ოთარ შამუგია: „ავსტრიის მხარესთან ერთად არაერთ მნიშვნელოვან პროექტს ვახორციელებთ; დარწმუნებული ვარ, ჩვენი თანამშრომლობა მომავალშიც ნაყოფიერი იქნება“
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია ავსტრიის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში თომას მიულმანს და სოფლის მეურნეობის, სატყეო მეურნეობის, რეგიონების და წყლის მართვის საკითხებში ახალ ატაშეს კარინ დოფელბაუერს შეხვდა. მინისტრმა კარინ დოფელბაუერს საქმიანობის დაწყება მიულოცა და წარმატებები უსურვა. ატაშეს საქმიანობა, საქართველოსთან ერთად, 5 ქვეყანას - სომხეთს, აზერბაიჯანს, თურქეთს, ყაზახეთსა და უზბეკეთს ფარავს.
შეხვედრაზე მხარეებმა სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. ოთარ შამუგიამ ავსტრიის მხარეს წლების განმავლობაში არსებული მჭიდრო თანამშრომლობისა და საქართველოს მუდმივი მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.
„ავსტრიის მხარესთან ერთად არაერთ მნიშვნელოვან პროექტს ვახორციელებთ. დარწმუნებული ვარ, ჩვენი თანამშრომლობა მომავალშიც ნაყოფიერი იქნება. აქტიურად ვმუშაობთ, რომ მაქსიმალურად სწრაფად გავატაროთ რეფორმები როგორც სოფლის მეურნეობის, ისე გარემოს დაცვის სექტორში, მით უმეტეს, ახლა, როდესაც ევროინტეგრაციის გზაზე ვდგავართ და კანდიდატის სტატუსის მიღებას ველოდებით. შესაბამისად, ავსტრიის გამოცდილების გაზიარება ჩვენთვის ძალიან ღირებული და მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სოფლის მეურნეობის სექტორში 10 წლის განმავლობაში წარმოებისა და ექსპორტის გაზრდილ მაჩვენებლებს, მესაქონლეობის დარგის განვითარების გზებს, ღვინის ბაზრის დივერსიფიკაციისთვის გატარებულ ღონისძიებებს, სატყეო სექტორში განხორციელებულ რეფორმებს, მათ შორის, ტყის კოდექსს. მხარეებმა სოფლის მეურნეობის მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრეს. ავსტრიის მხარემ გამოცდილების გაზიარების კუთხით მზაობა გამოთქვა.

Otar Shamugia: "We are implementing several important projects jointly with the Austrian side and I am confident that our cooperation will be fruitful in the future as well."
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, met with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Austria to Georgia, Mr. Thomas Mühlmann, and the New Attache for Agriculture, Food-Industry, Forestry, Water-Management, Mrs. Karin Doppelbauer. The Minister congratulated Mrs. Doppelbauer on the start of her job and wished her success in future endeavors. As mentioned, the Attache will work in the following countries – Georgia, Armenia, Azerbaijan, Türkiye, Uzbekistan, and Kazakhstan.
During the meeting, the parties discussed issues of future cooperation. Mr. Otar Shamugia commended Austria for its long-standing, close collaboration and unwavering support for Georgia.
"We are implementing several important projects jointly with the Austrian side. I am confident that our cooperation will be fruitful in the future as well. We are striving to carry out reforms in the agricultural and environmental protection sectors as soon as possible, especially given that we are on the path to European integration and waiting for candidate status. Therefore, sharing Austria's experience is very valuable and important for us", said Mr. Otar Shamugia.
During the meeting, the conversation touched upon the increased production and export indicators in the agricultural sector over the last decade, the ways to develop the cattle breeding sector, the measures taken to diversify the wine market, and the reforms implemented in the forestry sector, including the new forest code.
The parties discussed the challenges in the agricultural field. The Austrian side expressed its readiness to share an experience with the Georgian side.