ოთარ შამუგიამ და კელი დეგნანმა სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში შექმნილი გენეტიკური ლაბორატორია დაათვალიერეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩ კელი დეგნანთან ერთად, სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში შექმნილი გენეტიკური ლაბორატორია დაათვალიერა.
სტუმრებმა გენეტიკურ ლაბორატორიაში არსებული აპარატურა დაათვალიერეს და ცხოველთა დაავადებების დიაგნოსტიკის დეპარტამენტის შესაძლებლობებს გაეცნენ.
ოთარ შამუგიამ ლაბორატორიული კვლევების მნიშვნელობასა და აუცილებლობაზე ისაუბრე და ხაზგასმით აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის როლი განსაკუთრებით საშიშ დაავადებათა დიაგნოსტიკის მიმართულებით.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩსა და პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს თანადგომისთვის.
„სახელმწიფოს მხარდაჭერით და ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორების თანადგომით, ლაბორატორიული შესაძლებლობები ყოველწლიურად იზრდება. ჩვენ გვაქვს მრავალწლიანი თანამშრომლობა როგორც აშშ-ის დაავადებათა კონტროლის ეროვნულ ცენტრთან (CDC), ასევე, აშშ-ის თავდაცვის საფრთხის შემცირების სააგენტოსთან (DTRA). წელს, მათი მხარდაჭერით, ლაბორატორია აღიჭურვა ახალი ლაბორატორიული ხელსაწყოებით, რომლის საშუალებითაც გენეტიკური კვლევების საფუძველზე მოვახდენთ დაავადებათა დიაგნოსტიკას, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც შეხვედრაზე აშშ-ის ელჩმა აღნიშნა, შეერთებული შტატების მხარე მოხარული და ამაყია, ვინაიდან ხელს უწყობს საქართველოში ლაბორატორიული კომპონენტის განვითარებას.
„დღევანდელი დღე არის მშვენიერი მაგალითი ხანგრძლივი თანამშრომლობის სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიას, დაავადებათა კონტროლის და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ეროვნულ ცენტრს და აშშ-ის თავდაცვის საფრთხის შემცირების სააგენტოს (DTRA) შორის. სოფლის მეურნეობის ლაბორატორიას მნიშვნელოვანი გენომის სექვენირების აპარატურა გადაეცა. შეერთებული შტატები მოხარული და ამაყია, რომ ჩართულია ამ მნიშვნელოვანი მხარდაჭერის საქმეში“, - განაცხადა კელი დეგნანმა.
ლაბორატორიაში გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, აშშ-ის საელჩოს, აშშ-ის თავდაცვის საფრთხის შემცირების სააგენტოს (DTRA), აშშ-ის დაავადებათა კონტროლის ეროვნულ ცენტრისა (CDC) და სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia and Kelly Degnan visited the genetic laboratory created in the State Laboratory of Agriculture.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, together with the Ambassador of the United States of America, Mrs. Kelly Degnan, inspected the genetic laboratory created in the State Laboratory of Agriculture.
The visitors inspected the equipment and got familiar with the capabilities of the animal disease diagnostic department.
Mr. Shamugia spoke about the importance of laboratory research, emphasizing the State Laboratory of Agriculture's role in diagnosing particularly severe diseases.
The Minister thanked the US Ambassador and the representatives of partner organizations for their support.
" The laboratory capacity is annually increasing, with the support of the state and our international partners. Moreover, we enjoy long-standing cooperation with the US National Centers for Disease Control (CDC) and the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA), and with their assistance, the laboratory has been equipped with modern laboratory equipment this year, allowing us to diagnose diseases based on genetic studies," said Mr. Otar Shamugia.
According to the US Ambassador, the United States is happy and proud to assist Georgia in developing the agricultural laboratory component.
" Today is a wonderful example of the long-standing collaboration between the State Laboratory of Agriculture, the National Center for Disease Control and Public Health, and the United States Defense Threat Reduction Agency (DTRA). The important genetic sequencing equipment was donated to Georgia’s state Laboratory of Agriculture. The United States is very pleased and proud to be able to support it through the important equipment donation made today’’ stated Mrs. Kelly Degnan.
The representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the US Embassy, the US Defense Threat Reduction Agency (DTRA), the US National Center for Disease Control (CDC), and the State Agricultural Laboratory attended the meeting.