საქართველოს პარლამენტმა ,,წყლის რესურსების მართვის შესახებ" კანონპროექტი და მასში შემავალი საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი დაამტკიცა
წყლის რესურსების მართვის სფეროს რეფორმირება მნიშვნელოვანი ნაბიჯია საქართველოს მიერ ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებისკენ, რომელიც ითვალისწინებს წყლის რესურსების მართვის სფეროში აქამდე არსებული სამართლებრივი პრინციპების გარდაქმნას და მათ შესაბამისობას საერთაშორისო მიდგომებთან და ევროკავშირის დირექტივებთან.
რეფორმის მიზანია წყლის რესურსების მართვის ისეთი სამართლებრივი საფუძვლების შექმნა, რომელიც უზრუნველყოფს წყლის რესურსების დაცვისა და გამოყენების სფეროში ერთიანი სახელმწიფო პოლიტიკის განხორციელებას, ადამიანის ჯანმრთელობისთვის უსაფრთხო გარემოს შექმნას და წყლის რესურსების დაცვასა და მდგრად გამოყენებას ინტეგრირებული პრინციპების შესაბამისად.
ახალი კანონის ამოქმედებით დაინერგება მდინარეთა სააუზო მართვის მოდელი და აღდგება წყალსარგებლობის სპეციალური სანებართვო რეჟიმი, რაც წყლის რესურსების მართვას უფრო ეფექტიანს და ქმედითს გახდის.
გარდა ამისა, კანონპროექტის საფუძველზე მოხდება უფლებამოსილი ორგანოების კომპეტენციების გამიჯვნა; მდინარეთა აუზების ფარგლებში წყლის გამოყენების პრიორიტეტიზაცია; ზედაპირული წყლის ობიექტებიდან წყალაღებაზე და ზედაპირული წყლის ობიექტებში ჩამდინარე წყლების ჩაშვებაზე სანებართვო სისტემის აღდგენა; ზედაპირული წყლის ობიექტებიდან წყალაღების მოსაკრებლის აღდგენა (,,ფასიანი ბუნებათსარგებლობის“ პრინციპი).
კანონპროექტით დადგენილი ნორმების ამოქმედება საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე გათვალისწინებულია 2026 წლის 1 სექტემბრიდან.
კანონპროექტი შესაბამისობაშია ევროკავშირის წყლის კანონმდებლობასთან და მასში ასახულია ევროკავშირის ძირითადი დირექტივების მიდგომები და მოთხოვნები.
,,წყლის რესურსების მართვის შესახებ" კანონპროექტი საქართველოს გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, ევროკავშირის (EU), აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) მხარდაჭერით და სხვადასხვა საჯარო უწყებასთან, სამოქალაქო საზოგადოების და კერძო სექტორის წარმომადგენლებთან და საერთაშორისო პარტნიორებთან მჭიდრო თანამშრომლობით შეიმუშავა.

The Parliament of Georgia adopted the draft law "On Water Resources Management" and the related package of Legislative Amendments.
Reforming the field of water resources management is a crucial step towards fulfilling obligations under the EU-Georgia Association Agreement, which calls for the transformation of existing legal principles in water resources management and their conformity with international approaches and EU directives.
The reform aims to establish legal bases for water resource management to ensure the implementation of a unified state policy in water resources protection and use, the creation of a safe environment for human health, and water resources protection and sustainable use following integrated principles.
The enforcement of the new law will result in adopting the river basin management model, and restoring the special permit regime for water usage, making water resource management more effective and efficient.
In addition, the competencies of the authorized bodies will be separated based on the draft law, including prioritization of water usage within river basins; restoration of the permit system for water abstraction from surface water bodies, and discharge of wastewater into surface water bodies; Restoration of water abstraction fees from surface water bodies (concept " on fees for the use of natural resources'' ).
From September 1, 2026, the norms established by the draft law, will be implemented in the entire territory of Georgia.
The draft law is in line with EU water legislation and reflects the approaches and requirements of the top EU directives.
The draft law "On Water Resources Management" was drafted by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, with the support of the European Union (EU), the United States Agency for International Development (USAID), the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) and various public agencies, civil society, and private sector representatives, and developed in close cooperation with international partners.