ოთარ შამუგია USAID-ის პროგრამის „ძლიერი სოფლის პროგრამა“ აღმასრულებელ დირექტორს დინა კარიჩის შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროგრამის „ძლიერი სოფლის პროგრამა“ აღმასრულებელ დირექტორს დინა კარიჩის შეხვდა.
შეხვედრაზე, პროგრამის მიმდინარეობის შუალედური ანგარიში პროგრამის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილემ, შალვა ფიფიამ წარმოადგინა.
ოთარ შამუგიამ მადლობა გადაუხადა ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას და ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მრავალწლიანი მჭიდრო თანამშრომლობისთვის და ყურადღება პროგრამის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
მინისტრის განცხადებით, ეფექტიანი და შედეგიანი მუშაობისთვის მნიშვნელოვანია თითოეული პროექტის მიზნებისა და მიღწეული პროგრესის დეტალური გაზიარება, რათა სახელმწიფოსა და დონორი ორგანიზაციების მიერ შემუშავებული, კონკრეტული სექტორის განვითარების ხელშემწყობი პროგრამები იყოს ერთმანეთის შემავსებელი და მიზნობრივი სეგმენტის საჭიროებებზე ორიენტირებული.
საუბარი შეეხო, პროგრამის ფარგლებში, ადმინისტრაციულ სასაზღვრო ზოლთან მდებარე 11 მუნიციპალიტეტსა და 94 თემში ჩატარებული კვლევის შედეგების მნიშვნელობის საკითხებს.
აღსანიშნავია, რომ ხუთწლიანი პროექტის პრიორიტეტულ მიმართულებებს საოკუპაციო ხაზთან მცხოვრები მოსახლეობის ეკონომიკური კეთილდღეობის გაუმჯობესების მიზნით, სოფლის მეურნეობისა და ტურიზმის სექტორის განვითარების მხარდაჭერა წარმოადგენს.
მნიშვნელოვანია, რომ პროგრამა, მიკრო, მცირე და საშუალო საწარმოების გაძლიერებასთან ერთად, ითვალისწინებს სამიზნე თემებში მოქმედი საწარმოების მიერ როგორც ადგილობრივი, ისე, საერთაშორისო ბაზრების ათვისების და ეკონომიკური დივერსიფიკაციის მიზნით ინვესტიციების მოზიდვას.
ანგარიშის წარდგენისას აღინიშნა, რომ პროექტის სამიზნე თემებში, ბაზარზე წვდომის გაუმჯობესებისა და ტურიზმის განვითარების მიმართულებით, ამ დროისთვის, ჯამურად, მიღებულია 150-ზე მეტი საგრანტო განაცხადი, რომელთა განხილვაც მიმდინარეობს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე მზია გიორგობიანი, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი დავით წითლიძე, USAID- ის ეკონომიკური ზრდის ოფისის და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia meets Mrs. Dina Karic, the Chief of the Party at the "USAID Resilient Communities Program".
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, met with Mrs. Dina Karic, the Chief of the Party at the "USAID Resilient Communities Program."
During the meeting, the Deputy Chief of the Party, Mr. Shalva Pipia, delivered the mid-term evaluation report, assessing the progress and performance of the program.
Minister Shamugia thanked the United States Government and the United States Agency for International Development for long-standing, close cooperation and emphasized the importance of the program.
According to the Minister, thorough dissemination of each project's goals and progress is essential for effective and productive work so that the programs developed by the state and donor organizations to support the development of a specific sector are complementary and focused on the target segment's needs.
The conversation touched upon the significance of the research findings conducted in 11 municipalities and 94 communities living along the administrative boundary as part of the program.
The five-year project aims at improving the economic well-being of the population living along the occupation line by promoting agricultural development and supporting tourism sectors.
In addition to strengthening micro, small, and medium-sized enterprises, the program envisages attracting investments by enterprises operating in target communities to exploit local and international markets and economic diversification.
As mentioned, more than 150 grant applications have been submitted and are being reviewed to assist target communities with market access and tourism development.
The Deputy Minister, Mr. Tengiz Nasaridze; Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure, Mrs. Mzia Giorgobiani; the Director of Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze, representatives of USAID Economic Growth Office, and relevant services of the Ministry attended the meeting.