გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა უნგრეთში გამართულ გარემოსა და ჯანმრთელობის მინისტრთა რიგით მე-7 კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა
კონფერენციაზე, რომელშიც ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ევროპის რეგიონის 53 ქვეყნის გარემოსა და ჯანდაცვის მიმართულებების უწყებების მაღალი დონის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ, ევროპის რეგიონში გარემოსა და ჯანმრთელობის პოლიტიკის სფეროში მიღწევები, გამოწვევები და მათი გადაჭრის გზები განიხილეს.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ევროკომისიის და სხვადასხვა ქვეყნის მაღალი დონის წარმომადგენლებთან ერთად, პანელურ დისკუსიაში მიიღო მონაწილეობა და გარემოს დაბინძურების პრევენციის მიზნით საქართველოს მთავრობის მიერ გადადგმული ნაბიჯების და მნიშვნელოვანი მიღწევების შესახებ ისაუბრა.
„ქვეყანაში ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, ბოლო წლებში, აქტიური ნაბიჯები გადავდგით. 2020 წლის საკანონმდებლო ცვლილებების საფუძველზე, საქართველო ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის ევროპულ სისტემაზე სრულად გადასვლის პროცესშია. ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელი 7 სტაციონარული და 2 მობილური სადგურით გაფართოვდა, რაც მიმდინარე წელს, დონორის მხარდაჭერით, გაორმაგდება. ჰაერის ხარისხის ეროვნული სტანდარტები და მონიტორინგის კრიტერიუმები ჰარმონიზებულია ევროკავშირის კანონმდებლობასთან“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, რომ ტრანსპორტის სექტორიდან ჰაერის დაბინძურების შემცირება საქართველოს პრიორიტეტია; ბოლო წლებში, საწვავის ხარისხი მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა - ბენზინისა და დიზელის ხარისხის ეროვნული სტანდარტები ევრო 5-ის სტანდარტებს შეესაბამება. ამავდროულად, მნიშვნელოვნად გამკაცრდა საწვავის ხარისხის სახელმწიფო კონტროლი და შესაბამისი სანქციები.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ ისაუბრა საქართველოს მთავრობის მიერ 2024 წლის 1 იანვრიდან ავტომობილების იმპორტზე დაწესებული ევრო 5 სტანდარტის, კატალიზატორების ექსპორტის აკრძალვის და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის მიერ გზებზე ხილული გამონაბოლქვის მქონე მანქანებზე კონტროლის საკითხებზე.
ხაზგასმით აღინიშნა სამრეწველო საწარმოების რეგულირების მიმართულებით საქართველოს მიერ გადადგმული ნაბიჯების შესახებაც. მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, სამრეწველო საწარმოებს ჰაერში გაფრქვევების ონლაინ, უწყვეტად მონიტორინგის ვალდებულება დაეკისრათ, გაიზარდა სანქციები ჰაერდაცვითი კანონმდებლობის მოთხოვნების დარღვევისთვის. ნინო თანდილაშვილმა ყურადღება გაამახვილა „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ მიღებულ კანონზე და განაცხადა, რომ მიღებული კანონი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს სამრეწველო სექტორიდან გარემოს დაბინძურების პრევენციას.
კონფერენციაზე, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის პირველმა მოადგილემ თამარ გაბუნიამ, გერმანიის გარემოს დაცვის მინისტრმა შტეფი ლემკემ და ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის რეგიონულმა დირექტორმა ჰანს კლუგემ ხელი მოაწერეს ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის გარემოსა და ჯანმრთელობის ევროპის პროცესის ფარგლებში ინიცირებულ თანამშრომლობის დეკლარაციას ადამიანის ბიომონიტორინგის მიმართულებით.
გარემოსა და ჯანმრთელობის მინისტრთა რიგით მე-7 კონფერენცია ბუდაპეშტში უნგრეთის პრეზიდენტის პატრონაჟით გაიმართა.

The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nino Tandilashvili, participated in Hungary's 7th Ministerial Conference of Environment and Health.
During the Ministerial Conference, the high-level representatives of Environmental and Health Agencies from 53 countries included in the World Health Organization in the European region highlighted solutions, achievements, and challenges in the European region's environmental protection field and health policy.
The First Deputy Minister participated in a panel discussion together with the high-level representatives of the European Commission and officials of different countries.
Mrs. Tandilashvili discussed the measures taken by the Government of Georgia and important achievements in preventing environmental pollution.
"In recent years, we have taken active steps to improve air quality in the country. Based on the legislative amendments of 2020, Georgia moves forward to fully transitioning to the European air quality management system. 7 stationary and 2 mobile stations were added to the ambient air quality monitoring network and with the support of the donor organizations this number will be doubled this year. The National air quality standards and monitoring criteria are harmonized with EU legislation", said Mrs. Nino Tandilashvili.
The First Deputy Minister noted that reducing air pollution from the transport sector is a priority for Georgia; In recent years, fuel quality has improved significantly - the national standards for the quality of gasoline and diesel correspond to Euro 5 standards. At the same time, state control of fuel quality and corresponding sanctions were significantly tightened.
The First Deputy Minister spoke about the issues regarding the Euro 5 standard imposed by the Government of Georgia on the import of cars from January 1, 2024, the ban on the export of catalysts, and the control of vehicles with visible emissions on the roads by the Department of Environmental Supervision.
The steps taken by Georgia in regulating industrial enterprises were also emphasized. According to the First Deputy Minister, industrial enterprises were obliged to conduct continuous monitoring of emissions in the air online, and sanctions were increased for violating the requirements of the air protection legislation.
Mrs. Tandilashvili called attention to the recently passed Law "On Industrial Emissions", emphasizing that the mentioned law will significantly help to prevent environmental pollution from the industrial sector.
At the conference, The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of IDPs from the Occupied Territories of Georgia, Mrs. Tamar Gabunia, Minister of Environmental Protection of Germany, Mrs. Steffi Lemke and Mr. Hans Kluge, Regional Director for Europe at the World Health Organization (WHO) signed the Declaration of Cooperation initiated within the framework of the World Health Organization Environment and Health Europe process towards human biomonitoring.
The seventh conference of the Ministers of Environment and Health was held in Budapest under the patronage of the Hungarian President, H.E. Katalin Novák.