გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, თენგიზ ნასარიძე კახეთში სტიქიის შედეგებს ადგილზე ეცნობა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, თენგიზ ნასარიძე კახეთის რეგიონში იმყოფება და კახეთის მხარის რწმუნებულთან, გიორგი ალადაშვილთან ერთად, სტიქიის შედეგებს ადგილზე გაეცნო.
მინისტრის მოადგილე მევენახე ფერმერებს რამდენიმე მუნიციპალიტეტში შეხვდა. მათთან საუბარში, თენგიზ ნასარიძემ ხაზი გაუსვა სახელმწიფოს მზადყოფნას დაზიანებული ყურძნის მიღება-ჩაბარების კუთხით. მინისტრის მოადგილემ ფერმერებს აგროდაზღვევის უფრო აქტიურად გამოყენებისკენ მოუწოდა.
„სტიქია ყოველწლიურად გვიქმნის სირთულეებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით, რითაც კიდევ უფრო იკვეთება დაზღვევის აუცილებლობა. მის გარეშე ძალიან გაჭირდება ფერმერული საქმიანობის რეგულირება. აგროდაზღვევა არის უალტერნატივო გზა და უნდა გამოვიყენოთ მაქსიმალურად. აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო პროგრამის თანადაფინანსება წელს 50-დან 70 პროცენტამდე გაიზარდა. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი თანადგომა ფერმერებისადმი", -აღნიშნა თენგიზ ნასარიძემ.
მინისტრის მოადგილის განცხადებით, დაზღვეული ფერმერების რაოდენობის კუთხით არის პროგრესი, თუმცა არასაკმარისი.
2 სექტემბერს მოსულმა ძლიერმა სეტყვამ და ქარმა, კახეთის რეგიონში, ყვარლის, თელავის, ახმეტის, სიღნაღის და გურჯაანის მუნიციპალიტეტებში სხვადასხვა სასოფლო სამეურნეო კულტურები, მათ შორის, ვენახები დააზიანა.
ქალაქ თელავში რთველის საკოორდინაციო შტაბი 24-საათიან რეჟიმში მუშაობს და ყველა რესურსი მობილიზებულია იმისთვის, რომ დაზარალებულმა მევენახეებმა შეუფერხებლად შეძლონ მოსავლის დაბინავება.
სახელმწიფო საწარმო შპს "მოსავლის მართვის კომპანია"  მზად არის  მევენახე ფერმერებისგან მიიღოს და გადაამუშავოს სეტყვით დაზიანებული ყურძენი და 1 კილოგრამში 0.90 ლარი გადაუხადოს.

Tengiz Nasaridze gets familiar with the results of the natural disaster in the Kakheti region.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Tengiz Nasaridze, accompanied by the representative of the Kakheti region, Mr. Giorgi Aladashvili, got familiar with the natural disaster results in the Kakheti region.
The Deputy Minister met with winegrower farmers in several municipalities. The Deputy called on farmers to use their agro-insurance more actively.
"Every year, disasters cause problems across the country. As a result, the necessity for insurance becomes even more apparent. It will be challenging to regulate farming activity without it. Agro-insurance is a viable option that farmers should use to the greatest extent possible. The state co-financing program increased from 50% to 70% this year and is a crucial support for farmers", Mr. Tengiz Nasaridze noted.
According to the Deputy Minister, there is progress in the number of insured farmers, although more is needed.
The intense hail and wind on September 2 damaged various crops, including vineyards, in Kvareli, Telavi, Akhmeta, Sighnaghi, and Gurjaani Municipalities, Kakheti region.
The harvest coordination headquarters in Telavi City operates 24 hours a day, and all resources are mobilized to ensure that the affected growers can handle and store their crops without interruption.
The state enterprise LLC "Harvest Management Company" is ready to receive and process hail-damaged grapes from grape growers and pay GEL 0.90 per kilogram.Â