ოთარ შამუგიამ სიღნაღის მუნიციპალიტეტში ზეთისხილის პირველი სანერგე დაათვალიერა
სოფლის განვითარების სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით, სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სოფელ საქობოში, ზეთისხილის პირველი სანერგე მოეწყო. შპს „ჯეოლაივმა“ ზეთისხილის სანერგის მოსაწყობად 3 მლნ ლარზე მეტის ინვესტიცია განახორციელა, მათ შორის, პროგრამის „დანერგე მომავალი“ სანერგე მეურნეობების თანადაფინანსების კომპონენტის ფარგლებში სახელმწიფო თანადაფინანსება 250,000 ლარი, ხოლო 650,000 ლარზე მეტი შეღავათიანი აგროკრედიტია.
სანერგე მეურნეობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ დაათვალიერა, სამუშაო პროცესს და სამომავლო გეგმებს გაეცნო.
„პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, ჩვენ 16-მდე სანერგე მეურნეობა გვაქვს უკვე დაფინანსებული, მათ შორის, ეს სანერგე მეურნეობაც, რომელიც ზეთისხილის პირველი სანერგე მეურნეობაა და წელს დაახლოებით 500 000 ათასი ნერგის გამოყვანას გეგმავს; მომავალ წლებში მასშტაბი 1 მლნ ნერგამდე გაიზრდება. ჩვენი ფერმერებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ იმპორტი ჩავანაცვლოთ და შევძლოთ ადგილზე წარმოებული ნერგების მიწოდება ფერმერებისთვის, რომლებიც შემდგომში მაღალი მოსავლით და ხარისხიანი პროდუქციით იქნება გამორჩეული. ვფიქრობ, რომ ზეთისხილის წარმოებას აქვს პოტენციალი და სანერგეს მოწყობა ამ პროცესს ხელს შეუწყობს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
შპს „ჯეოლაივის“ ერთ-ერთი დამფუძნებლის, ბიზნესმენის გიორგი სვანიძის განცხადებით, ზეთისხილის ნერგების იმპორტი საქართველოში 100% იყო, ახალი სანერგე კი, იმპორტს ადგილობრივი წარმოებით ჩაანაცვლებს.
„სანერგეში ცხრა სხავადასხვა ჯიშის ნერგია და აქტიურად ვმუშაობთ ქართული ზეთისხილის ჯიშის გამოყვანაზე, რომელიც ქვეყნის კლიმატზე მაქსიმალურად მორგებული იქნება. ამ სანერგეს გახსნაში დიდი როლი ითამაშა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ. რომ არ ყოფილიყო ასეთი სახელწიფო პროგრამები და ასევე სანერგე მეურნეობების გაშენების კუთხით თურქ პარტნიორებთან თანამშრომლობა დღეს საქართველოში ეს შესანიშნავი ბაღი არ იქნებოდა“, - განაცხადა გიორგი სვანიძემ.
სახელმწიფო პროგრამის ,,დანერგე მომავალი“ სანერგე მეურნეობების კომპონენტის ფარგლებში, 2015 წლიდან 2023 წლის 31 მაისის მდგომარეობით თანადაფინანსებულია 14 ბენეფიციარი, ინვესტიციის ოდენობა 6 მლნ ლარს აღემატება, საიდანაც სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება შეადგინა 3,6 მლნ ლარზე მეტს შეადგენს.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტში ზეთისხილის ახალი სანერგეში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად იმყოფებოდნენ თურქეთის ელჩი საქართველოში ალი ქაან ორბაისი და სოფლის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელი დავით წითლიძე.

Otar Shamugia inspected the first olive tree nursery in the Sighnaghi municipality.
With the financial support of the Rural Development Agency, the first olive tree nursery was organized in Sakobo village, Sighnaghi municipality. "Geolive" LLC has invested more than GEL 3 million for setting up an olive nursery, including state co-financing amounting to GEL 250,000, and more than GEL 650,000 in preferential agro-credit within the framework of the co-financing component of the "Plant the Future" program for nurseries.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia visited the nursery and got acquainted with the working process and future plans.
"Within the framework of the "Plant the Future" program, we have already financed up to 16 nurseries, including the mentioned nursery, which is the first olive nursery and plans to grow approximately 500,000 thousand seedlings this year; In the coming years, the scale will increase up to 1 million seedlings. Replacing imports, as well as ensuring farmers with locally produced seedlings are crucial for our farmers, especially if later these seedlings give us the production of high-yielding crops. I believe that olive production has potential in Georgia and the arrangement of the nursery will support this process", said Mr. Otar Shamugia.
According to businessman, Giorgi Svanidze, one of the founders of ‘’Geolive’’ LLC, 100% of olive seedlings were imported into Georgia, and the new nursery will replace imports with local products.
"There are nine different varieties of olive seedlings in the nursery, and we are actively working on breeding the Georgian olive variety, which will be adapted to the country's climate as much as possible. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture played a big role in the opening of this nursery. if not for state programs and also the cooperation with Turkish partners in planting nurseries, otherwise this wonderful garden would not exist in Georgia today," said Giorgi Svanidze.
14 beneficiaries have been co-financed from 2015 to May 31, 2023, within the state program "Plant the Future" Co-financing component of the nursery gardens, the investment exceeds GEL 6 million, out of which the co-financing of the Rural Development Agency amounted to more than GEL 3.6 million.
Turkish Ambassador to Georgia Mr. Ali Kaan Orbai and the Head of the Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze accompanied the Minister at the new olive nursery in Sighnaghi Municipality.