გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია ჩეხეთის რესპუბლიკის გარემოს დაცვის მინისტრს პეტრ ჰლადიკს შეხვდა.
შეხვედრა საქართველო-ჩეხეთის რესპუბლიკის  ბიზნესფორუმის ფარგლებში გამართა.
როგორც შეხვედრაზე ოთარ შამუგიამ აღნიშნა,  საქართველო მიესალმება ჩეხეთის რესპუბლიკასთან ორმხრივი ურთიერთობების გაღრმავებას, როგორც სახელმწიფო, ისე კერძო სექტორის დონეზე. დღეს, როდესაც საქართველო ევროკავშირისგან კანდიდატი ქვეყნის სტატუსის მოლოდინშია, პარტნიორ ქვეყნებთან თანამშრომლობის გააქტიურება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
„საქართველომ მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით აღებული ვალდებულებების შესრულების მიმართულებით. გატარდა რეფორმები გარემოს დაცვის სფეროში; მიღებულია მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო აქტები, რომლებიც თანხვედრაშია ევროკავშირის დირექტივებთან;  ჩვენ ავიღეთ ვალდებულებები კლიმატის ცვლილების კუთხით გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის ფარგლებში. საქართველო გააკეთებს ყველაფერს, აღებული ვალდებულების და დასახული მიზნების შესრულებისთვის. თუმცა, ამ პროცესში, ჩვენი პარტნიორი ქვეყნების მხარდაჭერას და კერძო სექტორის ჩართულობას განსაკუთრებული როლი ეკისრება. მოხარული ვარ, რომ პარტნიორ ქვეყნებს შორის არის ჩეხეთის რესპუბლიკა, რომელიც აქტიურად თანამშრომლობს საქართველოსთან როგორც სოფლის მეურნეობის, ასევე გარემოს დაცვის სფეროში. ჩვენ მზად ვართ გავაღრმაოთ ურთიერთობები და ერთობლივი ძალისხმევით, მივაღწიოთ ჩვენი ქვეყნებისთვის მნიშვნელოვან შედეგებს“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
„ჩეხეთსა და საქართველოს კარგი ურთიერთობა და ხანგრძლივი თანამშრომლობა აკავშირებთ როგორც სოფლის მეურნეობის, ასევე გარემოს დაცვის მიმართულებით. ჩვენ მხარს ვუჭერთ  საქართველოში დაცული ტერიტორიების განვითარებას, გარემოსდაცვითი კანონმდებლობის შემუშავებას. გვსურს გავაღრმაოთ თანამშრომლობა გეოლოგიის და გარემოს მონიტორინგის მიმართულებით, რაც  ერთ-ერთი გამოწვევაა საქართველოსთვის. ჩვენ გავიარეთ ის გზა, რასაც ახლა საქართველო ევროინტეგრაციის მიმართულებით გადის და მზად ვართ, მხარი დაგიჭიროთ აღებული ვალდებულებების შესრულებაში, რაც ამ პროცესში დაგეხმარებათ“, - აღნიშნა პეტრ ჰლადიკმა.
შეხვედრაზე  მხარეებმა გარემოს დაცვის მიმართულებით არსებული ვითარება, მიმდინარე პროექტები და სამინისტროებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების პრიორიტეტული მიმართულებები  განიხილეს.
შეხვედრას ესწრებოდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, ჩეხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში პეტრ კუბერნატი,  ჩეხეთის რესპუბლიკის სავაჭრო პალატის ვიცე პრეზიდენტი მიხალ შტეფლი და   ჩეხეთის რესპუბლიკის გარემოს დაცვის სამინისტროს შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები.

Minister of Environmental Protection and Agriculture Otar Shamugia meets with Petr Hladik, Minister of Environmental Protection of the Czech Republic.
The meeting was held within the framework of the Georgia-Czech Republic Business Forum.
According to Mr. Otar Shamugia, Georgia supports strengthening bilateral relations with the Czech Republic at the state and private sector levels, and today, the activation of collaboration with partner nations is crucial as Georgia awaits the status of the European Union candidate country.
"Georgia has taken significant steps toward fulfilling its obligations under the Association Agreement with the European Union. The reforms were carried out in the environmental protection field; Important legislative acts have been adopted, which comply with EU directives. We have made commitments on climate change under the United Nations Framework Convention on Climate Change. Georgia will do everything possible to fulfil its commitments and goals. However, our partner nations' assistance and the support of the private sector play a crucial role in this process. We appreciate that the Czech Republic is one of the partner countries that actively collaborates with Georgia in agricultural and environmental protection areas. Through joint efforts, we are ready to enhance our ties and achieve significant results", said Mr. Otar Shamugia.
"Good relations and long-standing cooperation in agriculture and environmental protection areas bind the Czech Republic and Georgia. We support the creation of protected areas in Georgia and the adoption of environmental laws. We want to expand our collaboration in geology and environmental monitoring, considering that these are one of Georgia's challenges. We have already taken the route that Georgia is currently taking toward European integration, and we are ready to assist the Georgian side in fulfilling the obligations that will help in this process," said Mr. Petr Hladik.
During the meeting, the parties discussed the current situation in the environmental protection field, ongoing projects and priority directions for deepening cooperation between the Ministries.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Georgia, Mr. Petr Kubernat, Deputy Chair of the Czech Chamber of Commerce, Mr. Michael Steffi and representatives of relevant agencies of the Ministry of Environmental Protection of the Czech Republic attended the meeting.