USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამის მხარდაჭერით, ქალაქ სეულში „ქართული ღვინის საღამო“ გაიმართა
კორეის რესპუბლიკის დედაქალაქ სეულში ქართული ღვინის წარდგენა აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) სოფლის მეურნეობის პროგრამასა და ღვინის ეროვნულ სააგენტოს შორის გაფორმებული თანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში გაიმართა.
ღონისძიება საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ იური ნოზაძემ მისასალმებელი სიტყვით გახსნა. მოწვეულ სტუმრებთან ერთად, „ქართული ღვინის საღამოს“ ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და კორეის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი თარაშ პაპასქუა ესწრებოდნენ.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ქართული ღვინის მარკეტინგულ კამპანიაში ჩაერთო აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), რომელიც ქართული ღვინის პოპულარიზაციის მიმართულებით სხვადასხვა მიზნობრივ ღონისძიებას განახორციელებს როგორც სამხრეთ კორეაში, ასევე, აშშ-სა და გერმანიაში. სეულში გამართულმა ღონისძიებამ ქართველ მწარმოებლებს მისცა შესაძლებლობა, საკუთარი პროდუქცია წარედგინათ ადგილობრივი ღვინის პროფესიონალების, ღვინის იმპორტიორებისა და მედიის წარმომადგენლებისთვის. მსგავსი აქტივობები ქართული ღვინის ექსპორტის გაზრდის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ხელშემწყობი ფაქტორია“, - განაცხადა იური ნოზაძემ.
როგორც ღონისძიებაზე კორეის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩმა თარაშ პაპასქუამ აღნიშნა, კორეაში არსებობს ქართული ღვინის აქტიური მოხმარების რეალური პოტენციალი.
„ჩვენი საელჩო ყველანაირ ძალისხმევას მიმართავს, რომ ხელი შეუწყოს ქართული ღვინის პოპულარიზაციას კორეის ბაზარზე. სეულში გამართულ „ქართული ღვინის საღამოს“ 20-მდე კორეული კომპანიის წარმომადგენელი ესწრებოდა, რომლებიც დაინტერესებული არიან კორეის ბაზარზე ქართული ღვინის ექსპორტით და არსებული პოტენციალის ათვისებით“, - აღნიშნა თარაშ პაპასქუამ.
„ქართული ღვინის საღამოზე“ ღვინის პროფესიონალების წინაშე წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინის მწარმოებელი 16 კომპანიის სხვადასხვა დასახელების ღვინოები. საქართველოს დელეგაციის წევრებთან ერთად, ღონისძიების სტუმრებს აღმოსავლეთ და ცენტრალური ევროპის ღვინოების ინსტიტუტის დირექტორმა ჩან ჯუნ პარკმა მიმართა.
„კორეის რესპუბლიკის ღვინის ბაზარი საგრძნობლად გაიზარდა. ადგილობრივი იმპორტიორები და მომხმარებლები უფრო მეტად დაინტერესდნენ დასავლეთ ევროპის, ასევე, საქართველოს ღვინოებით. ისინი დარწმუნდნენ, თუ რამდენად მიმზიდველია ქართული ღვინო. აღსანიშნავია, რომ ახალგაზრდები სულ მეტ ინტერესს იჩენენ ქართული ღვინის მიმართ, რაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ განხორციელებული მარკეტინგული კამპანიების შედეგია. ქართულ ღვინოს კორეის ბაზარზე დიდი პოტენციალი გააჩნია“, - აღნიშნა ჩან ჯუნ პარკმა.
ქართული ღვინის კულტურისა და თანამედროვე ინდუსტრიის შესახებ პრეზენტაცია ასოციაციის „ქართული ღვინო“ კომუნიკაციებისა და ბიზნესის განვითარების მენეჯერმა ტატა ჯაიანმა წარმოადგინა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან, ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან და კერძო სექტორის წარმომადგენლებთან განხილვის, ასევე, საქართველოს ღვინის ექსპორტის სტატისტიკისა და ტენდენციების ანალიზის საფუძველზე, USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამის ფარგლებში, ქართული ღვინის ექსპორტის დივერსიფიკაციისთვის პრიორიტეტულ ბაზრებად განისაზღვრა შეერთებული შტატები, გერმანია და სამხრეთ კორეა. მიმდინარე წლის მაისში ხელმოწერილი მემორანდუმის ფარგლებში, ქართული ღვინის წარდგენის პირველი ღონისძიება სწორედ სეულში გაიმართა.

"Georgian Wine Evening" was held in Seoul with the support of the USAID Agriculture Programme.
As part of a Memorandum of Cooperation signed by the United States Agency for International Development (USAID) Agriculture Programme and the National Wine Agency, the Georgian wine was presented in Seoul, the capital of the Republic of Korea.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Yuri Nozadze made opening remarks at the event.
The Chairman of the National Wine Agency, Mr. Levan Mekhuzla, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to the Republic of Korea, Mr. Tarash Papaskua attended the "Georgian Wine Evening".
"It is very important that the US Agency for International Development (USAID) is involved in the marketing campaign of Georgian wine, aiming to take various targeted measures to promote Georgian wine in South Korea, as well as in the USA and Germany. Moreover, Georgian producers had an opportunity to showcase their products to local wine experts, wine importers, and media representatives at the Seoul expo. Similar activities are one of the important factors contributing to increasing Georgian wine export," Mr. Yuri Nozadze stated.
According to the Ambassador of Georgia to the Republic of Korea, Mr. Tarash Papasqua, Korea has real potential for consuming Georgian wine.
"Our embassy makes every effort to promote Georgian wine on the Korean market."Georgian wine evening" in Seoul embraced representatives from 20 Korean companies interested in exporting Georgian wine to the Korean market and utilizing the existing potential," Tarash Papasqua stated.
16 Georgian wine companies showcased various types and denominations of wines to wine specialists at the "Georgian Wine Evening". Mr. Chan Jun Park, Director of the Eastern and Central European Wine Institute, along with members of the Georgian delegation addressed the visitors.
"The wine market of the Republic of Korea has expanded significantly. Local importers and consumers became more interested in Western European and Georgian wines. They are convinced of how attractive Georgian wine is. It is worth mentioning that young people show more and more interest in Georgian wine, which is the result of marketing campaigns carried out by the National Wine Agency. The Georgian wine has great potential in the Korean market," Mr. Chan Jun Park said.
Mrs. Tata Jaiani, Business Development and Communication Manager at Georgian Wine Association delivered a presentation on Georgian wine culture and modern industry.
Based on discussions with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the National Wine Agency, and private sector representatives, as well as the analysis of Georgian wine export statistics and trends, the US, Germany, and South Korea were identified as priority markets for the diversification of Georgian wine exports within the framework of the USAID Agriculture Program. Under the Memorandum signed in May 2023, the first presentation event of Georgian wine was organized in Seoul.