საქართველოს პარლამენტმა „ერუშეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონპროექტი მესამე მოსმენით მიიღო
კანონპროექტი საქართველოს პარლამენტს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა წარუდგინა. კანონპროექტში ცვლილება ერუშეთის ეროვნულ პარკში განხორციელებული სადემარკაციო სამუშაოების შედეგად იქნა შეტანილი.
აღსანიშნავია, რომ სადემარკაციო სამუშაოები ყოველი ახალი დაცული ტერიტორიის შექმნის ან გაფართოების შემდეგ ხორციელდება. ერუშეთის ეროვნული პარკი ახალციხის და ასპინძის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე 2021 წელს დაარსდა. დემარკაციის შედეგად დაზუსტდა დაცული ტერიტორიების საზღვრები, გაიმიჯნა საზღვრებში მოხვედრილი მოსახლეობის დაურეგისტრირებელი მიწის ნაკვეთები, დაცული ტერიტორიისთვის არატიპიური ინფრასტრუქტურული ობიექტები, ასევე, კერძო საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთები.
ზუსტი საზღვრების დადგენა შესაძლებლობას აძლევს ადგილობრივ მოსახლეობას, საკუთრებაში დაირეგისტრირონ და სურვილისამებრ განკარგონ მათ მფლობელობაში არსებული მიწის ნაკვეთები, რომლებიც ეროვნული პარკის გაფართოების შედეგად პარკის საზღვრებში იყო მოხვედრილი.
დემარკაციის პროცესი  საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 23 ივნისის №414 დადგენილების - „დაცული ტერიტორიების დემარკაციის განხორციელების წესის დამტკიცების თაობაზე“ შესაბამისად და ადგილობრივ მოსახლეობასთან მჭიდრო თანამშრომლობით ხორციელდება.

The Parliament of Georgia adopted the draft law of Georgia, "On creation and management of protected areas of Erusheti," in the third reading.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, submitted the draft law to the Parliament of Georgia. The amendment was made in the draft law resulting from the demarcation measures in Erusheti National Park.Demarcation measures are implemented following the creation or expansion of each new protected area.
Erusheti National Park was established in 2021 in Akhaltsikhe and Aspindza municipalities. As a result of the demarcation, the boundaries of the protected areas were determined, and the unregistered land plots of the population living within the borders were separated, including specific atypical infrastructures located within the boundaries of the protected areas and privately owned land plots.Â
The precise demarcation of the borders allows the local people to register and dispose of the land plots in their possession, which fall within the park's boundaries due to the national park's expansion.
The demarcation process follows Resolution No. 414 of the Government of Georgia of June 23, 2014 - "Approving the Rules for Demarcation of Borders of Protected Areas," implemented in close cooperation with the local population.Â