„დაზღვეულ ვენახებს რისკი საგრძნობლად შემცირებული აქვთ, რადგან გარანტირებული აქვთ ხარჯების ანაზღაურება” - მინისტრის მოადგილე, თენგიზ ნასარიძე
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, თენგიზ ნასარიძე კახეთის რეგიონში, მხარის რწმუნებულთან, გიორგი ალადაშვილთან ერთად, სტიქიის შედეგებს რამდენიმე მუნიციპალიტეტის სოფლებში გაეცნო. კერძოდ, შეხვედრები გაიმართა თელავის, გურჯაანისა და სიღნაღის მუნიციპალიტეტების სხვადასხვა სოფელში - სანიორე, ნაფარეული, ვაზისუბანი, ჯუგაანი, ტიბაანი და ძველი ანაგა.
მევენახეებთან საუბარში, თენგიზ ნასარიძემ ხაზი გაუსვა სახელმწიფოს მზადყოფნას დაზიანებული ყურძნის მიღება-ჩაბარების კუთხით. მანვე ფერმერებს აგროდაზღვევის უფრო აქტიურად გამოყენებისკენ მოუწოდა.
„კიდევ ერთხელ უნდა აღინიშნოს, რომ დაზღვეულ ვენახებს რისკი საგრძნობლად შემცირებული აქვთ, რადგან გარანტირებული აქვთ ხარჯების ანაზღაურება. სადაზღვევო კომპანიები უახლოეს დღეებში დაიწყებენ ადგილზე შეფასებას, დაითვლაინ ზარალს და დაიწყება ანაზღაურების პროცესი. კიდევ ერთხელ მოვუწოდებ ფერმერებს, რომ მაქსიმალურად გამოიყენონ აგროდაზღვევა, სადაც ძირითად ხარჯებს იღებს სახელმწიფო და მხოლოდ 30%-ია ფერმერის გადასახდელი.  უნდა გამოიყენონ ფერმერებმა ეს შესაძლებლობა, რადგან ასეთი კლიმატური მოვლენების დროს ექნებათ გარანტირებული შემოსავალი“ -აღნიშნა მან.
2 სექტემბერს მოსულმა ძლიერმა სეტყვამ და ქარმა, კახეთის რეგიონში, ყვარლის, თელავის, ახმეტის, სიღნაღის და გურჯაანის მუნიციპალიტეტებში სხვადასხვა სასოფლო სამეურნეო კულტურები, მათ შორის, ვენახები დააზიანა.
ქალაქ თელავში რთველის საკოორდინაციო შტაბი 24-საათიან რეჟიმში მუშაობს და ყველა რესურსი მობილიზებულია იმისთვის, რომ დაზარალებულმა მევენახეებმა შეუფერხებლად შეძლონ მოსავლის დაბინავება.

''Insured vineyards are less risky since reimbursement of their expenses is guaranteed''.- Deputy Minister.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Tengiz Nasaridze, accompanied by the state representative of the Kakheti region, Mr. Giorgi Aladashvili, got acquainted with the consequences of the natural disaster in the villages of several municipalities in the Kakheti region. The officials held meetings with the wine growers in different villages: Saniore, Nafareuli, Vazisubani, Jugaani, Tibaani, and Zveli Anaga villages in the Telavi, Gurjaani, and Sighnaghi municipalities.
Mr. Nasaridze emphasized the state's readiness to receive and deliver hail-damaged grapes. He also called on farmers to use their agro insurance more actively.
"Once again, we emphasize that insured vineyards are less risky since reimbursement of their expenses is guaranteed. In the coming days, the insurance companies will start the on-site assessment, calculate the damage, and launch the reimbursement process. Once again, I recommend farmers take maximum advantage of agro-insurance, where the state bears almost all costs and the farmer pays just 30%. Moreover, farmers should take this opportunity since they will have a guaranteed income during similar natural hazards.
The severe hail and wind on September 2 damaged various crops, including vineyards, in the municipalities of Kvareli, Telavi, Akhmeta, Sighnaghi, and Gurjaani in the Kakheti region.
The harvest coordination headquarters in Telavi City operates 24 hours a day, and all resources are mobilized to ensure that the affected grape growers can handle and store their crops without interruption.