პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ მმართველი კომიტეტი რიგით მე-2 სხდომა გაიმართა
პროექტის  „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ მმართველი კომიტეტის რიგით მეორე სხდომას კომიტეტის თავმჯდომარე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის  მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი ხელმძღვანელობდა.
სხდომაზე განიხილეს პროექტის მე-3 შუალედური ანგარიში, რომელიც მოიცავდა 2023 წლის 1 იანვარიდან 30 ივლისის ჩათვლით გაწეულ საქმიანობას და მიღწეული შედეგების ანალიზს.
შუალედურ ანგარიშში წარმოდგენილი იყო პროექტის შვიდი ძირითადი კომპონენტის -ბიომრავალფეროვნების პოლიტიკა და სამართლებრივი ჩარჩო, ჭალის ტყის აღდგენა და განვითარება, ტერიტორიაზე დაფუძნებული კონსერვაცია, ბიომრავალფეროვნების მეინსტრიმინგი, ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგი, ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ეროვნული სისტემის გაძლიერება, დაინტერესებული მხარეების შესაძლებლობების გაძლიერება - მიზნების მიღწევის მიმართულებით განხორციელებული აქტივობების და მიღწეული შედეგების ანალიზი.
პროგრამა „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო 2021-2024“ შემუშავებულია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, შვედეთის საელჩოსთან თემატური პოლიტიკის დიალოგის საფუძველზე და მიზნად ისახავს გარემოს ეროვნული სააგენტოს, ველური ბუნების სააგენტოსა და დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ინსტიტუციური შესაძლებლობების განვითარებას, მართვის ეფექტიანობის გაუმჯობესებასა და საქართველოს ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვის ხელშეწყობას.
შეხვედრას ესწრებოდნენ მმართველო კომიტეტის წევრები - გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების და უწყებების, ბუნების მკვლევართა ქართული საზოგადოების „ორქისი“ წარმომადგენლები და მოწვეული ექსპერტები.

Ministry of Environmental Protection and Agriculture hosts the second Steering Committee meeting of the Project "Save Nature-Georgia".
The Chairman of the Steering Committee and the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, chaired the second Steering Committee meeting of the Project "Save Nature - Georgia".
During the meeting, the parties discussed the third interim report of the project, including activities performed from January 1 to July 30, 2023, and the analysis of the achieved results.
The interim report presented the seven main components of the project - biodiversity policy and legal framework, floodplain forest restoration and development, area-based conservation, biodiversity mainstreaming, biodiversity monitoring, strengthening the national air quality monitoring system, strengthening the capacities of stakeholders - activities carried out to achieve goals, achievements, and the analysis of the results.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture elaborated the program "Save Nature - Georgia 2021-2024, based on the thematic policy dialogue with the Embassy of Sweden, aiming to develop the institutional capacity of the National Environmental Agency, the Wildlife Agency, and the Agency of Protected Areas, to improve the management efficiency and promote sustainable management of natural resources of Georgia.
The Steering Committee members - representatives of relevant services and Agencies of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Georgian Society of Nature Explorers "Orchis", and invited experts- attended the meeting.