არის საუკეთესო საშუალება,  მწარმოებლებმა საკუთარი პროდუქცია გააცნონ მომხმარებელს; ეს არის გარკვეული წარმატება, როდესაც სექტორს აქვს საკუთარი ფესტივალი და უამრავი მომხმარებელი ელოდება  მას წლიდან წლამდე.
ფესტივალის სტუმრებს საქართველოში წარმოებული ყველის არაერთი სახეობის, მათ შორის: დამბალხაჭოს, ჩეჩილის, ტენილის, სულგუნის, თაფლსა და ღვინოში დავარგებული ყველის, შებოლილი სულგუნისა და თხის ყველის ნაირსახეობების დეგუსტაციისა და ყიდვის საშუალება ჰქონდათ.
ყველის ფესტივალს,  რომელიც   ქართული ყველის მწარმოებელთა  გილდიის ორგანიზებით ჩატარდა, მთაწმინდის პარკმა უმასპინძლა.  ღონისძიების  მხარდამჭერი იყო გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო.

45 cheese producers showcased their products at the festival, where visitors got familiar with the new, innovative products along with the traditional types of cheese.
"The state promotes the development of the dairy sector by supporting the primary production, processing, and adoption of international standards and systems. The mentioned festival has been held with the support of the Ministry for years and serves to actively support producers and popularize quality Georgian products", said Tengiz Kalandadze, head of the Food Policy Department of the Ministry of Environment and Agriculture.
According to Anna Mikadze-Chikvaidze, chairwoman of the Georgian Cheese Makers' Association, and a researcher of the history of Georgian cheese, the festival is the best way for producers to present their products to consumers; When a sector has its festival and a large number of consumers are yearly looking forward to it, it is a clear sign of success.
The guests of the festival had the opportunity to taste and buy many types of cheese produced in Georgia, including Dambalkhacho (moldy cottage cheese), Chechili ( brined string cheese), Tenili, Sulguni, cheese soaked in honey and wine, smoked Sulguni, and goat cheese.
Mtatsminda Park hosted the cheese festival organized by the Georgian Cheese Makers' Association. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture supported the event.