საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, იტალიის რესპუბლიკის დედაქალქ რომში, გაეროს სასურსათო სისტემების სამიტში მიიღო მონაწილეობა
ღონისძიებას, რომელიც გაეროს  სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციაში გაიმართა, 1200 დელეგატი, მათ შორის, 19 ქვეყნის მეთაური და 65 ქვეყნის მინისტრები ესწრებოდნენ.
სამიტის ფარგლებში გამართულ მაღალი რანგის სესიაზე სიტყვით გამოვიდნენ გაეროს გენერალური მდივანი ანტონიო გუტიერეში, იტალიის პრემიერმინისტრი ჯორჯა მელონი, სხვადასხვა ქვეყნის პრეზიდენტები და მთავრობის მეთაურები.
მონაწილეებმა სასურსათო სისტემების 2021 წლის სამიტზე აღებული ვალდებულებების პროგრესი და მიღწეული შედეგები განიხილეს. როგორც სესიაზე აღინიშნა, კონკრეტული მაგალითების გაზიარებით, გადაუდებელი და მასშტაბური ღონისძიებების მხარდაჭერით მდგრადი სასურსათო სისტემების შექმნა  ხელს უწყობს უკეთესი შედეგების მიღებას.
როგორც საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ განაცხადა, კვლავ აქტუალურია კლიმატის ცვლილებებით გამოწვეული უარყოფითი გავლენა სოფლის მეურნეობაზე.   ამ ფონზე, უაღრესად მნიშვნელოვანია სახელმწიფოების კოორდინირებული მოქმედებები, რათა გარემოზე ნაკლები ზიანის მიყენებით წარმოებული ჯანსაღი სურსათი ყველასთვის ხელმისაწვდომი გახდეს, აღებული საერთაშორისო ვალდებულებები სისტემურად დაინერგოს პრაქტიკაში და, 2030 წლისთვის, მდგრადი სურსათის სისტემების არსებობა მსოფლიოში რეალობად იქცეს.
მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სასურსათო სისტემების სტაბილურობის და მდგრადობის უზრუნველსაყოფად, საქართველოს მთავრობა ახორციელებს მნიშვნელოვან სახელმწიფო პროგრამებს, რომელიც მოიცავს ღირებულებათა ჯაჭვის თითოეული ეტაპის ხელშეწყობას. მათ შორის არის ფერმერთათვის შეღავათიან ფინანსურ რესურსებზე წვდომა, სურსათის წარმოების და გადამუშავების ხელშეწყობა, აგროდაზღვევა და სხვა არაერთი ინიციატივა.  სახელმწიფო პოლიტიკის ხელშეწყობით, კერძო სექტორის თანამედროვე მოთხოვნების შესაბამისად განვითარების შედეგია ბოლო 10 წელიწადში ქართული აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის თითქმის 147%-იანი ზრდა.
„საქართველო აქტიურად აგრძელებს სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიის და მცენარეთა დაცვის მარეგულირებელი კანონმდებლობის დაახლოებას ევროკავშირის სამართლებრივ აქტებთან, როგორც ეს გათვალისწინებულია ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებით. 2015 წლიდან დღემდე, ქართულ კანონმდებლობაში გადმოტანილია 190 ევრორეგულაციის და დირექტივის მოთხოვნები.  ეს პროცესი გახდა  უფრო ინტენსიური, გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველოს ევროკავშირის მიერ მიენიჭა ევროპული პერსპექტივა და გვაქვს მოლოდინი, რომ ქვეყანა წლის ბოლოსთვის მიიღებს კანდიდატი ქვეყნის სტატუსს. სასურსათო სისტემების სამიტის ფარგლებში, საქართველომ წარმატებით ჩაატარა ეროვნული დიალოგები, რათა მომხდარიყო არსებული სიტუაციის ანალიზი და შესაბამისი ზომების დაგეგმვა. მომზადებული ანგარიში წარედგინა სამიტის სამდივნოს. აღსანიშნავია, რომ საქართველო იყო პირველი ქვეყანა რეგიონში, რომელმაც დასრულებული დოკუმენტი წინასწარ გააგზავნა სამიტისთვის“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ქ.რომში გამართულ გაეროს სასურსათო სისტემების სამიტს, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრ ოთარ შამუგიასთან ერთად, იტალიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი და ქ. რომში გაეროს საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივი წარმომადგენელი კონსტანტინე სურგულაძე ესწრებოდა.

Otar Shamugia participates in the UN Food Systems Summit+2 Stocktaking Moment in Rome, Italy.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, participated in the UN Food Systems Summit+2 Stocktaking Moment in Rome, the capital city of the Republic of Italy.
1,200 delegates and high-rank officials, including Heads of 19 countries and Ministers of 65 countries attended the event hosted by the United Nations Food and Agriculture Organization.
UN Secretary-General, Mr. António Guterres, Prime Minister of Italy, Mr. Giorgia Meloni, Presidents and Heads of Government of various countries delivered remarks at the high-ranking session within the Summit.
The participants discussed the progress and results of the commitments made at the 2021 Food Systems Summit. As mentioned, sharing concrete examples and advocating for urgent actions and large-scale initiatives for building sustainable food systems will further contribute to achieving better results.
According to the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, the negative impact of climate change on agriculture is still a concern. Against this backdrop, the coordinated efforts of states are crucial to producing healthy food with a lower environmental impact and being accessible to everyone. Moreover, the states should systematically implement international obligations and make sustainable food systems a global reality by 2030.
The Minister emphasized that the Government of Georgia is carrying out significant programs promoting each stage of the value chain for ensuring the sustainability and stability of food systems, including promoting farmers’ access to preferential financial resources, supporting food production/processing, agro-insurance, and many other initiatives.
With the support of the state policy, the export of Georgian agro-food products has increased by over 147% in the last 10 years, resulting from the development of the private sector in line with the current needs and requirements.
"Georgia actively continues to bring food safety, veterinary, and plant protection regulatory legislation closer to the EU legal acts, as stipulated by the EU Association Agreement. Since 2015, the requirements of 190 European regulations and directives have been transposed into the National legislation of Georgia. This process has become even more intense since the European Union awarded Georgia a European perspective, and we expect to receive the status of a candidate country by the end of the year.
Within the scope of the UN Food Systems Summit, Georgia successfully convened national dialogues aiming to analyze the current situation and plan relevant measures.
The prepared report was submitted to the Summit Secretariat. It should be mentioned that Georgia was the first country in the region to send the finished document to the Summit in advance", said Mr. Otar Shamugia.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Italy, Resident Representative of Georgia to UN International Organizations in Rome, Mr. Konstantine Surguladze, accompanied the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia at the UN Food Systems Summit in Rome.