ისრაელის საელჩოს დაფინანსებით, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნის ბაზაზე, თანამედროვე ტიპის სათბური აშენდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, ისრაელის ქნესეთის სპიკერმა ამირ ოჰანამ და ისრაელის ელჩმა საქართველოში ჰადას ესტერ მეიცადმა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის წილკნის ერთწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონტრაციო ბაზაზე, ისრაელის საელჩოს დაფინანსებით აშენებული თანამედროვე ტექნოლოგიის სათბური გახსნეს. ახალი სათბური, ჰიდროპონიკის ტექნოლოგიითა აღჭურვილი და მისი საერთო ღირებულება 95 000 აშშ დოლარია. ჰიდროპონიკის სისტემა სოფლის მეურნეობის ინოვაციური ტექნოლოგიაა, რომელიც კულტურების ნიადაგის გარეშე მოყვანას ითვალისწინებს.
„საქართველოში ვიზიტით იმყოფება ისრაელის ქსენეთის სპიკერი, რომელსაც ვუმასპინძლეთ ჩვენი სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ბაზაზე. ისრაელთან, სოფლის მეურნეობის მიმართულებით, ძალიან კარგი თანამშრომლობა გვაკავშირებს. MASHAV-ის პროგრამის ფარგლებში, 1600-ზე მეტი ჩვენი მოქალაქე გადამზადდა წლების განმავლობაში და ახლა, სპიკერთან ერთად, მათი მხარდაჭერით, გავხსენით ახალი სათბური, რომელიც თანამედროვე ტექნოლოგიებით არის აღჭურვილი. სათბური საშუალებას მოგვცემს, ჩვენმა ფერმერებმა ჰიდროპონიკის ტექნოლოგიის მეშვეობით პროდუქციის წარმოების შესახებ მეტი ცოდნა მიიღონ, რაც გაზრდის მათ პროდუქტიულობას და მოუტანს უფრო მეტ შემოსავალს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
ორი ქვეყნის თანამშრომლობის გრძელვადიანი პროექტის მიზანი, მთელს რეგიონში, სადემონსტრაციო ჰაბის ჩამოყალიბებაა, სადაც აგრონომები და ექსპერტები ისრაელიდან, საქართველოდან და მეზობელი ქვეყნებიდან შეძლებენ ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარებას, ასევე სტუდენტებისა და დაინტერესებული ფერმერების გადამზადებას.
„დღეს ჩვენ გავხსენით, MASHAV-ის პროგრამის ფარგლებში, მაღალტექნოლოგიური სათბური. MASHAV-ი არის პროგრამა თანამშრომლობის და ცოდნის გაზიარების, თანამედროვე ტექნოლოგიებში. ჩვენ აღვნიშნავთ ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობებს, რომელიც 2600 წელს ითვლის. ეს არის შესანიშნავი შესაძლებლობა ვიმუშაოთ ერთად უკეთესი მომავლისთვის. ეს არის სწორედ ის, რასაც ჩვენ აქ დღეს ვაკეთებთ“, - განაცხადა ისრაელის ქსენეთის სპიკერმა.
სათბურის მშენებლობა MASHAV-ის პროგრამის ფარგლებში განხორციელდა. MASHAV-ი ისრაელის საგარეო საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო თანამშრომლობის განვითარების სააგენტოა, რომელიც 1992 წელს, საელჩოს გახსნისთანავე ამოქმედდა. დღემდე, საქართველოსა და ისრაელში, MASHAV-ის პროფესიული ტრენინგ კურსები საქართველოდან 1600-ზე მეტმა სპეციალისტმა გაიარა.
სტუმრებმა წილკნის ბაზაზე პროფესორ ივანე სარიშვილის სახელობის ნიადაგის კვლევის ლაბორატორიაც დაათვალიერეს, სადაც 2017 წლიდან ნიადაგის სრულყოფილი კვლევა მიმდინარეობს, რომლის საფუძველზეც სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობისთვის ნიადაგის შეფასება და მისი ნაყოფიერების დონის განსაზღვრა ხდება.

A modern, high-tech greenhouse was built in the Tsilkani Base of the Scientific Research Center of Agriculture through funding from the Embassy of Israel.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, the Speaker of the Parliament of Israel (Knesset), Mr. Amir Ohana, and the Ambassador of Israel to Georgia, Mr. Hadas Ester Meitzad, opened a modern, state-of-the-art greenhouse built with the funding of the Israeli Embassy at the research-demonstration base of annual crops of the Scientific and Research Center of Agriculture, in the village of Tsilkani.
A high-tech greenhouse uses a hydroponics system, with a total cost of USD 95,000. The hydroponics system is an innovative agricultural technology that involves growing crops without soil.
''The Speaker of the Parliament of Israel (Knesset), Mr. Amir Ohana, is currently visiting Georgia, and we hosted him at the base of our scientific research centre. We have an excellent agricultural partnership with Israel. Over the years, more than 1,600 of our citizens have been trained under the MASHAV program, and now, jointly with the Speaker and their support, we have opened a new greenhouse equipped with cutting-edge technology. The greenhouse will allow our farmers to gain more knowledge about the production of products through hydroponics technology, which will increase their productivity and bring more income," said the Minister of Environmental Protection and Agriculture.
The long-term cooperation project between the two countries aims to establish a regional demonstration hub where agronomists and experts from Israel, Georgia, and neighbouring nations can share knowledge and experience and train students and interested farmers.
Today, we opened a high-tech greenhouse within the MASHAV program. MASHAV is a program that envisages collaboration and knowledge sharing in modern technologies. We celebrate a special bond between the two countries that dates back 2600 years. This is an excellent opportunity to collaborate towards a better future, and this is precisely what we are doing here today," said Mr. Amir Ohana.
The modern greenhouse was constructed under the MASHAV program.
MASHAV is the International Cooperation Development Agency of the Ministry of Foreign Affairs of Israel, launched in Georgia in 1992, shortly after the opening of the Embassy. Up to this date, more than 1600 specialists from Georgia have received professional MASHAV training - both in Israel and Georgia.
The guests also visited the soil research laboratory named after Professor Ivane Sarishvili, located at the base of Tsilkani. The lab has conducted thorough soil research since 2017, based on which the soil is evaluated for agricultural operations and its fertility level is determined.