ნინო თანდილაშვილი ENPARD-ის მონიტორინგის მისიის წევრებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის მეოთხე ფაზის მესამე ტრანშის (ENPARD, Phase IV, tranche III) მონიტორინგის მისიის წევრებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა პროგრამის ფარგლებში ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების მდგომარეობა განიხილეს.
ნინო თანდილაშვილმა მადლობა გადაუხადა ევროკავშირს საქართველოში როგორც სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების, ასევე, გარემოსდაცვითი მიმართულების მუდმივი მხარდაჭერისთვის და ყურადღება ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესში სამეზობლო პროგრამის (ENPARD) განსაკუთრებულ როლსა და მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სურსათის უვნებლობის და სასურსათო უსაფრთხოების, ადგილობრივი განვითარების ჯგუფების (LAGs) ევროპული LEADER მიდგომით ფუნქციონირების მდგრადობის უზრუნველყოფის, ნარჩენების მდგრადი მართვის, ლაბორატორიული შესაძლებლობების განვითარების, სამელიორაციო სისტემების გაუმჯობესების და სოფლის მეურნეობაში ქალთა ჩართულობის მნიშვნელობის საკითხებს.
აღსანიშნავია, რომ, ვიზიტის ფარგლებში, მონიტორინგის მისიის წარმომადგენლები, ვალდებულებების შესრულების დეტალური ინფორმაციის გასაცნობად, შეხვედრებს მეოთხე ტრანშის ფარგლებში აღებულ ვალდებულებებზე პასუხიმგებელი სააგენტოების წარმომადგენლებთან გამართავენ.

Nino Tandilashvili meets the members of the ENPARD Monitoring Mission
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, met with the monitoring mission members of the third tranche of the fourth phase of the European Neighborhood Program for Rural and Agricultural Development (ENPARD, Phase IV, tranche III).
During the meeting, the parties discussed the state of fulfilling obligations taken under the program.
Mr. Nino Tandilashvili thanked the European Union for its continuous support for rural and agricultural development and the environmental protection field in Georgia and emphasized the special role and importance of the Neighborhood Program (ENPARD) in the country's European integration process.
The conversation touched upon the wide range of issues regarding food safety/security, ensuring the sustainability of local action groups (LAGs) operating within the European LEADER approach, sustainable waste management, development of laboratory capacities, improvement of irrigation systems, and the importance of women's involvement in agriculture.
It is worth mentioning that, monitoring mission will hold meetings with the agencies responsible for the commitments of the fourth tranche and get detailed information on fulfilling obligations.