სამხრეთ კორეაში, გამოფენაში „Seoul Wine and Spirits Expo 2023”, ღვინის ეროვნული სააგენტო / National Wine Agency of Georgia -ს მხარდაჭერით, ქართულ ღვინოს 14 კომპანია წარადგენს
„მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო 10 წლის განმავლობაში, მსოფლიოს ათეულობით ქვეყანაში ინტენსიურად იზრდება ქართული ღვინის ექსპორტი, ჩვენ ვაგრძელებთ მუშაობას ახალი სტაბილური და პერსპექტიული ბაზრების მოძიების მიმართულებით; ვფიქრობთ, რომ სამხრეთ კორეის ბაზარი არის სწორედ ერთ-ერთი მათგანი“, - განაცხადა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ იური ნოზაძემ, რომელიც გამოფენის „Seoul Wine and Spirits Expo 2023” გახსნას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლასთან და კორეის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან, თარაშ პაპასქუასთან ერთად დაესწრო.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის განცხადებით, მსგავსი ტიპის მასშტაბურ გამოფენებში ქართული ღვინის წარდგენა ემსახურება ქართული ღვინის საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციას.
„სამხრეთ კორეა ქართული ღვინისთვის ერთ-ერთი საინტერესო და პერსპექტიული ბაზარია, სადაც სწორი მარკეტინგული სტრატეგიისა და მიზნობრივი მუშაობის შედეგად, შესაძლებელი გახდება ხელშესახები წარმატების მიღწევა. გამოფენის მიმდინარეობისას ნათლად ჩანს, რომ დიდია დაინტერესება როგორც უშუალოდ ქართული ღვინით, ისე ისტორიითა და კულტურით. აღსანიშნავია, რომ ამ ეტაპზე ქართული ღვინის ექსპორტი სამხრეთ კორეაში მზარდია, თუმცა რესურსი დიდია და სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის ერთობლივი ძალისხმევის შედეგად, მაჩვენებლების ზრდის რეალური პერსპექტივა გვაქვს“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
„Seoul International Wine & Spirits Expo“, თავისი მასშტაბებით, ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების ერთ-ერთი უდიდესი ყოველწლიური ღონისძიებაა აზიის რეგიონში. მიმდინარე წელს გამოფენა 22-დან 24 ივნისის ჩათვლით იმართება.
სამდღიანი გამოფენის ფარგლებში, ქართველ ღვინის მწარმოებლებს შესაძლებლობა აქვთ, საკუთარი პროდუქცია გააცნონ ადგილობრივი ღვინის პროფესიონალებს, რაც ქართული ღვინით დაინტერესებისა და შემდგომში გაყიდვების ზრდის ერთ-ერთი წინაპირობაა.
გამოფენაში მონაწილე ქართული ღვინის მწარმოებლების შეფასებით, სამხრეთ კორეა, ჩინეთთან და იაპონიასთან ერთად, ქართული ღვინისთვის პერსპექტიული ბაზარია, სადაც განსაკუთრებულ დაინტერესებას იჩენენ ქართული წითელი და ქვევრის ღვინოების მიმართ.
„Seoul Interenational Wines and Spirits Expo“-ზე ქართული ღვინის პირველი წარდგენა 2015 წელს გაიმართა. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართველი მეღვინეები აღნიშნულ გამოფენაში 2019 და 2022 წლებში მონაწილეობდნენ. თავდაპირველად, გამოფენაში მონაწილე კომპანიები შვიდს შეადგენდა, მიმდინარე წელს კი, ეს მაჩვენებელი გაორმაგებულია.

With the support of the National Wine Agency of Georgia, 14 companies showcase Georgian wine at the "Seoul Wine and Spirits Expo 2023" exhibition in South Korea.
"Although Georgian wine export has been increasing dramatically in dozens of countries around the world over the last decade, we are looking forward to finding new stable and promising markets, and we believe the South Korean market is one of them," stated Mr. Yuri Nozadze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, who attended the exhibition "Seoul Wine and Spirits Expo 2023" jointly with the Chairman of the National Wine Agency Mr. Levan Mekhuzla and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia in the Republic of Korea, Mr. Tarash Papasqua.
According to the Chairman of the National Wine Agency, presenting Georgian wine in large-scale exhibitions contributes to diversifying Georgian wine export markets.
"South Korea is one of the interesting and promising markets for Georgian wine, where tangible success will be achieved with the right marketing strategy and targeted work. During the exhibition, it became obvious that there is great interest in Georgian wine, including its history and culture. It should be mentioned that currently, the export of Georgian wine to South Korea is increasing, although the resource is huge and as a result of the joint efforts of the state and the private sector, we have a real perspective of increasing these indicators", said Mr. Levan Mekhuzla.
The ‘’Seoul International Wine & Spirits Expo’’ is one of the largest annual wine and spirits events in the Asian region. This year, the exhibition is held from June 22 to 24.
Georgian wine producers will be able to showcase their products to local wine professionals during the three-day expo, which is one of the prerequisites for increasing interest in Georgian wine and following the growth in sales.
According to Georgian wine producers, South Korea, along with China and Japan, is a potential/promising market for Georgian wine, particularly interested in Georgian red and Kvevri wines.
Georgian wine was first presented at the "Seoul International Wines and Spirits Expo" in 2015. Georgian winemakers participated in the previous expo in 2019 and 2022 with the support of the National Wine Agency. Initially, there were seven participant companies in the exhibition; this year, this number has doubled.