ოთარ შამუგია: „სახელმწიფო მიმდინარე წელს მიზნობრივად და სწორად დაეხმარა მეთხილე ფერმერებს და საჭიროების შესაბამისად გავაგრძელებთ შემდგომ მხარდაჭერას“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, მთავრობის სხდომის შემდეგ, მედიის წარმომადგენლებთან მეთხილეობის დარგის განვითარების ხელშემწყობ სახელმწიფო პროგრამებზე ისაუბრა.
„თხილი საქართველოსთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საექსპორტო კულტურაა, რომელის ექსპორტის 70%-ზე მეტი სწორედ ევროკავშირის ქვეყნებზე მოდის. წლების წინ, ჩვენ გვქონდა სერიოზული გამოწვევა აზიური ფაროსანას სახით, თუმცა შემდგომ დავიწყეთ პროგრამა და სახელწმიფო ყოველწლიურად მნიშვნელოვან რესურსს მიმართავს ამ მავნებელთან საბრძოლველად. თუმცა ეს საკმარისი არაა, მნიშვნელოვანია თვითონ ფერმერების მიერ მათი ბაღების მოვლა. ჩვენ 2021 წელს გვქონდა კარგი მოსავალი, დაახლოებით 46 ათასი ტონა, შესაბამისად ექსპორტის მაჩვენებელიც კარგი იყო და ხარისხიც უკეთესი, თუმცა 2022 წელს სხვადასხვა ფაქტორებიდან გამომდინარე, რომელთა შორის იყო კლიმატური პირობებიც, მოვლა ვერ მოხერხდა და მოსავალიც არ იყო კარგი.
ჩვენ დავინახეთ, რომ დარგი და ჩვენი ფერმერები საჭიროებდნენ ამ მიმართულებით მხარდაჭერას და შევიმუშავეთ მიზნობრივი პროგრამა, რომელიც ევროპულ პრაქტიკას ეყრდნობა, სწორედ ევროკავშირში არის პირდაპირი გადახდების სისტემა, რომელზე დაფუძნებითაც შევიმუშავეთ პროგრამა და მიზანმიმართულად ფერმერებს ვეხმარებოდით მოვლის საშუალებების შეძენაში. მცირე ფერმერებს, ვისაც 3 ჰექტრამდე ფართობის თხილის ბაღები აქვთ, ჩვენ მივეცით ეს დახმარება. ძალიან მოკლე დროში შევძელით კადასტრის გაკეთება, რომელმაც მოგვცა საშუალება იდენტიფიცირება გაგვეკეთებინა მეთხილე ფერმერების და მათთვის ეს დახმარება მიგვეცა. მნიშვნელოვანია, შესაბამისი წამლობების განხორციელება, რათა ფერმერმა უკეთესი ხარისხის მოსავალი მიიღოს. ვინც მოუარა სწორად იმას აქვს კარგი მოსავალი, როცა გაქვს ხარისხიანი მოსავალი იმის ფასი უკეთესია. სახელმწიფო მიმდინარე წელს მიზნობრივად და სწორად დაეხმარა მეთხილე ფერმერებს და საჭიროების შესაბამისად გავაგრძელებთ შემდგომ მხარდაჭერას“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: " This year, the state provided targeted and appropriate aid to hazelnut producers, and we will continue further support as needed."
After the government session, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, spoke to the media representatives about the state programs supporting the development of the hazelnut sector.
"hazelnuts are one of the important export crops for Georgia, with more than 70% exported to EU countries. Years ago, we had a serious challenge in the shape of the Asian stink bug, but we launched a program, and the state devoted significant resources to fighting the invasive pest every year.
However, more is needed; the farmers must care for their gardens. We had a good harvest in 2021, about 46 thousand tonnes. Hence, the export rate was good, and the quality was better, but in 2022, due to various factors, including climatic conditions, the maintenance failed, and the harvest could have been better.
We saw that the industry and our farmers needed support in this direction, and we developed a targeted support program based on European practice. In the European Union, there is a direct payment system, based on which we developed the program, and we deliberately helped farmers purchase crop maintenance /care products. We have supported small farmers with hazelnut orchards of up to 3 hectares. In a very short time, we made a cadastre, which allowed us to identify hazelnut farmers and provide them with this assistance. It is important to take the appropriate treatment so that the farmer can get a better quality crop. Those who care for it properly have a good harvest; the price is better when one has a quality harvest. This year, the state has provided targeted and appropriate support for farmers. We will continue further support according to the need", said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.