საქართველო „ოზონის შრის დამშლელ ნივთიერებათა შესახებ“ მონრეალის ოქმის კიგალის ცვლილებას შეუერთდა
„საქართველო შეუერთდა „ოზონის შრის დამშლელ ნივთიერებათა შესახებ“ მონრეალის ოქმის კიგალის ცვლილებას, რომელიც წარმოადგენს საერთაშორისო ძალისხმევას გლობალური დათბობის მაღალი პოტენციალის მქონე ნივთიერებების - ჰიდროფტორნახშირბადების (HFCs) მოხმარების შესამცირებლად. აღნიშნული ნივთიერებები, ოზონდამშლელი ნივთიერებების მსგავსად, ძირითადად, მოიხმარება მაცივარაგენტებად ჰაერის კონდიცირებისა და სამაცივრო სექტორში.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიცირებით, საქართველოს პარლამენტმა შესაბამისი დადგენილება მიმდინარე წლის 2 მაისს მიიღო, შესაბამისი ნოტა კი, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციას ჩაბარდა 11 ივლისს.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ შემუშავდა და საქართველოს პარლამენტმა 16 ივნისს ასევე მიიღო საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტი, რომელიც მიზნად ისახავს მაცივარაგენტების მართვის ეროვნული სისტემის გაუმჯობესებას, სამაცივრო და ჰაერის კონდიცირების სექტორში მომსახურების ხარისხის გაზრდასა და კიგალის ცვლილების ფარგლებში აღებული ვალდებულებების განხორციელებას. განახლებული კანონმდებლობა აწესებს მოთხოვნებს მაცივარაგენტების ჟონვის მონიტორინგის, შეგროვების, აღდგენის, რეციკლირებისა და განადგურების კუთხით; იგი ასევე არეგულირებს ჰიდროფტორნახშირბადების (HFCs) ტრანსსასაზღვრო გადაზიდვას.
ამასთან, მაცივარაგენტების მართვის და ზედამხედველობის გაუმჯობესების მიზნით, გათვალისწინებულია მაცივარაგენტების მართვის ელექტრონული სისტემის შექმნა. დაგეგმილია სამაცივრო სექტორში არსებული სერტიფიცირების სისტემის სრულყოფა და გარემოსდაცვითი სტანდარტების გაუმჯობესება. ასევე, მოხდება მაცივარაგენტზე მომუშავე მოწყობილობების მომსახურე ტექნიკოსების კვალიფიკაციის ამაღლება და სახელმწიფო აღმასრულებელი უწყებების შესაძლებლობების გაძლიერება.

Georgia joins the Kigali Amendment to the Montreal Protocol "On Substances that Deplete the Ozone Layer".
"Georgia has joined the Kigali Amendment to the Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer, which is an international effort to reduce the consumption of substances with a high global warming potential - hydrofluorocarbons (HFCs). These substances, like ozone-depleting substances, are mainly used as refrigerants in the air conditioning and refrigeration sector.
On the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Parliament of Georgia adopted the relevant resolution on May 2, 2023, and the corresponding note was handed over to the United Nations on July 11.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia developed a package of legislative amendments, which were adopted by the Parliament of Georgia on June 16. The mentioned amendments aimed at improving the national refrigerant management system, increasing the quality of service in the refrigeration and air conditioning sector, and implementing the commitments made within the framework of the Kigali Amendment.
The updated legislation sets requirements for refrigerant leakage monitoring, collection, recovery, recycling, and disposal; It also regulates transboundary shipments of hydrofluorocarbons (HFCs).
In addition, to improve the management and supervision of refrigerants, it is planned to create an electronic system for refrigerant management and improve the existing certification system in the refrigeration sector and improve environmental standards, including the raising qualifications of technicians in charge of handling refrigerants or servicing a refrigeration system, and the capacity building of state executive agencies.Â
The mentioned activities will be implemented with the financial support of the Multilateral Fund for the implementation of the Montreal Protocol.Â