ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ სპეციალური დანიშნულების ავტოპარკი სრულად განაახლა
სპეციალური დანიშნულების ახალ ტექნიკა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, მცხეთა-მთიანეთის სახელმწიფო რწმუნებულთან დავით ნოზაძესთან ერთად დაათვალიერა.
„ჩვენ ვაგრძელებთ ჩვენი სამსახურების ტექნიკით სრულად აღჭურვის პროცესს. ეროვნულ სატყეო სააგენტოს ახალ სპეცტექნიკასა და მაღალი გამავლობის ავტომანქანებზე, დაახლოებით, რვა მილიონი ლარი იქნა მიმართული. აქედან, ნაწილი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, ნაწილი კი, ჩვენი პარტნიორი დონორი ორგანიზაციების მხარდაჭერით არის დაფინანსებული. აღნიშნული ტექნიკა ძალიან მნიშვნელოვანია იმისთვის, რომ სატყეო სააგენტომ უფრო ეფექტიანად შეასრულოს სამეურნეო საქმიანობა, განახორციელოს შესაბამისი სატყეო გზების გაყვანის სამუშაოები, რათა ხანძრის ან სხვა საჭიროების შემთხვევაში, ჩვენ ოპერატიულად შევძლოთ შესაბამისი სამსახურების მობილიზება. ახალი ტექნიკით აღჭურვის პროცესი მომავალშიც გაგრძელდება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
37 ერთეული „პიკაპის“ ტიპის მაღალი გამავლობის და 22 ერთეული სპეციალური დანიშნულების ტექნიკა 9 რეგიონულ სატყეო სამსახურში გადანაწილდება. სპეცტექნიკით სააგენტო უზრუნველყოფს ისეთი სატყეო-სამეურნეო ღონისძიებების ეფექტიანად განხორციელებას, როგორიცაა ტყის-მოვლა აღდგენა, ხე-ტყის დამზადება, სატყეო გზების მოწყობა-რეაბილიტაცია და სახელწმიფო ტყის ტერიტორიების მონიტორინგი.
აღსანიშნავია, რომ ეროვნული სატყეო სააგენტოს მთავარი პრიორიტეტული მიმართულებებია ტყეების სანიტარიული მდგომარეობის გაუმჯობესება, ტყის ინვენტარიზაცია, მართვის გეგმების მომზადება და მრავალმიზნობრივი ტყითსარგებლობა, ასევე, თანაშრომელთა სოციალური გარანტიები და სამუშაო პირობების გაუმჯობესება.
ბოლო პერიოდში, ტყის მოვლისა და აღდგენის ღონისძიებების მასშტაბები მნიშვნელოვნად გაიზარდა, განვითარდა სატყეო ინფრასტრუქტურა საქმიანი ეზოებისა და სატყეო გზების სახით. სატყეო სამსახურების ოფისების რეაბილიტაცია თითქმის ყველა რეგიონში დასრულებულია, ხოლო რაჭა-ლეჩხუმ ქვემო სვანეთსა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებში სატყეო სამსახურის ახალი ოფისები აშენდა, რაც ადგილობრივი მოსახლეობისთვის სატყეო სააგენტოს სერვისებით უკეთ სარგებლობას უზრუნველყოფს.

The National Forestry Agency has fully renovated the special-purpose vehicle fleet.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, accompanied by Mr. David Nozadze, State Representative in Mtskheta-Mtianeti, inspected the new special-purpose equipment.
"We are currently in the process of fully equipping our services. The National Forestry Agency has received new special-purpose equipment and off-road vehicles, which were funded by a total of GEL 8 million. Some of the funding came from the state budget, while our partner donor organizations provided the rest.
This technique is significant for the forestry agency for more effectively performing its activities and to carry out the construction of relevant forest roads so that in case of fire or other need, the proper services can be mobilized promptly. The process of equipping with new equipment will continue in the future", - said Mr Otar Shamugia.
Thirty-seven high-performance off-road pickup trucks and 22 units of special-purpose equipment will be distributed to 9 regional forestry services.
The agency will use specialized equipment to effectively carry out forestry and agricultural measures such as forest maintenance and restoration, timber production, arrangement and rehabilitation of forest roads, and monitoring of state forest territories.
It should be mentioned that the National Forestry Agency's top priorities include:
improving the sanitary condition of forests, forest inventory,
preparing management plans and multi-purpose forest usage,
social guarantees for coworkers and improving working conditions.
In recent years, the scale of forest maintenance and restoration efforts has increased significantly, including developing forestry infrastructure, creating log sort yards and constructing forest roads.
The rehabilitation of forestry service offices has been completed in almost all regions, and new forestry service offices have been built in the Racha-Lechkhumi, Kvemo Svaneti and Samegrelo-Zemo Svaneti regions, allowing the local population to make better use of the Forestry Agency's services.