ნინო თანდილაშვილი ENPARD-ის მმართველი კომიტეტის სხდომას დაესწრო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი ევროკავშირის პროგრამის - „სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამა“ (ENPARD) მმართველი კომიტეტის 31-ე სხდომას დაესწრო.
მინისტრის მოადგილემ ევროკავშირს მხარდაჭერისა და პარტნიორობისთვის მადლობა გადაუხადა.
„ვაფასებთ ევროკავშირის მიერ აღიარებულ საქართველოს ევროპულ პერსპექტივას და ვიმედოვნებთ, რომ ჩვენს ქვეყანას ძალიან მალე მიენიჭება კანდიდატის სტატუსი. „სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამა“ მნიშვნელოვან როლს ასრულებს საქართველოს სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების კუთხით. თვალსაჩინო და აღსანიშნავია ის წინგადადგმული ნაბიჯები, რაც, როგორც სოფლის მეურნეობის, ისე გარემოს დაცვის მიმართულებით გვაქვს. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აგრძელებს რეფორმების განხორციელებას. საერთაშორისო პარტნიორების მხარდაჭერა ჩვენთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. იმედი მაქვს, სათანადოდ შეფასდება საქართველოს მიერ მიღწეული პროგრესი“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის თანამშრომლობის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებლის, კატალინ გერმანის თქმით, სოფლის მეურნეობის სფეროში პროგრესი არაერთი მიმართულებით არის შესამჩნევი.
„დღევანდელ შეხვედრაზე არაერთი მნიშვნელოვანი საკითხი განვიხილეთ. პროგრესი ყველა მიმართულებით ჩანს, თუმცა, ამჯერად, მინდა ყურადღება გავამახვილო სოფლის მეურნეობის სისტემაში შემავალი უწყებების ინსტიტუციონალურ დონეზე გაუმჯობესების საკითხზე, ასევე, ლაბორატორიული მიმართულებით შემუშავებული სტრატეგიების განხორციელებასთან დაკავშირებულ პროგრესზე“, - აღნიშნა კატალინ გერმანმა.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო, 2021-2023 წლებში ENPARD-ის IV ფაზის საბიუჯეტო დახმარების საკითხს; გაიმართა სოფლის განვითარების სააგენტოს ინსტიტუციური რეფორმისა (2021-2023 წწ.) და განახლებული სამოქმედო გეგმების მიმდინარეობის ანგარიშის, ასევე, ლაბორატორიული სტრატეგიის პროექტის პრეზენტაციები.
ENPARD-ის მმართველი კომიტეტის სხდომაზე მონაწილეებმა განიხილეს: ქალთა გაძლიერების მიზნით დაგეგმილი აქტივობები; სოფლებში სერვისების (მათ შორის მოწყვლადი ჯგუფებისთვის) გაუმჯობესების მიზნით, იუსტიციის სახლთან თანამშრომლობით დაგეგმილი ღონისძიებები; სურსათის კონტროლის სისტემის შეფასების საკითხები.
ENPARD-ის მმართველი კომიტეტის სხდომას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე, სამინისტროსა და მის სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების ხელმძღვანელები, ევროკავშირის წარმომადგენლობის, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO), გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და ჩეხეთის განვითარების სააგენტოს (CzDA) წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, attended the 31st Steering Committee Meeting of the European Union Program - "European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development" (ENPARD).
The Deputy Minister expressed gratitude to the European Union for its support and partnership.
"We appreciate that the EU recognized the European perspective of Georgia, and we hope our country will be granted candidate status very soon. European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development plays an important role in Georgia's agricultural and rural development. Our strides in agricultural and environmental protection areas are apparent and notable. Meanwhile, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture continuous to carry out reforms. The support of international partners is particularly important for us and we hope that the progress achieved by Georgia will be properly evaluated", stated Mrs. Nino Tandilashvili.
According to Mrs. Catalin Gherman, Acting Head of Cooperation, EU Delegation to Georgia, progress in agriculture is noticeable in many directions.
"At today's meeting, we discussed several important issues. Progress can be seen in all directions; however, this time, we would emphasize the institutional improvement of agencies included in the agricultural system and the progress in implementing strategies to improve the laboratory system", said Mrs. Catalin Gherman.
The discussion touched upon the ENPARD IV phase budget support in 2021-2023; Presentations included the institutional reform of the Rural Development Agency (2021-2023), the progress report of the updated action plans, and the laboratory strategy project.
The parties discussed activities planned for women’s empowerment, events planned in cooperation with the House of Justice to improve services in villages (including vulnerable groups), and the food control system evaluation.
Mr. Tengiz Nasaridze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, the Heads of the relevant agencies included in the system of the Ministry, representatives of the European Union, the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO), the United Nations Development Program (UNDP) and the Czech Development Agency (CzDA) attended the meeting.