ოთარ შამუგია: „მნიშვნელოვანი წინსვლა გვაქვს, როგორც გარემოს დაცვის, ისე სოფლის მეურნეობის განვითარების კუთხით და ვფიქრობ, ამ შედეგს წლის ბოლოს შესაბამისი შეფასება ექნება“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს ახალ ელჩ მელინე არაკელიანს შეხვდა. გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოს მიერ სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის მიმართულებით მიღწეული პროგრესი, ქვეყანაში ამ კუთხით არსებული გამოწვევები და ორ ქვეყანას შორის სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს.
ოთარ შამუგიამ ნიდერლანდების სამეფოს ელჩს საქართველოში დიპლომატიური მისიის დაწყება მიულოცა და წარმატებები უსურვა.
„საქართველოსთვის ნიდერლანდების სამეფოს გამოცდილების გაზიარება, როგორც სოფლის მეურნეობის, ისე გარემოს დაცვის კუთხით, ძალიან მნიშვნელოვანია. ბოლო წლების განმავლობაში, საქართველოში სოფლის მეურნეობის სექტორს განსაკუთრებული მხარდაჭერა აქვს. სახელმწიფოს მხრიდან 10-ზე მეტი პროგრამა ხორციელდება და, რა თქმა უნდა, გვაქვს ახალი ინიციატივებიც. შედეგად, ყოველწლიურად, აგროსასურსათო პროდუქციის წარმოება დაახლოებით 10-12%-ით იზრდება; გასულ წელთან შედარებით, ექსპორტის მაჩვენებელი დაახლოებით 25%-ით გაიზარდა; 100-მდე ქვეყანაში ვახორციელებთ აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტს. რაც შეეხება გარემოს დაცვის მიმართულებას, არაერთი მნიშვნელოვანი კანონი მივიღეთ სამრეწველო ემისიების, წყლის რესურსების მართვის, რადიაციული უსაფრთხოების, ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის მიმართულებებით. მინდა აღვნიშნო, რომ ჩვენთვის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაა; მნიშვნელოვანი წინსვლა გვაქვს როგორც გარემოს დაცვის, ისე სოფლის მეურნეობის განვითარების კუთხით და, ვფიქრობ, ამ შედეგს წლის ბოლოს შესაბამისი შეფასება ექნება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ნიდერლანდების სამეფოს ელჩმა საქართველოში მელინე არაკელიანმა აღნიშნა, რომ ბოლო წლების განმავლობაში საქართველოსა და ნიდერლანდების სამეფოს როგორც სოფლის მეურნეობის, ისე არაერთი სხვა მიმართულებით აქვთ სავაჭრო ურთიერთობები და მნიშვნელოვანია, რომ ეს თანამშრომლობა მომავალში კიდევ უფრო აქტიური გახდეს. ელჩის განცხადებით, როგორც ნიდერლანდების სამეფოსთვის, ისე საქართველოსთვის აგრარული პროდუქციის წარმოება აქტუალურია და ამ მიმართულებით ორ ქვეყანას ერთმანეთისთვის ძალიან საჭირო გამოცდილების გაზიარება შეუძლია.
მხარეებს შორის შეხვედრაზე საუბარი შეეხო საექსპორტო ბაზრის დივერსიფიკაციის საკითხს, ატმოსფერული ჰაერის გაუმჯობესების მიმართულებით გადადგმულ ნაბიჯებს და კლიმატის ცვლილების შედეგად წარმოქმნილ გამოწვევებთან გამკლავების გზებს.

Otar Shamugia: "We have made significant progress both in terms of environmental protection and agricultural development, and I believe this result will be evaluated accordingly at the end of the year."
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  Otar Shamugia, met with the newly appointed Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Georgia, Mrs. Meline Arakelian.
During the introductory meeting, the parties reviewed Georgia's progress in agricultural and environmental protection areas, as well as the challenges and prospects for future cooperation between the two countries.
Mr. Shamugia congratulated the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands on the start of the diplomatic mission in Georgia and wished her success.
"Sharing the experience of the Kingdom of the Netherlands in agricultural and environmental protection fields is crucial for Georgia. The agricultural sector in Georgia has received significant support in recent years.
The state is implementing more than ten programs, and there are always fresh initiatives. As a result, agro-food product output increases by approximately 10-12% annually. Compared to last year, the export rate increased by about 25%. We export agro-food products to about 100 countries. In terms of environmental protection, we have adopted several important laws regarding industrial emissions, water resources management, radiation safety, and atmospheric air quality management. I would point out that one of the main priorities is to fulfill the obligations under the Association Agreement. We have made significant progress both in terms of environmental protection and agricultural development, and I think that this result will be evaluated accordingly at the end of the year", said Minister Shamugia.
The Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Georgia, Mrs. Meline Arakelian, noted that in recent years, Georgia and the Kingdom of the Netherlands have established trade links in agriculture and a variety of other areas, stating that it is essential to enhance this cooperation even more.
According to the Ambassador, agricultural production is relevant for both the Kingdom of the Netherlands and Georgia. In this regard, the two countries can share "much-needed" valuable experiences.
During the meeting, the parties discussed the export diversification-related issues, including the efforts taken to improve the ambient air quality and ways to cope with the climate change challenges.