ოთარ შამუგია: „მივიღეთ გადაწყვეტილება, რქაწითელისა და კახური მწვანის ჯიშის ყურძენზე 20 თეთრის ოდენობის სუბსიდირება განვახორციელოთ“
პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ხელმძღვანელობით, მთავრობის ადმინისტრაციაში, 2023 წლის რთველთან დაკავშირებული შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, რქაწითელისა და კახური მწვანის ჯიშის ყურძენზე სუბსიდირება 2023 წელსაც განხორციელდება.
„პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით, გვქონდა შეხვედრა მიმდინარე წლის რთველთან დაკავშირებით. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ რთველი ორგანიზებულად ჩატარდეს, თითოეულმა მევენახემ შეუფერხებლად ჩააბაროს ყურძენი და, ამავდროულად, სათანადო შემოსავალი მიიღოს. პარალელურად, ვმუშაობთ, რომ ჩვენს მეწარმეებს ჰქონდეთ წვდომა მსოფლიო ბაზრებზე. პრიორიტეტულ ბაზრებზე ვახორციელებთ აქტიურ კამპანიას ქართული ღვინის პოპულარიზაციისთვის, რომლის შედეგადაც, ბოლო პერიოდის განმავლობაში, გვაქვს ექსპორტის მაჩვენებლების მნიშვნელოვანი ზრდა; შარშან 30%-მდე ზრდა გვქონდა და ამ დინამიკას წელსაც ვინარჩუნებთ. ზრდა გვაქვს სპირტიანი სასმელების ექსპორტის მაჩვენებლებშიც. აღნიშნულის გათვალისწინებით, მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ წელს რქაწითელისა და კახური მწვანის ჯიშის ყურძენზე განხორციელდება სუბსიდირება 20 თეთრის ოდენობით. გასულ წლებში, მოგეხსენებათ, სუბსიდირების ოდენობა 35 თეთრი იყო. წლევანდელი რთველის ფარგლებში, ყველა ის საწარმო, რომელიც მევენახეებისგან აღნიშნული ჯიშების ყურძენს ჩაიბარებს არანაკლებ 90 თეთრად, მიიღებს სუბსიდიას 20 თეთრის ოდენობით. შესაბამისი განკარგულება მომზადდება უახლოეს დღეებში და მთავრობას წარედგინება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "We decided to subsidize Rkatsiteli and Kakhuri Mtsvane grapes by 20 tetri."
The meeting chaired by Prime Minister Irakli Gharibashvili, was held in the Government administration to discuss the 2023 grape vintage.
Under the decision of the Government of Georgia, the grapes of Rkatsiteli and Kakhuri Mtsvane varieties will be subsidized in 2023 as well.
"The Prime Minister chaired the meeting to discuss the 2023 grape harvest-related issues. It is essential to organize a grape harvest so that each grower can deliver the grapes smoothly and, at the same time, receive a proper income. Meanwhile, we work to ensure our entrepreneurs' access to global markets.
We are carrying out an active campaign to promote Georgian wine in priority markets, which has recently resulted in a significant increase in export figures. Last year we had an export growth of up to 30%, and we maintain this dynamic this year.
We have an increase in the export figures of alcoholic beverages as well. Considering this, we decided to subsidize Rkatsiteli and Kakhuri Mtsvane grapes by 20 Tetris this year. As you know, in previous years, the subsidy was 35 tetri.
During the harvest, all those enterprises that will receive grapes of the mentioned varieties from the growers for at least 90 tetri will receive a subsidy of 20 tetri. The corresponding decree will be prepared in the next few days and submitted to the Government", said Mr. Otar Shamugia.