ყველა მევენახე, ვისაც სტიქიისგან სრულად დაუზიანდა ყურძენი, ერთ ჰექტარზე 3500 ლარის ოდენობით დახმარებას მიიღებს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, თენგიზ ნასარიძემ, მთავრობის სხდომის დასრულების შემდეგ, მედიის წარმომადგენლებთან გამართულ შეხვედრაზე მთავრობის გადაწყვეტილების შესახებ გააკეთა განმარტება და აღნიშნა, რომ ყველა მევენახე, ვისაც სტიქიისგან სრულად დაუზიანდა ყურძენი, ერთ ჰექტარზე 3500 ლარის ოდენობით დახმარებას მიიღებს.
„მოგეხსენებათ, რთველი საკმაოდ აქტიურ ფაზაშია შესული. საკმაოდ წარმატებულად და ორგანიზებულად მიმდინარეობს პროცესი. დღეისათვის, გადამუშავებულია, დაახლოებით, 180 ათასი ტონა ყურძენი. 13 ათას მევენახეს ყურძენი უკვე ჩაბარებული აქვს; მათი შემოსავალი, დაახლოებით, 200 მილიონი ლარია. თუმცა, სამწუხაროდ, პარალელურად ამ პროცესისა, ბოლო პერიოდში გააქტიურებულმა სტიქიურმა მოვლენებმა, ამ დარგსაც მიაყენა სერიოზული ზიანი. 2 სექტემბრის და 17 სექტემბრის სეტყვის შედეგად, დაახლოებით, 6 ათას ჰექტრამდე ვენახის ფართობი იქნა დაზიანებული. ამ ფართობიდან, საბედნიეროდ, გარკვეული რაოდენობა, თითქმის ნახევარი, იყო დაზღვეული, რაც ძალიან კარგია, თუმცა, გარკვეული ფაქტორების გათვალისწინებით, დანარჩენი ფართობის მესაკუთრეებს ვენახი დაზღვეული არ ჰქონდათ, შესაბამისად, მთავრობის გადაწყვეტილებით, შემუშავებულია მექანიზმი, რათა ყველა მევენახე, ვისაც სრულად დაუზიანდა ყურძენი, ერთ ჰექტარზე 3500 ლარის ოდენობით დახმარებას მიიღებს, რაც ვფიქრობთ, რომ ძალიან მნიშვნელოვანი თანადგომა იქნება მათთვის. მიზნობრივად უნდა მოხდეს ამ თანხის გამოყენება ვენახის მოვლის საშუალებებში, რათა მევენახეებმა შეძლონ საქმიანობის გაგრძელება, ვენახის გადარჩენა და შემდგომში აქტიური წვლილის შეტანა იმ მნიშვნელოვან პროცესში, რასაც ქართული მევენახეობის განვითარება ჰქვია“, - განაცხადა თენგიზ ნასარიძემ.
მინისტრის მოადგილემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ერთადერთი ყველაზე ეფექტიანი მექანიზმი სტაბილური სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობისთვის არის აგროდაზღვევა და მოუწოდა ფერმერებს ისარგებლონ აგროდაზღვევის სახელმწიფო პროგრამით.

All wine growers whose grapes were entirely damaged by natural disasters will receive assistance of GEL 3,500 per hectare.
After the Government session, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Tengiz Nasaridze, briefed media representatives on the decision of the government, noting that all wine growers whose grapes were entirely damaged by natural disasters will receive assistance of GEL 3500  per hectare.
"As we are aware, the grape harvest is at its peak. The process is quite successful and organized. To date, approximately 180,000 tonnes of grapes have been processed. Thirteen thousand winegrowers have already received their grapes; Their income is approximately GEL 200 million. However, unfortunately, along with this process, the recent natural disasters have caused severe damage to this industry as well. Hail damaged approximately 6 thousand hectares of vineyard area on September 2 and September 17.
Fortunately, a certain percentage, about half of this land, was covered by insurance, which is really great; nevertheless, due to various causes, the owners of the remaining part did not insure their vineyard. Therefore, according to the government's decision, a mechanism has been created to support all winegrowers whose grapes were destroyed and help them to receive the aid of GEL 3,500 per hectare, which will be a significant support for them.
This money should be purposefully used for vineyard maintenance so that the grape growers may continue their activities, save the vineyard, and make an active contribution to the vital process regarding the development of Georgian viticulture," said Mr. Tengiz Nasaridze.
The Deputy Minister emphasized that the most effective mechanism for stable agricultural activity is agro-insurance and urged farmers to take advantage of the state program of agro-insurance.